Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať žerou hlínu, umělci zadělaní, stejně jsou tu navíc a nikdo je nepotřebuje. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.05.2020
Ať žerou hlínu, umělci zadělaní, stejně jsou tu navíc a nikdo je nepotřebuje. Komentář Štěpána Chába

Autor: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Do kotle pořádného koncertu nemůžeme od března... a kdy to skončí? Nikdo netuší

Nejspíš se po tomto textu setkám jen se samými odsudky, ale víte co, nakašlat na to. Česká obec hudební vyčíslila ztráty z nekonání koncertů, festivalů a vystoupení. A požaduje od státu kompenzace ve výši čtyř a půl miliardy. K tomu odpuštění DPH a nájmů, které spadají pod veřejnou správu. Bubeník Viléma Čoka se k tomu vyjádřil velmi jadrně: „Chtít 4,5 miliardy můžou jen hovada, který jsou závislý na dotacích a bez nich si nedovedou poradit se životem." Troufám si tvrdit, že budu mnohem jadrnější.

Tak se na to podívejme. V březnu všem muzikantům prakticky zakázali veškerou činnost. Nesmí vystupovat, všechno koncerty jsou zrušené, jejich příjmy se tedy začaly limitně blížit nule. Výhledově si zahrají někdy na podzim. A to bůh ví jestli. Pokud se rozehraje druhé dějství karantény, mají utrum až do příštího roku. A tak člověka napadne jediné – ať jdou do fabriky, ludry jedny líné.

Pikorovic přemnožení

Ekonom Vladimír Pikora se k věci postavil s humorem sobě vlastním: „Jestli mi nedáte 4,5 míče, tak hrozí, že se tak rozmnožím, že v roce 2045 bude polovina voličů mými dětmi a všichni budou volit podle mě, tak solte. Aneb umíte si představit, že by Beatles nebo Sex Pistols přišli, že musí dostat dotace, jinak bububu … prostě když umíš a děláš to z radosti, tak to dáš i bez dotací a výhružek." Humorné, moc. Ale trochu to chytne faleš, když Pikorova slova doplníme slovy Milouše Jakeše z jeho legendárního projevu na sjezdu KSČ:

„Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis… seznam těch umělců, kteří berou nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno… ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou. Jandové a jiní každý rok. Ti náhodou neprotestovali.“

No ne, neprotestovali, pane Jakeši, tihle moc neprotestovali. Ale vraťme se k Pikorovi. Dejme tomu, že tehdejší vláda Velké Británie v dobách úplných začátků Beatles přistoupila k brutálnímu zaškrcení celého veřejného života. Včetně koncertů. A taková opatření by trvala rok. Pro Beatles by to mohlo mít fatální důsledky. Nehráli by. Rozprchli by se po fabrikách a skončili jako děsivá fůra dalších frustrátů, kteří se v pubertě naučili obstojně na hudební nástroj, ale nikdy nezačali dělat muziku.

Každá pětistovka dobrá

A každý mohykán muziky se vztyčí teprve poté, co si pár let oddře na koncertech. Led Zeppelin v začátcích hráli i šestihodinové koncerty a i na nich postavili svou pozdější monumentálnost. Co kdyby v onen klíčový rok prostě nemohli? Počkali by rok? A co když by je finanční nouze dohnala k tomu, aby se na muziku prostě vykašlali? Argument pana Pikory je podobný, jako když se má dávat kompenzační bonus malému podnikateli, ale Pikora by argumentoval následovně – co chce, příživa jeden, Agrofert přeci také přežije, nic mu nedávejte, nebo se přemnožím. To je argumentační faul hodný zápisu do brožurky argumentačních faulů.

A nahrává tvrzení, že hudba, která není mainstreamová, je zbytná. Skutečně je? Skutečně musí všichni poslouchat Beatles, Rihannu a Sex Pistols? Zrovna mi do ouška svůj avantgardní metal šeptají italští Ephel Duath. Neměl bych uvažovat o tom, že přepnu na Beatles a zašlu do Itálie důrazné varování, že se přemnožím, pokud nezruší případnou podporu pro tu nemainsteamovou uřvanost? Jde uplatňovat pravicové hledisko – co si na sebe nevydělá, ať nežije – když stát všechny uvrhl do povinné nečinnosti? A to obzvláště na muzikanty, kterým možnost vydělat si sebral přinejmenším na půl roku? Všechno se jakž takž otevírá, restaurace už mohou obsluhovat na zahrádkách, ale koncerty jsou dál zapovězené a není ani ve výhledu, kdy se budou moci spustit. Ony ty písničky přes Facebook pro hrdinné zdravotní sestřičky dlouho nevydrží. A nesypou. A že dělají muzikanti hudbu pro radost? Jistě, ale také pro obživu. Pan Pikora svou práci snad dělá jen pro zlost? Mnohým jistě, ale i sobě?

Socialistická rétorika je zpět?

Moc nechápu, proč se na herce a muzikanty hledí jako na jakousi příživu, kterou milerádi oželíme. Ať jdou do fabriky, ať jdou makat, kůže líné. Není to trochu zvláštní? Opravdu jsou píchačky  vysněný cíl lidstva? Kolik berou Zagorové a Jandové? Miliony, miliony a miliony. Opravdu? A berou miliony i všichni ostatní? Nejkrásnější bolševický bonmot vzešel z klávesnice marketéra a podnikatele Petra Viktorýna, koordinátora Trikolóry: „Ať tedy je po muzice a vzejdou nové talenty. Mnozí už beztak jedou jen ze setrvačnosti a autorsky se trápí. Čím dříve se rekvalifikují na něco prospěšnějšího, tím lépe.“ Odstřel takových vyčpělých individuí Viktorýn neplánuje? Jo, jo, pětiletku i s Trikolórou zvládneme na 120 %. My to prostě dáme.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace