Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z hnízda nám vyletěl další Bablbam a vyděsil až k smrti. Bude se střílet ostrými? Komentář Štěpána Chába

komentář 15.05.2020
Z hnízda nám vyletěl další Bablbam a vyděsil až k smrti. Bude se střílet ostrými? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: U ANO mají moc dobré fotografy a ministryně se moc ráda nechává fotit v, mírně řečeno, kýčovitých polohách. Ale co, jaká ves, taký pes

VIDEO Tak kauza ‘Schillerová neumí anglicky‘ má další otáčky. Nová televizní stanice CNN Prima News si ministryni financí Alenu Schillerovou odchytila na chodbě s tím, že spolu vytvoří nějaký běžný rozhovor. Ale všechno bylo jinak! Po počátečních přípravách spustila reportérka v angličtině. Na což Schillerová reagovala odchodem ze scény... Co odchodem, úprkem. Ostuda? Jasně, ze všech stran se na ten náš bažinatý rybníček vylila.

Alena Schillerová se ohradila proti tomu, že z voleje neumí anglicky ani žbleptnout. Přitom anglicky ani žbleptnout skutečně neumí. Je snad blbá? Nebo navedená? Neumět anglicky je handicap, jasně. Ale ona je ministryně financí, má na to své lidi. Ona nemusí umět anglicky, protože anglicky za ní umí jiní, kterým ona předá své notičky. Je to člověk v mocné pozici, má své lidi. Ale také své ‘13. komnaty‘, o kterých nerada mluví. Přijde mi až dětinské, že si ministryně financí, jeden z nejmocnějších lidí republiky, sedne za svůj laptop a napíše, parafrázuji – „co lžete, anglicky umím a hovořím a vyjednávám.“ A čeká, že jí to všichni budou věřit. Houbeles. Reakce CNN Prima News je vlastně logická. Ač dětinská a hloupá a nehodná důstojnosti ministryně financí, řekl bych.

 

Paní do počtu

Ano, pak je tu skutečnost, že ministryní navázané pracovní vztahy se zahraničím budou pouze formální, nejspíš nebude nikdy schopná přes svou asistentku navázat hlubší spolupráci s dalšími ministry zahraničí, vyjednat nám lepší pozici v Evropské unii, jednat akčně a v čase, kdy jednání probíhají. Protože potřebuje všechno přetlumočit. Jednání tedy doprovázejí nutně ztuhlé úsměvy a touha vypadnout někam za roh. Není navázaný osobní kontakt, vyjednávací pozice je tedy úsměvná. Naše škoda, protože nás kvůli Schillerové handicapu budou odsouvat na vedlejší kolej. Nedupne si, neseřve osobu, která nám chce šlápnout na penězovod, prostě paní do počtu.

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

Ale nepřestává mě fascinovat ono zatloukání. Kdyby Schillerová na původní článek reagovala normálně – ano, v angličtině jsem trochu nejistá, ale učím se – setkala by se u svých voličů s pochopením. Stejně jich většina umí anglicky stejně dobře, jako sama ministryně (to není kydání, také umím jen s obtížemi v angličtině číst a rozumět). A novináři by po čase zmlkli, protože na pravdomluvnosti a pokoře není až tak co tepat. Jasně, vyčetl by se jí předchozí odstavec, ukázalo by se na to, že nás Schillerové handicap znevýhodňuje, ale u toho by zůstalo. Protože by nebylo kam dál jít.

Ale ona bezostyšně lhala. Ministryně financí lhala o takové banalitě. V angličtině plave a vyjednávat neumí. Teď ji nejspíš bije Marek Prchal Oxfordským slovníkem po hlavě a se svým PR týmem připravuje a piluje projev v angličtině. A hezky na Adama, foneticky – „ajem minitsry of fajnančl from ček republik end ajem bablbam...“ Magazín Echo24 publikoval článek s videem, kde Schillerová v angličtině čte z papíru. Je to nejistá angličtina. A koukněte po okolí, ostatní čekají. Ve vší slušnosti čekají. Až to ta naše ministryně jako studentka střední školy překoktá.

V čem dalším ministryně lže? O svém utajeném kadeřníkovi? O bytu, který využívá? O všech těch tabulkách a grafech, která nám s Babišem předhazuje? To lhaní a zatloukání je špatně. To, že neumí anglicky, je jen mrzuté. Postrádá to eleganci a důstojnost, kterou by člověk s tak vysokým postem měl vyzařovat na hony. A takhle? Jen další bablbam, na které už jsme si nejspíš všichni zvykli.

 

Přesto, mediálně odhalena až na spodní prádlo, kápla ministryně božskou, když včera, po úprku před reportérkou CNN Prima News, napsala na svůj facebookový profil komentář, který měla napsat dávno: „Jasně, v angličtině nejsem nejlepší na světě. Taky jsem o sobě nikdy netvrdila, že mluvím anglicky, jak když bičem mrská. Koneckonců před rokem 89 jsme museli povinně biflovat jiné jazyky. Proto na sobě velmi tvrdě pracuji a poctivě se doučuji. I díky tomu a svému skvělému týmu zvládám náročnou práci ministryně financí nejen doma, ale i v Bruselu.“ No, nepsala o sobě, že mluví, jako když bičem mrská… napsala: „V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám...“ což je vlastně to samé. Protože v Bruselu, předpokládám, se nemluví stylem – ajem bablbam from ček repablik. Nebo jinak, mluví, ale spíš se jedná o monology.

 

Vložil: Štěpán Cháb