Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těhotná kráska potkala prince z pohádky. Stačil ale zlomek vteřiny a karty začala rozdávat smrt. Tajnosti slavných

18.05.2020
Těhotná kráska potkala prince z pohádky. Stačil ale zlomek vteřiny a karty začala rozdávat smrt. Tajnosti slavných

Foto: repro youtube.com

Popisek: Judita Čeřovská v roce 1960

AUDIO/VIDEO Mimořádně atraktivní kráska s podmanivým hlasem odstartovala úspěšnou kariéru jako „žena v domácnosti“. Manžel ji nosil na rukou, o děti pečoval tchán… Její život i budoucnost ale vzápětí rozmetal na kusy mikrospánek unaveného kolegy.

Její život byl plný rozporů, takže není ani divu, že rozporuplná jsou i hodnocení její kariéry. Jedni jsou ohromeni jejím zpěvem a úspěchy a říkají, že Judita Čeřovská byla naší nejlepší swingovou a šansonovou zpěvačkou, která je bohužel v rodné zemi naprosto nedoceněna. Druzí si myslí, že to byl ten nejstřednější proud ze všech středních a v hlase a především v projevu naprosto tuctový zážitek. Problém nejspíš spočívá v tom, že ve své době mimořádně atraktivní dáma s podmanivým hlasem dokázala zazpívat dobře prakticky cokoli.

 

Schiffe segeln nach Triana:

Idylku zničila Mnichovská dohoda

Narodila se 21. dubna 1929 v severočeském Mostu do smíšeného manželství, otec Emanuel Štěrba byl zaměstnancem státních drah, maminka Maria Hausman noblesní Němka v domácnosti. V Mostě Judita chodila do německé školy a díky chápavé učitelce Böhmové rozvíjela především hudební talent, který zdědila po matce. Její bezstarostné dětství ale navždy rozmetala v roce 1938 Mnichovská dohoda a následné zabrání Sudet. Rodiče se museli odstěhovat do Řevnic u Prahy a do té doby rozmazlované holčičky se ujala hodná babička. V roce 1942 byli rodiče zatčeni, protože je kdosi udal, že poslouchají české vysílání BBC z Londýna, což bylo zakázáno pod hrozbou trestu smrti. Navíc to bylo v době heydrichiády, kdy se popravovalo jako na běžícím pásu za mnohem menší provinění, takže pro dceru znamenalo jejich uvěznění obrovský psychický tlak. V nacistickém vězení strávili oba několik měsíců, nakonec je ale propustili.

 

Čáry a kouzla:

V hledáčku StB

Od dvanácti let se učila hrát na klavír, v Řevnicích žila s rodiči až od roku 1944 a chodila tam do české školy. Po válce ale matku zatkli pro změnu zase Češi, nejspíš protože byla Němka. Dlouhé měsíce ve vězení ji psychicky tak zlomily, že nakonec zemřela v pouhých 58 letech v psychiatrické léčebně v Dobřanech. Judita po osvobození vystudovala na otcovo přání obchodní akademii v Berouně, už v té době ale často zpívala s různými studentskými kapelami. Nejenže plynně mluvila německy, anglicky i francouzsky, ale také zpívala. Po maturitě tudíž začala pracovat jako cizojazyčná korespondentka v podniku zahraničního obchodu Centrotex. Tehdy se na ni poprvé zaměřila Státní bezpečnost. Narafičili na ni, že chybným účetním zápisem způsobila škodu ve výši jednoho milionu korun. Dostala okamžitou výpověď, čehož v roce 1951 využila StB a přiměla ji poprvé ke spolupráci.

 

Non, je ne regrette rien:

Zamilovaný gentleman

Nasadili ji jako sekretářku do Vagonky Tatra, kde měla sledovat pracovníka technického úseku. Jenže Judita mu vyzvonila, jakým úkolem byla pověřena, čímž pro StB ztratila v roce 1953 význam. V té době už příležitostně zpívala i na plesech. Zamilovala se do jistého známého hokejisty a otěhotněla s ním, partner ji ale obvinil z nevěry. Tím se nepohodlného závazku navždy zbavil a do hloubi duše zraněná Judita s ním pak už nikdy nepromluvila ani slovo. Měla ale štěstí, protože ji vzápětí požádal o ruku její princ z pohádky, o patnáct let starší šarmantní právník Vladimír Čeřovský. Po uši zamilovaný gentleman ze staré školy se k dceři Brigittě, která se narodila v roce 1952, choval po celý život jako ke své vlastní, a dva roky po svatbě mu k ní Judita přidala ještě syna Ivana.

 

So fängt die Liebe an (Tak láska začíná):

Pohádka pro fanoušky

O počátcích její kariéry existuje legenda, jak mladá a krásná hospodyňka zcela náhodou ke štěstí přišla. Pravdou je, že se v červnu 1957 zúčastnila soutěže Hledáme nové talenty, kam měla postoupit z předkola v pražském Slovanském domě. Ve své vzpomínkové knížce, nazvané Je po dešti, sama uvedla, že se do Slovanského domu opravdu dostala náhodou. Šla prostě kolem, právě když se předkolo konalo. Zaujalo ji, a protože si myslela, že ‘levou zadní‘ vystřihne na pódiu totéž, co ostatní soutěžící, dostala se až na jeviště, kde ji konferenciér představil jako „ženu v domácnosti, matku dvou dětí“. Soutěžní předkolo vyhrála a postoupila do finále, které se konalo 11. června 1957 na Štvanici. V něm zazpívala Summertime v doprovodu orchestru Karla Krautgartnera, skončila na druhém místě a vzápětí dostala nabídku na účinkování v legendární Alhambře, kde začala zpívat v červenci 1957.

 

Summertime:

Profesionálka v domácnosti

Stále dokola omílané pohádce, jak prostá hospodyňka ke štěstí přišla, ale neodpovídá výčet Juditiny diskografie, který byl v knížce zveřejněn, což snadno trkne každého pozorného čtenáře. První písničku pro Supraphon Jen ty totiž nahrála s orchestrem Jiřího Procházky už v prosinci 1955. Další nahrávka s orchestrem Dalibora Brázdy, německá verze hitu Plují lodi do Triany (Schiffe segeln nach Triana),pochází z února 1956. A pouhé čtyři dny před svým legendárním triumfem na Štvanici nahrála 'žena v domácnosti' třetí profesionální snímek pro Supraphon s orchestrem Karla Vlacha, Summertime George Gershwina. Pravdou ale je, že její kariéru naplno nastartovalo opravdu až vystoupení na Štvanici a angažmá v Alhambře.

 

Září malý vůz:

Vražedný mikrospánek

O právnících se sice říkává, že bývají suchaři, Juditin manžel ale rozhodně byl mezi nimi bílou vránou. Své krásné ženě mimořádně fandil a pochopení pro její kariéru měl i tchán František Čeřovský, přední advokát a významný sběratel výtvarného umění, který se dokonce sám nabídl, že bude hlídat vnoučata. Pak ale 20. října 1959 došlo k tragické nehodě, která ovlivnila celý zbytek jejího života. Vraceli se tenkrát z vystoupení ze Strakonic, za volantem seděl populární zpěvák Josef Zíma, který byl současně i na vojenském cvičení, takže byl utahaný jako štěně. Na zlomek vteřiny usnul za volantem a vůz narazil do stromu. Zranil se, mnohem hůř ale dopadl režisér Jiří Jungwirt, který později v nemocnici zemřel. A hodně zle to vypadalo i s Juditou. Měla utrženou ledvinu, rozdrcenou pánev a hrozila jí amputace nohy.

(Pokračování ve středu 20. května)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace