Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otec byl nadšený, matce se nelíbil. Jediný rok manželství ji poznamenal na celý život. Tajnosti slavných

11.05.2020
Otec byl nadšený, matce se nelíbil. Jediný rok manželství ji poznamenal na celý život. Tajnosti slavných

Foto: ČT-Jitka Bylinská

Popisek: Stella Zázvorková ve slavném pohádkovém seriálu Arabela, jako Věra Majerová s manželem Karlem, kterého čaroděj Vigo proměnil v jezevčíka

VIDEO V tomhle manželství nebyla o překvápko nouze. Soužití s neodolatelným gentlemanem, který se nikdy nenaučil říkat ženám ne, sice trvalo pouhý rok, bylo ale hodně divoké. Ani po rozvodu na sebe nezanevřeli a nečekaná tragédie jejich vztah překvapivě ještě prohloubila.

Jedno z nejslavnějších hereckých manželství vzniklo jakoby mimochodem. Šarmantní elegán Miloš Kopecký a o čtyři měsíce starší Stella Zázvorková patřili k nejvýraznějším tvářím poválečné generace. Seznámili se již během druhé světové války v divadle Větrník, kde legendární gentleman ještě nehrál, ale obsluhoval gramofon a oponu. Začali spolu chodit, a pak jejich známost nabrala poměrně tradiční směr. Stella otěhotněla, a tak se vzali. Jenže byli oba velmi mladí a na manželství nepřipravení. Jejich vztah provázela řada kousků a recesí, které občas zašly až za hranici dobrého vkusu. Jednu z nich, kterou lze označit za doslova šokující, až po letech prozradil deníku Blesk Stellin synovec Jan.

 

Pane vrchní, platit!

Partnerku vsadil do hry

„Moc nechápu, jak spolu mohli vydržet. Teta mi jednou vyprávěla, jak ji Kopecký na nějakém zájezdu prohrál v šachu. To ilustrovalo jejich vztah. Vítěz si ji odvedl. Řekla Kopeckému, že když byl tak blbý a vsadil ji, tak ať si to užije! Miloš potom běhal po celém hotelu a tloukl hlavou do zdi,“ prozradil Zázvorka. Po rozvodu si už pak Stella nikdy dalšího stálého partnera nenašla. „Vždycky říkala, že ji Miloš poznamenal rukou mistra, jako Stradivariho housle, a že už nebude nikdo lepší. S nikým nežila, nějaké vztahy měla, ale nikde to neventilovala. Páni byli, když si někoho vybrala, tak si ho vybrala,“ dodal synovec. Zato Kopecký se pak stihl oženit ještě třikrát.

 

Utrpení mladého Boháčka:

Ani stín mé krásy nejsi

Tak tvrdě hodnotila Stellu její vlastní matka, která pro ni měla odmalička místo láskyplné něhy zpravidla jen kritiku a pohrdání. Otec, úspěšný architekt Jan Zázvorka, se jí to snažil všemožně vynahradit, přesto v honosné vile na Letné, s nádherným výhledem na Hradčany, chybělo teplo domova. Jenže manželství rodičů skomíralo, a tak se chladná, nepříliš citlivá kráska mstila na dceři. A dařilo se jí to tak skvěle, že Stella v patnácti letech raději utekla z domova. Psychicky na tom byla mizerně, takže ani není divu, že se jí přijímací zkoušky na vysněnou konzervatoř nepovedly. Neuspěla dokonce dvakrát. Zakotvila na anglické internátní škole, kde se učila jazykům, a nakonec dokázala plynně mluvit dokonce sedmi.

 

Klícka:

Ženu vyměnil za kožešnictví

Neradostné zkušenosti z domova poznamenaly během války i Miloše Kopeckého. Pocházel také z dobře situované rodiny, Otec Vladimír Kopecký byl majitelem luxusního kožešnictví, maminka Marta, rozená Grimmová, byla původně modelka. Jenže Marta byla židovského původu, a tak se s ní za války otec rozvedl ze strachu, aby nepřišel o svoji firmu. Marta zahynula v koncentračním táboře Osvětim, jednou se ale Miloš Kopecký nechal slyšet, že nebýt rozvodu, nejspíš by byla skončila ‘jenom‘ v Terezíně, kde by měla mnohem větší šanci na přežití. V koncentračním táboře nakonec skončil v roce 1944 i syn. Sice přežil, prožité hrůzy ale v sobě nesl do konce života a velkou měrou se zřejmě podílely i na propuknutí jeho maniodepresivní psychózy. V divadle Větrník se tudíž po válce setkaly dvě vážně zraněné mladé duše, které spolu stanuly poprvé na jevišti téměř symbolicky – ve hře Faust a Markétka. A jejich skutečný vztah nakonec neměl šťastný konec, podobně jako osud jejich divadelních postav.

 

Čtyři vraždy stačí, drahoušku:

Mamince se nelíbil

Stellin otec byl nastávajícím ženichem nadšený, skvěle si prý rozuměli a vyráželi spolu na dlouhé flámy ulicemi noční Prahy. Zato maminka byla zcela opačného názoru a před Kopeckým dceru vážně varovala. Jejich svatba v roce 1946 se proměnila v jednu velkou recesi. Ženich tlačil nevěstu před sebou na invalidním vozíku, jedním ze svědků byl společný kamarád Vlastimil Brodský. Jenže si nesli do manželství velmi obtížný vklad. Zatímco Stella byla energická, jiskřivá a zářící, její partner už tenkrát trpěl velmi vážnou psychickou nemocí, a navíc trpěl ještě další ‘diagnózou‘, která bývá s manželstvím zpravidla neslučitelná – jak říkávaly naše babičky, vlezl na všechno, co před ním neuteklo na strom. Nevěsta byla sice v požehnaném stavu, to ale bylo jediné, čím se mohli pochlubit, neměli kde bydlet, byli bez peněz.

 

Zítra to roztočíme, drahoušku!

Jako přátelé se shodli

Na počátku svého vztahu spolu krátce bydleli nějaký čas v bytě režiséra Petra Schulhoffa a Stella prý byla tenkrát přesvědčená, že dům Kopeckému patří. Jenže pak se režisér vrátil z koncentračního tábora, mladý pár musel byt vyklidit a Stella pochopila, že je její vyvolený chudý jako kostelní myš. Narození dcery Jany považovala za nejkrásnější období svého života, brzy ale následovalo vystřízlivění. „Věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala,“ povzdechla si po letech v jednom rozhovoru. Poté co se rozvedli a opadly emoce, exmanželé zjistili, že jsou schopni spolu vycházet jako dobří přátelé. A také skvěle spolupracovat před kamerou. Oba ale byli pracovně mimořádně vytížení, což velmi těžce nesla dcera Jana. Zatímco oba hráli v divadle nebo točili filmy, Janu často hlídala teta a nikdo si nepovšiml, že se schyluje k tragédii.

 

Kočky:

Protest, který nevyšel

V padesátých letech Stella konečně získala byt v hereckém domě divadla ABC a mohla si vzít Janu k sobě. Ani to ji ale pocitu neustálé opuštěnosti nezbavilo. Demonstrativním pokusem o sebevraždu zřejmě chtěla na sebe upozornit, věděla dobře, kdy se má matka vrátit z divadla, a měla to dobře spočítané. Jenže nemohla kalkulovat s náhodou. Stella se totiž zapovídala s kolegyní Natašou Gollovou, takže se opozdila, a když konečně dorazila domů, bylo už pozdě. Miloš Kopecký později spekuloval, zda se u Jany nezačala projevovat duševní nemoc, kterou zdědila po něm. Všechny okolnosti ale nasvědčovaly tomu, že se patnáctiletá dívka opravdu zabít nechtěla. Chtěla jen vyburcovat pozornost zaměstnaných rodičů. Stella se s touto tragédií nikdy nevyrovnala. A stejně tak se nedokázala citově odpoutat ani od Janina otce, o čemž svědčí fakt, že měla až do smrti na dveřích bytu jmenovku Zázvorková-Kopecká.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace