Jak Kafkův Zámek. Úředníci, zcela odtržení od reality, vyžadují nesmysly. Které ministerstvo je nejhorší? Víme
19.05.2020
Foto: Facebook
Popisek: Za pět má Ministerstvo průmyslu a obchodu, vedené superministrem Karlem Havlíčkem (místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy - na snímku vlevo)
Krajské listy.cz již několik týdnů sledují příběh dvou našich čtenářek, osob samostatně výdělečně činných, jak je oficiálně nazývá stát. Poté, co jim vláda ze dne na den nařídila, že nemohou pracovat a musí se postarat o školní výchovu svých dětí, požádaly jako tisíce jiných živnostníků a zaměstnanců o tzv. ošetřovné. Mimochodem, stát jim jako náhradu za ušlou mzdu nabídl částku ani zdaleka nedosahující minimální mzdy. Obě OSVČ přesto dodnes nedostaly v rámci ošetřovného ani korunu. Jejich příběh připomíná slavný román Franze Kafky Zámek, v němž úředníci, zcela odtržení od reality, rozhodují o osudech lidí.
Státní byrokratická mašina přistupuje k vyřizování dávek, jejichž cílem je pomoci zaměstnancům i živnostníkům (ať už jde o ošetřovné či tzv. kompenzační bonus) odlišným způsobem. Na jiném formuláři, jiném úřadu a za jiných podmínek. Zatímco zaměstnanci musí žádat o ošetřovné celkem logicky na správě sociálního zabezpečení, OSVČ zcela nepochopitelně na Ministerstvu průmyslu a obchodu, jakkoliv i oni si platí sociální zabezpečení. No a kompenzační bonusy (což je ve většině případů jen slabá záplata na obrovské finanční potíže, do nichž se OSVČ kvůli vládním restrikcím dostali) vyřizují finanční úřady.
Nejedná se o dávku, ale o dotaci
Podle dosavadních zkušeností je bezkonkurenčně nejhorší přístup Ministerstva průmyslu a obchodu. Ten po žadatelích požaduje absurdní potvrzení o uzavření školy, které jim stát sám nařídil. A právě chybějící potvrzení je důvodem, proč tisíce OSVČ dosud ošetřovné nemají, což vyvolalo velkou bouři nevole, jak u lidí, jichž se bezprostředně týká, tak u opozičních poslanců. Je velkým paradoxem, že při žádosti o tzv. kompenzační bonus stačí podepsat čestné prohlášení, z něhož vyplývá, že má ten, kdo ji podává, na dávku skutečně nárok, u žádosti o ošetřovné musí být přiloženo ono potvrzení o uzavření školy. Na námitky, že by si MPO snadno mohlo ověřit, zda byla ta či škola nebo školka uzavřena, zareagoval ministr Karel Havlíček vskutku originálně: „MPO potvrzení potřebuje kvůli kontrole, resort totiž nemá - protože se nejedná o dávku, ale o dotaci - kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů.“
Porušení Ústavy?
Nad chováním ministerstva, především nad jeho požadavkem, týkajícím se potvrzení o uzavření školy, se pozastavil i senátor Michael Canov. Ten nás v návaznosti na náš dotaz, co na chování MPO říká, upozornil na § 6 správního řádu: „Správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a dotčené osoby co možná nejméně zatěžuje. Správní orgán opatřuje podklady přednostně s využitím úřední evidence, do níž má přístup". Zároveň dodává: „Správní orgán má samozřejmě přístup do sbírky zákonů, a především zastupuje stát a ten stát ty zákazy vstupu do škol vydal, proto nemůže vyžadovat potvrzení od toho, kdo ho nevydal. Tyto orgány požadují po ředitelích potvrzení o zavřených školách a tím je zatěžují v rozporu s § 6 správního řádu. Tím správní orgány porušují článek 2 Ústavy: „Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."
Jediná šance, soud
Senátora Canova jsme se rovněž zeptali, co by rodičům, kteří ošetřovné dosud neobdrželi, doporučil: „Jediná šance je co největší medializace, a vy v tom pomáháte, a když ani to nepomůže, pak zbývá jenom žaloba k soudu. Oni ale počítají s tím, že nikdo žalobu nepodá. Kde by vzal obyčejný rodič peníze na právníka, čas a sílu?“ napsal nám Michael Canov. Zoufalí rodiče, kteří splnili všechny požadavky, včetně kontroverzního potvrzení, a dodnes nemají ani korunu za měsíc březen, se tak alespoň sdružují na sociálních sítích a jsou rozhodnuti se svých práva domoci všemi dostupnými prostředky.
Vložil: Adéla Hofmanová