U Němců byla slavnější než Gott, pak ale dala přednost Rusům. A Zíma platil jako mourovatý. Tajnosti slavných
20.05.2020
Foto: repro youtube.com
Popisek: Judita Čeřovská
AUDIO/VIDEO Kariéru rozjela po dvou kolejích a v západním Německu byla slavnější než Karel Gott. Jenže pak dala přednost publiku v Sovětském svazu. Prý kvůli zhrzené lásce. Nebo ji k tomu donutila StB? (Pokračování z pondělí 18. května)
Patřila k našim předním interpretům takzvaného středního proudu, a přestože nezazářila na domácím nebi populární hudby jako stálice, ale spíš jako periodicky se vracející kometa, v zahraničí byla vedle Karla Gotta naším jediným stálým hudebním artiklem. „V jejím hlase bylo mnoho erotického. Když jsem začal zpívat, měl jsem to štěstí, že jsem na svém prvním zahraničním turné mohl doprovázet právě ji. Poznal jsem Juditu nejen jako velkou osobnost, ale i jako člověka, který se ke kolegům choval velice vstřícně,“ řekl o Juditě Čeřovské po její smrti serveru idnes.cz král české populární hudby s tím, že ji obdivoval již v době, kdy ještě ani sám nezpíval.
Můj ideál:
Dvojkolejná kariéra
Po tragické havárii to s ní vypadalo zpočátku beznadějně, lékaři ale tenkrát dokázali pravé zázraky. Po dvou letech léčby se díky obětavému manželovi a rekonvalescenci u bulharského moře dokázala Judita znovu vrátit do života. A Zíma, který nehodu zavinil, dostal vojenského prokurátora, tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje. Další Juditina kariéra se naplno rozjela po dvou kolejích. V polovině šedesátých let kromě domácích vystoupení pilně natáčela i pro západoněmecké televize a rozhlasové společnosti a byla tehdy u tamního publika ještě populárnější než Karel Gott. Nakonec to ale vzdala a později ve své biografii prozradila, že přestala do Německa jezdit, poté co jí aranžér Willy Hoffmann oznámil, že se s ní neožení. „Dala jsem přednost zájezdu do Sovětského svazu,“ přiznala. Omezené možnosti cestování za Západ po roce 1969 se pak už staly jen pomyslnou poslední kapkou.
Malý vůz:
Univerzálnost prokletím
Její intenzivní vystupování v zahraničí výrazně ovlivnilo i domácí popularitu. Jasně to dokládají výsledky ankety Zlatý slavík. Nejlepšího umístění – šesté příčky – dosáhla v roce 1964. Ještě v letech1965 a 1966 byla devátá, a pak už se začala propadat. Její mimořádný talent a univerzálnost se totiž současně staly i prokletím. Nikdy systematicky nebudovala vlastní publikum, neměla svoji kapelu, nevybírala si vhodný repertoár. „Měla skvělý hlas, dokázala zazpívat cokoli. A to byl možná problém – nevyhraněný styl, potácení se od nápadu k nápadu, žádná vlastní jasná cesta. Prostě jen krásný hlas nestačí,“ prohlásil o ní před časem uznávaný hudební publicista Jaroslav Císař.
Je po dešti:
Úkoly plnila dobře
Navíc se na ni v roce 1961 znovu zaměřila StB, měla přinášet informace o vízových cizincích, se kterými přicházela do styku. Spolupráce se odehrávala s vědomím jejího manžela, který byl později také získán ke spolupráci. Zpěvaččin svazek uložila Státní bezpečnost do archivu v roce 1966, do té doby předala Judita nejméně sedm zpráv a dva lidé údajně byli na základě jejích hlášení Státní bezpečností ‘rozpracováni‘. Žádná ze zpráv, které předala, ale dosud nebyla v Archivu bezpečnostních složek dohledána, takže není jasné, kolik a jakých informací vlastně předala. „V průběhu spolupráce podala několik zpravodajsky zajímavých zpráv, vcelku úkoly plnila dobře,“ konstatuje Státní bezpečnost v souhrnné zprávě z roku 1979.
Non, je ne regrette rien:
Víno, ženy a…
Manželství se synem vyhlášeného předválečného advokáta, kterému kdysi patřila známá advokátní kancelář, ale nebylo bez mráčku. Vladimír Čeřovský měl totiž kromě své ženy ještě dvě další vášně – lásku k alkoholu a něžnému pohlaví. Není divu, že nakonec našla v roce 1971 společnou řeč s jazzmanem Ivanem Smetáčkem. „Judita mi řekla, že mu několikrát dala ultimátum. On pár týdnů sekal dobrotu, ale pak se všechno vrátilo do starých kolejí. Nakonec už spolu ani nežili, jen bydleli. A to je pro manželství málo. No a právě v téhle době jsme spolu koncertovali v Sovětském svazu, kde jsme se sblížili,“ prozradil Smetáček po letech deníku Blesk.
Každý jednou velkou lásku potká:
Čím víc se starala, tím bylo hůř
Bez závazků nebyl ani Smetáček, který měl v té sobě s manželkou Petrou sotva roční dceru Veroniku. Když se Judita konečně s Čeřovským rozvedla, přistěhoval se Ivan do jejího luxusního bytu na pražské Letné, o který ale časem stejně přišli. Byl totiž luxusní až příliš, a tak ho pro své účely zabavila Správa diplomatických služeb a zpěvačka za něj dostala náhradu. Pohár hořkosti jí navíc nechaly vypít do dna i její děti, které trpěly pocitem, že je matka zanedbává. Kvůli koncertům a zájezdům totiž trávily mnohem více času s paní na hlídání než s ní. „Je to možná paradox, ale čím víc se Judita o rodinu starala, tím víc se jí děti odcizovaly. Nebo možná spíše vzdalovaly,“ prozradila její kamaráda, herečka a zpěvačka Hana Talpová.
Jen vítr to ví a mlčí dál:
Všude spolu
S Ivanem spojila Judita celý zbytek svého života. Koncertovali spolu doma i v zahraničí, se skupinou Ivan Smetáček Jazz Ensemle zpívala šansony, swingové evergreeny i své staré šlágry a s tímto repertoárem účinkovala i v řadě televizních pořadů. Koupila chalupu v Račově u šumavského Vimperku, kam společně jezdili odpočívat. Počátkem devadesátých let do jejího života vstoupil někdejší přítel již tehdy již zesnulé slavné gymnastky Evy Bosákové Jiří Horský, který prý Smetáčka nahradil v její náruči. Jejím oficiálním partnerem při dovolených i ve společnosti ale nadále zůstal Ivan.
Akropolis Adieu:
Milionářkou díky tchánovi
Po listopadu 1989 vyšlo najevo, že Juditin bývalý tchán kdysi investoval do cenné sbírky obrazů, která byla po válce vyvlastněna a předána Národní galerii. Ta ji v restituci vrátila a na Juditině účtu díky tomu přistál rovný milion. Koncem devadesátých let se pomalu začala ze scény vytrácet, protože se cítila unavená a byla nemocná. Kvůli rakovině jí lékaři museli odebrat zbylou ledvinu, a tak ji Ivan vozil třikrát týdně na dialýzu do nemocnice na pražském Karlově náměstí. Pak ale musela být hospitalizována kvůli bolestem břicha, v nemocnici upadla a utrpěla zlomeninu pánevní kosti. Ještě se podrobila náročné operaci, podle Ivana už ale dál nechtěla žít. Jedinečná Judita Čeřovská zemřela 9. října 2001, bylo jí 72 let.

Vložil: Adina Janovská