Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bylo to zoufale komické divadlo. Česko je, jako obvykle, papežštější než papež. Politici nesundali roušky ani při pietě

13.05.2020
Bylo to zoufale komické divadlo. Česko je, jako obvykle, papežštější než papež. Politici nesundali roušky ani při pietě

Autor: Vláda ČR / Facebook (stejně jako snímky ve fotogalerii)

Popisek: Premiér položil věnec u Národního památníku na Vítkově a spolu s dalšími ústavními činiteli uctil minutou ticha památku obětí bojů. Andrej Babiš poté uctil památku padlých i položením věnce na vojenském pohřebišti Commonwealthu, na vojenském pohřebišti Sovětské armády a na pohřebištích československých příslušníků RAF, pražských barikádníků a na vojenském pohřebišti Bulharů na pražských Olšanských hřbitovech (více fotek ve fotogalerii)

FOTOGALERIE Při víkendových oslavách 75. výročí konce světové války, jako vždy dosti uboze pojednaných, byli čeští politici jedinými, kdo pochodoval k památníkům válečných obětí v rouškách. Naprostá většina evropských lídrů, ať už jde německou kancléřku Angelu Merkelovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či jeho ruský protějšek, Vladimíra Putina, se hrdinům poklonili s nezakrytou hlavou i obličejem.

Přesto, že se kvůli pandemii koronaviru konaly oslavy významného jubilea ve velmi zredukované podobě, neztratily nic na své působivosti. Naopak, namísto obvyklé propagandistické demonstrace vojenské síly se v Moskvě odehrávala jen malá, o to však atraktivnější letecká přehlídka. A osamělý prezident Putin postupně pokládal na hroby neznámých vojáků jen jedinou rudou růži. Celkový výsledek byl vskutku pietní, kéž by byly takové decentní poklony obětem válek organizovány již navždy. U nás se naopak odehrával tradičně stereotypní a dlouhé minuty se úmorně vlekoucí ceremoniál na pražském Vítkově, na němž se (jako obvykle) objevili všichni hlavní papaláši, aby narovnali stuhy na velké, nevkusné věnce z jehličí. Skuteční váleční hrdinové přitom chyběli. Nahradili je křečovitě pochodující a salutující vojáci v zeleném, rovněž s rouškovými náhubky. Nebyl na ně vůbec pěkný pohled. Mimochodem, deník Blesk na tuto událost reagoval článkem, hlásajícím, že se na Vítkově konala fraška a zoufale komické divadlo. 

Přehnaná posedlost

Roušková posedlost, která zasáhla naší zemi, nemá jinde ve světě v takoví míře obdoby. Dokazují to záběry ze zahraničí, kde sice lidé z opatrnosti a rozumně nějakou ochranu obličeje používají (a v některých asijských zemích již dávno před pandemií koronaviru), ale jen výjimečně se s ní na veřejnosti objevují politici. Prezident Macron sice čas od času roušku použije, avšak hold padlým hrdinům vzdal bez ní. Stejně tak je nepoužívá naprostá většina zahraničních reportérů a zpravodajů, ovšem kromě těch českých. Nová zpravodajská stanice CNN Prima News je toho důkazem, navíc každý den ukazuje, jak odlišná je v tomto směru situace u nás a v zahraničí. Je naprosto vyloučené, aby tam novináři naháněli lidi v parku a kontrolovali, zda mají něco na obličeji. Bezpečnost je v zahraničních médiích zajišťována jiným účinným způsobem, moderátoři například pořizují hovory s prodlouženým mikrofonem na tyči, aby zajišťovali potřebný odstup, nebo dělají interview přes skype či jinou techniku. Na diváky tak nikdo nesrozumitelně nehuhlá. Díky tomu si mohli diváci CNN Prima News nerušeně vyslechnout například skvělé rozhovory s Bilem Gatesem nebo bývalým britským premiérem Tony Blairem. Mimochodem, oba mluvili na aktuální téma pandemie, a to velmi zasvěceně.

 

Vždyť je to absurdní

Je až neuvěřitelné, jaké rouškové šílenství naopak předvádí Česká televize. Ve své slepé poslušnosti jde tak daleko, že když se v nějaké reportáži objeví člověk bez kusu hadru na obličeji, na obrazovce se objeví text, že tato reportáž byla natočená ještě před povinností nosit roušky. Namísto toho, aby využila všechny dosavadní technické vymoženosti a její hosté mohli, podobně jako na zahraničních televizních stanicích, hovořit bez překážky na obličeji, nechá je, i když nejsou ve studiu, mluvit se zakrytými ústy, na úkor kvality. Toto pondělí se však jeden z aktérů rozhovoru v Událostech, komentářích rouškové mánii vzepřel. Zpěvák Vojtěch Dyk se ve vysílání objevil bez ní a veřejně se přiznal: „Já jsem se dneska rozhodl, že už ji nosit nebudu, a hlavně jsem byl negativně testovanej.“ Navíc evidentně nic neporušil, byl venku, před budovou ČT a v dostatečném odstupu od ostatních osob. Podobně zareagoval i další diskutující, stomatolog Roman Šmucler, který k nošení roušek jinak nabádá i v době běžné chřipky. Nyní je však přesvědčen, že je nejvyšší čas na změnu: „Pojďme přestat blbnout, pojďme se chovat normálně, my od sebe mluvíme kilometr, a s rouškou, vždyť je to absurdní.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace