Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V soše Koněva našli ricin, socha při výslechu nervózně přešlapovala na místě a ohlížela se po Dukovanech. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.05.2020
V soše Koněva našli ricin, socha při výslechu nervózně přešlapovala na místě a ohlížela se po Dukovanech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Socha maršála Koněva

Reportér Seznam zprávy Janek Kroupa pro národ rozklíčoval případ ‘ricin‘. Dostane ocenění Novinářská křepelka roku, a to i přes svůj věk a dlouholetou praxi? Nejspíš ano. Janek Kroupa totiž vyrazil k ruskému velvyslanectví na výzvědy a pohovořil s oním, teď už legendárním vrahem s ricinem. Celá reportáž je literární veledílo.

„Svůj ‘babyface‘ dokáže Andrej Viktorovič K. při rozhovoru s reportérem dokonale ovládat: na otázku, jak vysvětlí, že právě on je člověkem, který měl do Česka přivézt jed ricin, nehne ani brvou, žádná emoce ani překvapení, jako by byl na podobný dotaz připraven,“ píše hned v úvodu Janek Kroupa, který před investigací jistě absolvoval psychologické minimum. Cítíte to napětí? Janek Kroupa, proti němu vrah s ricinem a jeho ‘babyface‘. Nervy tečou. Kroupa chce, aby vrah řekl pro Seznam zprávy, že je vrahem, nebo alespoň to, že dovezl ricin. A on je na otázku připraven. Tady to řeší každý jouda už třetí týden, mezi Ruskem a Českou republikou zaznívá jisté diplomatické mrzení za spoluúčasti všech médií, ale vrah je na otázku velmi překvapivě připraven. To je podezřelé. Obzvláště, když vrah odpověděl, že si v kufru vezl dezinfekci a bonbóny. Dezinfekci na naše komunální politiky? Bonbóny s ricinovým olejem? Všechno to páchne.

Kufr!!!

Vrah zmínil i slovo kufr. To Janka Kroupu uvedlo v orgasmické poznání – měl kufr, potvrdil tak dohad Respektu, že přicestoval s kufrem. A už teď je vrah umlácen neomylnou logikou a nepřímými důkazy. Měl kufr… ergo převážel ricin. Nás neočuráš, vrahu z Ruska, nás ne, my jsme připraveni a víme (tady, po anglosaském vzoru, následuje Kroupovo poklepání si na nos). My víme. My už vás známe.

Zdroj

Janek Kroupa zmínil i zdroj Seznam zpráv. Ten prý uvedl, že vrah přicestoval do ČR 14. března, následně odjel a vrátil se přes Bělorusko na konci března. Vrah to popřel, řka, že je v ČR imrvére od 14. března. Zdroj Seznam zpráv ovšem přidal do oběhu informace, že vrah může cestovat pod změněnou identitou. Bondovka hadr, co? Ono se nám to s těmi zdroji v ruském velvyslanectví nebo u čučkařů nepříjemně rozmohlo a dává to novinářům do rukou takovou nepříjemnou zbraň. Mohou vlastně tvrdit, co se jim zamane. Třeba i to, že přijel vrah s ricinem a jde po Kolářovi s Novotným a Hřibem. Tvrdí to zdroj, je to tedy pravda… až půjdete, tak zhasněte. Zdroj Krajských listů třeba tvrdí, že Vladimir Putin po večerech griluje malé děti unesené z České republiky, přesto o tom taktně mlčíme. Nechceme přeci vyvolat paniku.

Přešlapování známkou zrady a vražd

„Více než obsah samotného hovoru byl nakonec vzhledem k Rusově opatrnosti zajímavý jeho projev. Velmi dobře kontroloval obličej i ruce. Pozornému divákovi by ale neušlo jemné přešlapování, které bývá znakem nervozity. Otázkami samotnými ale nebyl ani v jedné chvíli překvapen a přesně věděl, co má říkat,“ píše ve své reportáži Janek Kroupa. Bondovka pokračuje.

Agent vrahoun se ani nezachvěl. A to ani při zmínce o ricinu. Přesto jemně přešlapoval. Skrývá něco? Tají nám něco? Vzkazoval tím něco? Byl nervózní z Kroupova křížového výslechu, kdy už už hrozilo, že se vrah prokecne a prostě se Kroupovi vypláče na rameni a řekne mu, jak je mu to líto, jak chyboval a jak je hrozné sloužit pod krutovládou zlého Putina? Nebo jen taktně zadržoval chuť poslat Janka Kroupu ke všem čertům? Náš zdroj tvrdí, že druhá z možností je pravděpodobnější, ač jistotu jsme z jeho raportu necítili, protože při hlášení náš zdroj přešlapoval na místě. Není to podezřelé? Co když náš zdroj lže a snaží se nás tahat za fusekli? A to jsme do něj narvali tolik rublů. Ach jo.

Kolegialita

Mnohokrát mi bylo vyčteno, že s novináři musím držet basu a že ji nedržím. Jistá kolegialita je na místě. Srandu z kolegy si dělat nemám. Ty ty ty, ošklivý Chábe. Janek Kroupa to myslel přeci dobře. Chtěl nám ukázat, jací jsou Rusové zlí mužici, záludní, proradní, přešlapující na místě. A to je přeci záslužná činnost. To, že z toho Kroupovi vyšla nechtěná parodie na reportáž, to přeci neznamená, že udělal něco špatně. Musím držet basu.

A víte co? S tímhle nejde držet basu. To je parodie na žurnalistiku. Z takové reportáže nejde jinak, než si dělat psinu. A je to špatně, protože až se bude skutečně něco dít, všichni z toho budou mít už dopředu legraci, řka, že jde o nějakou 'Kroupovinu'. Protože hlídací pes vtělený do Janka Kroupy očurával šťovíky při honbě za fiktivním vrahem. Rusko není zrovna dvakrát transparentní partner do nepohody, a ano, má své metody. Ale odhalení Kolářů, Novotných a Kroupů tomu všemu dává nádech naprostého amatérismu a většina lidí za jejich jednáním vidí další záměry – donutit vládu k protiruské diplomacii, odstřelení ruské spolupráci na dostavbě Dukovan, přimknutí se k eurounijnímu cecíku až do absurdit. Ruský vrah s ricinem je humorná vložka, která to má všechno zařídit. Ale vždyť je to celé neskutečná šmíra.

Hlídací pes

Ondřej Neumann, hlásná trouba Hlídacího psa, se i přes své politické jednostranné zaměření kousl do jazyka a ukázal na metody, které Respekt ve svém původním článku použil a kterými se zbavil odpovědnosti. Použitím slov ‘má být, měli by, může, tvrdili‘ a zařazením textu pod sekci ‘glosy‘, Respekt vlastně u všech sdělení řekl, že to tak všechno může být, ale nutně to tak není. Celou svou skazku postavili na dohadu a slovech, která jsou nejednoznačná. Až teprve další média začala tvrdit, že to tak skutečně je. Od Neumanna je pěkné, že si kopl i do vlastního hnízda. Ovšem u něj by bylo, že jsme u toho kopání do vlastních hnízd, na místě, kdyby se stejnou angažovaností vysvětlil podnikání své ženy na Praze 5, o němž se psalo, že peníze jí přiklepávali lidé, kteří byli blízcí spolupracovníci právě Ondřeje Neumanna. Přešlapuje Ondřej Neumann doma nervózně s vidinou Janka Kroupy a jeho investigace?

V dokonalé úctě a s hlavou ve vašem rektu

K tomu je nutno ještě přidat Ondřeje Koláře, starostu Prahy 6. Ten napsal ze svého úkrytu otevřený dopis Uršule von der Leyenové, předsedkyni Evropské komise. V něm tvrdí, že Rusko vede proti unii hybridní válku a že on, to jako Kolář, je jedním z cílů této války. Rusko na to konto odsoudil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg za použití olejování NATOsvalů, což je fascinující, protože se tím příhlásil k přepisovačům dějin Novotnému, Kolářovi i Hřibovi a tím celé NATO přebarvuje na hnědý odstín. Co příště, zahajluje si na dětské besídce? Když se k tomu ovšem podíváme na tu Kroupovu frašku, musí člověka jímat hrůza z toho, jak je to tady všechno křehké, zranitelné a jak to jde za pomoci několika ‘mohl by, může, má být, tvrdili a nervózního přešlapování agentů vrahů‘ přešaltovat celou zahraniční politiku. Náš zdroj tvrdí, že už byly i menší záminky pro vyvolání války a že blbost bychom mohli i vyvážet. Zdá se, že jsme s vývozem začali. NATO se chytilo a vesele importuje.

To, že si ruské velvyslanectví objednalo pro svého agenta vraha a diplomata policejní ochranu, je už jen naskočení na stejně směšnou mediální hru. Takže tu máme ukrývajícího se Koláře i jeho vraha, oba pod policejní ochranou někde v protiatomovém krytu, a bránice obyčejného člověka už hrozí protrhnutím, protože jsme se dočkali skutečné bondovky na český způsob. Já chci také policejní ochranu, prosím, právě jsem nakrknul jak klaku Kolářů, tak i klaku z ruského velvyslanectví. Brzy mi začnou chodit výhružné dopisy.

 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace