Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V soše Koněva našli ricin, socha při výslechu nervózně přešlapovala na místě a ohlížela se po Dukovanech. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.05.2020
V soše Koněva našli ricin, socha při výslechu nervózně přešlapovala na místě a ohlížela se po Dukovanech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Socha maršála Koněva

Reportér Seznam zprávy Janek Kroupa pro národ rozklíčoval případ ‘ricin‘. Dostane ocenění Novinářská křepelka roku, a to i přes svůj věk a dlouholetou praxi? Nejspíš ano. Janek Kroupa totiž vyrazil k ruskému velvyslanectví na výzvědy a pohovořil s oním, teď už legendárním vrahem s ricinem. Celá reportáž je literární veledílo.

„Svůj ‘babyface‘ dokáže Andrej Viktorovič K. při rozhovoru s reportérem dokonale ovládat: na otázku, jak vysvětlí, že právě on je člověkem, který měl do Česka přivézt jed ricin, nehne ani brvou, žádná emoce ani překvapení, jako by byl na podobný dotaz připraven,“ píše hned v úvodu Janek Kroupa, který před investigací jistě absolvoval psychologické minimum. Cítíte to napětí? Janek Kroupa, proti němu vrah s ricinem a jeho ‘babyface‘. Nervy tečou. Kroupa chce, aby vrah řekl pro Seznam zprávy, že je vrahem, nebo alespoň to, že dovezl ricin. A on je na otázku připraven. Tady to řeší každý jouda už třetí týden, mezi Ruskem a Českou republikou zaznívá jisté diplomatické mrzení za spoluúčasti všech médií, ale vrah je na otázku velmi překvapivě připraven. To je podezřelé. Obzvláště, když vrah odpověděl, že si v kufru vezl dezinfekci a bonbóny. Dezinfekci na naše komunální politiky? Bonbóny s ricinovým olejem? Všechno to páchne.

Kufr!!!

Vrah zmínil i slovo kufr. To Janka Kroupu uvedlo v orgasmické poznání – měl kufr, potvrdil tak dohad Respektu, že přicestoval s kufrem. A už teď je vrah umlácen neomylnou logikou a nepřímými důkazy. Měl kufr… ergo převážel ricin. Nás neočuráš, vrahu z Ruska, nás ne, my jsme připraveni a víme (tady, po anglosaském vzoru, následuje Kroupovo poklepání si na nos). My víme. My už vás známe.

Zdroj

Janek Kroupa zmínil i zdroj Seznam zpráv. Ten prý uvedl, že vrah přicestoval do ČR 14. března, následně odjel a vrátil se přes Bělorusko na konci března. Vrah to popřel, řka, že je v ČR imrvére od 14. března. Zdroj Seznam zpráv ovšem přidal do oběhu informace, že vrah může cestovat pod změněnou identitou. Bondovka hadr, co? Ono se nám to s těmi zdroji v ruském velvyslanectví nebo u čučkařů nepříjemně rozmohlo a dává to novinářům do rukou takovou nepříjemnou zbraň. Mohou vlastně tvrdit, co se jim zamane. Třeba i to, že přijel vrah s ricinem a jde po Kolářovi s Novotným a Hřibem. Tvrdí to zdroj, je to tedy pravda… až půjdete, tak zhasněte. Zdroj Krajských listů třeba tvrdí, že Vladimir Putin po večerech griluje malé děti unesené z České republiky, přesto o tom taktně mlčíme. Nechceme přeci vyvolat paniku.

Přešlapování známkou zrady a vražd

„Více než obsah samotného hovoru byl nakonec vzhledem k Rusově opatrnosti zajímavý jeho projev. Velmi dobře kontroloval obličej i ruce. Pozornému divákovi by ale neušlo jemné přešlapování, které bývá znakem nervozity. Otázkami samotnými ale nebyl ani v jedné chvíli překvapen a přesně věděl, co má říkat,“ píše ve své reportáži Janek Kroupa. Bondovka pokračuje.

Agent vrahoun se ani nezachvěl. A to ani při zmínce o ricinu. Přesto jemně přešlapoval. Skrývá něco? Tají nám něco? Vzkazoval tím něco? Byl nervózní z Kroupova křížového výslechu, kdy už už hrozilo, že se vrah prokecne a prostě se Kroupovi vypláče na rameni a řekne mu, jak je mu to líto, jak chyboval a jak je hrozné sloužit pod krutovládou zlého Putina? Nebo jen taktně zadržoval chuť poslat Janka Kroupu ke všem čertům? Náš zdroj tvrdí, že druhá z možností je pravděpodobnější, ač jistotu jsme z jeho raportu necítili, protože při hlášení náš zdroj přešlapoval na místě. Není to podezřelé? Co když náš zdroj lže a snaží se nás tahat za fusekli? A to jsme do něj narvali tolik rublů. Ach jo.

Kolegialita

Mnohokrát mi bylo vyčteno, že s novináři musím držet basu a že ji nedržím. Jistá kolegialita je na místě. Srandu z kolegy si dělat nemám. Ty ty ty, ošklivý Chábe. Janek Kroupa to myslel přeci dobře. Chtěl nám ukázat, jací jsou Rusové zlí mužici, záludní, proradní, přešlapující na místě. A to je přeci záslužná činnost. To, že z toho Kroupovi vyšla nechtěná parodie na reportáž, to přeci neznamená, že udělal něco špatně. Musím držet basu.

A víte co? S tímhle nejde držet basu. To je parodie na žurnalistiku. Z takové reportáže nejde jinak, než si dělat psinu. A je to špatně, protože až se bude skutečně něco dít, všichni z toho budou mít už dopředu legraci, řka, že jde o nějakou 'Kroupovinu'. Protože hlídací pes vtělený do Janka Kroupy očurával šťovíky při honbě za fiktivním vrahem. Rusko není zrovna dvakrát transparentní partner do nepohody, a ano, má své metody. Ale odhalení Kolářů, Novotných a Kroupů tomu všemu dává nádech naprostého amatérismu a většina lidí za jejich jednáním vidí další záměry – donutit vládu k protiruské diplomacii, odstřelení ruské spolupráci na dostavbě Dukovan, přimknutí se k eurounijnímu cecíku až do absurdit. Ruský vrah s ricinem je humorná vložka, která to má všechno zařídit. Ale vždyť je to celé neskutečná šmíra.

Hlídací pes

Ondřej Neumann, hlásná trouba Hlídacího psa, se i přes své politické jednostranné zaměření kousl do jazyka a ukázal na metody, které Respekt ve svém původním článku použil a kterými se zbavil odpovědnosti. Použitím slov ‘má být, měli by, může, tvrdili‘ a zařazením textu pod sekci ‘glosy‘, Respekt vlastně u všech sdělení řekl, že to tak všechno může být, ale nutně to tak není. Celou svou skazku postavili na dohadu a slovech, která jsou nejednoznačná. Až teprve další média začala tvrdit, že to tak skutečně je. Od Neumanna je pěkné, že si kopl i do vlastního hnízda. Ovšem u něj by bylo, že jsme u toho kopání do vlastních hnízd, na místě, kdyby se stejnou angažovaností vysvětlil podnikání své ženy na Praze 5, o němž se psalo, že peníze jí přiklepávali lidé, kteří byli blízcí spolupracovníci právě Ondřeje Neumanna. Přešlapuje Ondřej Neumann doma nervózně s vidinou Janka Kroupy a jeho investigace?

V dokonalé úctě a s hlavou ve vašem rektu

K tomu je nutno ještě přidat Ondřeje Koláře, starostu Prahy 6. Ten napsal ze svého úkrytu otevřený dopis Uršule von der Leyenové, předsedkyni Evropské komise. V něm tvrdí, že Rusko vede proti unii hybridní válku a že on, to jako Kolář, je jedním z cílů této války. Rusko na to konto odsoudil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg za použití olejování NATOsvalů, což je fascinující, protože se tím příhlásil k přepisovačům dějin Novotnému, Kolářovi i Hřibovi a tím celé NATO přebarvuje na hnědý odstín. Co příště, zahajluje si na dětské besídce? Když se k tomu ovšem podíváme na tu Kroupovu frašku, musí člověka jímat hrůza z toho, jak je to tady všechno křehké, zranitelné a jak to jde za pomoci několika ‘mohl by, může, má být, tvrdili a nervózního přešlapování agentů vrahů‘ přešaltovat celou zahraniční politiku. Náš zdroj tvrdí, že už byly i menší záminky pro vyvolání války a že blbost bychom mohli i vyvážet. Zdá se, že jsme s vývozem začali. NATO se chytilo a vesele importuje.

To, že si ruské velvyslanectví objednalo pro svého agenta vraha a diplomata policejní ochranu, je už jen naskočení na stejně směšnou mediální hru. Takže tu máme ukrývajícího se Koláře i jeho vraha, oba pod policejní ochranou někde v protiatomovém krytu, a bránice obyčejného člověka už hrozí protrhnutím, protože jsme se dočkali skutečné bondovky na český způsob. Já chci také policejní ochranu, prosím, právě jsem nakrknul jak klaku Kolářů, tak i klaku z ruského velvyslanectví. Brzy mi začnou chodit výhružné dopisy.

 

 

Vložil: Štěpán Cháb