Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V patách ´slavnému´ pacientovi. Zděšení lékaři již nechtějí exhibovat v šílené reality show. Je to přestřelené, stěžují si

08.05.2020
V patách ´slavnému´ pacientovi. Zděšení lékaři již nechtějí exhibovat v šílené reality show. Je to přestřelené, stěžují si

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Záběr z tiskovky, kterou uspořádala VFN, ředitel Feltl v tmavé košili vpravo nad pacientem

Krajské listy.cz patří k těm mála serverům, které po vypuknutí pandemie koronaviru neustále nestrašily své čtenáře počty nakažených a zemřelých. Ba naopak, od počátku jsme upozorňovali, že mediální hysterie, kterou vyprovokovaly každodenní vládní brífinky, zcela ignoruje jiné pacienty. A také smutný fakt, že v naší zemi zemře na mnohem závažnější onemocnění bez jakékoliv pozornosti několik stovek lidí denně. Většina tuzemských médií však z nové nákazy vytvořila šílenou reality show, což se nelíbí naprosté většině odborníků.

Nedobrovolnou tváří obávané nemoci Covid-19 se u nás stal pražský taxikář R.M., jenž byl jako vůbec první v Česku léčen experimentálním lékem Remdesivir. Mimochodem, tento muž se dostal do Thomayerovy nemocnice s těžkým zápalem plic a teprve posléze u něj byla zjištěna nákaza novým virem. Když ošetřující lékařce sdělil své obavy, že se mohl nakazit, protože denně přišel do styku s řadou cizinců, nebrala ho vážně, a dokonce ho nechala na oddělení s ostatními pacienty. Jeho syn později deníku Blesk prozradil, že otci udělali test, až když mu začalo selhávat srdce. Podobné to bylo s dalšími členy rodiny, také oni se museli dožadovat testování a u všech testy potvrdily, že se rovněž nakazili. Naštěstí se tomuto pacientovi v kritickém stavu posléze dostalo špičkové péče ve Všeobecné fakultní nemocnici. Díky kontaktům českých lékařů na americkou firmu, vyrábějící Remdesivir, mu byl tento lék aplikován a těžce nemocný pacient se jako zázrakem začal uzdravovat.

 

Přestřelená a šílená poptávka

Tento týden byl pacient coby nová mediální hvězda po dlouhé a náročné léčbě konečně propuštěn do domácího ošetřování, samozřejmě pod dohledem mnoha kamer a fotoaparátů. V úvodu tiskové konference, která se konala v prostorách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se její ředitel David Feltl proti podobnému mediálnímu cirkusu vymezil: „Já jsem zásadním odpůrcem toho, aby se ze zdravotnictví dělala reality show a trošku jsem zděšen tím, co se tady odehrává. Vyšli jsme vstříc poptávce, podle mě naprosto přestřelené a šílené, ale život je takový, těžko se mi s tím však srovnává,“ nechal se slyšet. Fakt, že se nakonec TK zúčastnil, vysvětlil tím, že koncentrovanou formou setkání s novináři se snaží propouštěného pacienta ochránit, aby nebyl ze strany médií terčem celodenních útoků. Ředitel zároveň využil přítomnost novinářů k tomu, aby vyjádřil naději, že se situace v našich nemocnicích konečně vrací do normálu. „My se o to snažíme již od Velikonoc,“ připomněl. Jeho kolega, docent Martin Balík, jenž pacienta osobně ošetřoval, při této příležitosti zdůraznil, že podobných případů léčí ve VFN desítky za rok. „Stejných kazuistik s těžkým kardio-respiračním onemocněním máme sedmdesát ročně, děláme to takto třináct let, je to pro nás poměrně rutinní postup,“ uvedl věcně.

 

Vypuštěná kritika

Přestože ošetřující lékaři na média naléhali, aby pacienta nechali v klidu, jeho úterní propuštění se stalo hlavním trhákem zpravodajství napříč všemi kanály, včetně nové stanice CNN Prima News. Mimořádnou pozornost mu věnovala i veřejnoprávní Česká televize, která pacienta s kamerou doprovázela až do jeho bytu a ukázala i dům, kde bydlí, včetně speciálního vybavení, což by pro něj mohlo mít fatální následky. V Událostech ČT poté jeho příběhu vyhradila neuvěřitelných pět minut a opakovala přitom již mnohokrát vysílané záběry. Ovšem, tu část tiskové konference, v níž si ředitel VFN stěžoval na přestřelenou a šílenou poptávku médií, ČT vypustila. Na facebookových stránkách nemocnice ale najdete tiskovku komplet.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace