Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I kdyby Babiš snědl v přímém přenosu Moničku, předseda ODS příští vládu sestavovat nebude. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.05.2020
I kdyby Babiš snědl v přímém přenosu Moničku, předseda ODS příští vládu sestavovat nebude. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Naivní pohled Petra Fialy je k pláči

Předseda ODS Petr Fiala dal rozhovor Deníku N. Bylo to velmi ambiciózní a zároveň uplakané povídání nad hrncem horkých brambor, které Fialovi Babiš a jeho ANO v součinnosti s koronavirem navařil. Slavnostní a grandiózní povídání Fiala zakončil vyhrůžkou: „Všeho do času. V roce 2021 budu sestavovat vládu.“ To, co tomuto provolání předcházelo, mluví ovšem o opaku. Což je smutné snad až k pláči.

Kdysi, je tomu tak patnáct let, jsem to ODS jednou hodil. Snad to byl prokletý volební lístek, protože od té doby se ODS potácí v křečích a lapá po dechu. Teď vsadila na Petra Fialu, který stoupající preference ODS vidí jako vlastní zásluhu, nikoliv jako zásluhu naprosté, ale naprosté politické nouze v naší republice, kdy není v tom opozičním zoufalství z koho vybírat.

Fňukání

Fiala v rozhovoru řekl, že vláda přejala bez poděkování od ODS celý záchranný ekonomický balíček, který oni jako jediní předložili. „My jsme byli ti, kdo se choval odpovědně a konstruktivně a naše návrhy se uskutečnily. Dost jsme pomohli lidem. Kdyby nebylo našich návrhů, lidé nedostanou žádnou pomoc,“ řekl k tomu Fiala a dodal, že vláda si návrhy ODS přivlastnila a propagovala je jako své vlastní. Ale jeho prohlášení je dost problematické. Vláda neměla jinou možnost, než začít lít do ekonomiky peníze, aby ta nezačala kolabovat. A to, že s návrhy přišla první ODS? Já nevím, na vládu se řítila spousta skutečně neozkoušených problémů s nouzovým stavem. Jsem si jistý, že si museli rozedřít při té spoustě jednání a vládnutí panty na mluvidlech až na podkladovou barvu, celá ODS se zatím v klidu nudila v karanténě. Protože nevládla. Měla tedy dost času na roupy s obšleháváním opatření, která se zaváděla v zahraničí.

Mediální prostor

V rozhovoru Fiala vládě několikrát vyčetl, že si ukradla prakticky veškerý mediální prostor s těmi svými tiskovkami, kde informovali občany o tom, co bude následovat. No, na ODS nikdo zvědavý nebyl, protože ta nic nerozhodovala. Skutečně nic. A lidi zajímalo, co se bude dít, ne to, co dělá Babiš podle ODS špatně. A ano, v tom, co vláda dělala a zaváděla, byl bordel. Ale zase, kdo si ozkoušel vyvolat celostátní karanténu a nouzový stav? Zmatečnost byla naopak na místě. Babišovi to voliče neodlákalo, ale zlidštilo jej to v jejich očích. Lidé chybují. A hlavní je přeci výsledek. Ten je pod Babišovým vedením zatím nadmíru dobrý. Lidé jsou s jednáním vlády spokojení. A Fiala to nevidí a nechápe. On zase naskočil na kritiku vlády a nevšiml si, že právě to, co kritizuje, lidé naopak chválí. A, což je nanejvýš důležité, z proklamací pana Fialy získají pocit, že ODS si chce zásluhy připsat, ač je zaváděla vláda. Že to tak nebylo? Že vláda skutečně vybrakovala návrhy ODS? To je naprosto vedlejší. Ale Fiala na tom postavil svou kritiku. To je velmi špatný marketing, který Fialovu vyhrůžku o tom, že bude premiérem, činí už teď mrtvou.

Evropské voby

Do toho Fiala řekne: „Dělám všechno pro to, aby jeho politická hvězda zapadla.“ Jak konkrétně? Fňukáním do Deníku N a na Forum24, které si z Fialy udělalo modlu a jedinou naději? Fiala se v rozhovoru ohradil, že Babiš není neporazitelný, že ho ODS už jednou (skoro) porazila ve volbách do Evropského parlamentu: „A jak to, že jeho náskok je nevymazatelný? My jsme ho v evropských volbách snížili. Tak proč bychom to nedokázali znovu? Věřme si. Toto je strašně důležité poselství. Musíme lidem říct, že změna je možná.“

Jsou volby do Evropského parlamentu opravdu směrodatné? Vždyť je drtivá většina lidí prostě ignoruje, protože Evropská unie je tak trochu mimo zorné pole, příliš vzdálená. V roce 2014 byla účast 18 % oprávněných voličů, v roce 2019 nám to poskočilo na 28 %. To je zoufalé. A zoufalé je, že Fiala to bere jako směrodatné. Není to směrodatné, není to vypovídající… protože je to evropské. A to jde trochu mimo pozornost prostého člověka.

Proč prostého člověka? Protože právě o něm Fiala moc pěkně pohovořil: „Však já mluvím jednoduše. Mně lidé rozumí. Mně nerozumí někteří novináři, ale prostí lidé mi rozumí všichni.“ Pane Fialo, takhle opravdu ne. To, co jste v rozhovoru ukázal, to by vám Mára Prchal rozhodně neschválil. Možná by to po několika úpravách prošlo u Monty Pythonů, ale tím byste si voliče nenalákal.

Zoufalství opozice

Na panu Fialovi je krásně vidět, jak je vlastně oněm prostým lidem odtržený. Nejspíš je obklopen lidmi, kteří s ním rádi a ve všem souhlasí, je uzamčený v sociální bublině, opuštěný skutečnými reakcemi na politiku ODS. Dostal se tak ale do rétorických cvičení, která nám jsou notoricky známá od řečnických pultíků TOP 09. Opravdu se s něčím takovým dají vyhrát volby? Dalším bezzubým ukazováním na Babiše a jeho démonizováním? Opozice je paralyzovaná. Petr Fiala, ač tvrdí něco jiného, zírá na krajtu jménem Babiš nadále jako zhypnotizovaný. Preference ODS jsou dokonale zaměnitelné. Stejně tak mohly preference stoupat třeba Starostům. Bylo by to ale úplně jedno. Promiň mi, milá ODS, Petr Fiala je jistě moudrý člověk, ale státník a politik to opravdu není… spíše byrokrat s velmi úzkým viděním světa. Vyměňte ho. Rychle. Hned.

Ono to trochu vypadá, že Fiala propadl sektě takzvaného přání. U ní si stačí prý napsat na papír to, co chcete, přilepit si to ledničku a vesmír vás vyslyší. Měl by Fialovi někdo zkontrolovat lednici, jistě tam má něco na způsob - 2021 jsem premiér, 2027 jsem předseda Evropské komise, 2031 sjednotil jsem celou planetu a vládnu jí.

 

Vložil: Štěpán Cháb