V patách ´slavnému´ pacientovi. Zděšení lékaři již nechtějí exhibovat v šílené reality show. Je to přestřelené, stěžují si
08.05.2020
Foto: ČT24 / repro
Popisek: Záběr z tiskovky, kterou uspořádala VFN, ředitel Feltl v tmavé košili vpravo nad pacientem
Krajské listy.cz patří k těm mála serverům, které po vypuknutí pandemie koronaviru neustále nestrašily své čtenáře počty nakažených a zemřelých. Ba naopak, od počátku jsme upozorňovali, že mediální hysterie, kterou vyprovokovaly každodenní vládní brífinky, zcela ignoruje jiné pacienty. A také smutný fakt, že v naší zemi zemře na mnohem závažnější onemocnění bez jakékoliv pozornosti několik stovek lidí denně. Většina tuzemských médií však z nové nákazy vytvořila šílenou reality show, což se nelíbí naprosté většině odborníků.
Nedobrovolnou tváří obávané nemoci Covid-19 se u nás stal pražský taxikář R.M., jenž byl jako vůbec první v Česku léčen experimentálním lékem Remdesivir. Mimochodem, tento muž se dostal do Thomayerovy nemocnice s těžkým zápalem plic a teprve posléze u něj byla zjištěna nákaza novým virem. Když ošetřující lékařce sdělil své obavy, že se mohl nakazit, protože denně přišel do styku s řadou cizinců, nebrala ho vážně, a dokonce ho nechala na oddělení s ostatními pacienty. Jeho syn později deníku Blesk prozradil, že otci udělali test, až když mu začalo selhávat srdce. Podobné to bylo s dalšími členy rodiny, také oni se museli dožadovat testování a u všech testy potvrdily, že se rovněž nakazili. Naštěstí se tomuto pacientovi v kritickém stavu posléze dostalo špičkové péče ve Všeobecné fakultní nemocnici. Díky kontaktům českých lékařů na americkou firmu, vyrábějící Remdesivir, mu byl tento lék aplikován a těžce nemocný pacient se jako zázrakem začal uzdravovat.
Přestřelená a šílená poptávka
Tento týden byl pacient coby nová mediální hvězda po dlouhé a náročné léčbě konečně propuštěn do domácího ošetřování, samozřejmě pod dohledem mnoha kamer a fotoaparátů. V úvodu tiskové konference, která se konala v prostorách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se její ředitel David Feltl proti podobnému mediálnímu cirkusu vymezil: „Já jsem zásadním odpůrcem toho, aby se ze zdravotnictví dělala reality show a trošku jsem zděšen tím, co se tady odehrává. Vyšli jsme vstříc poptávce, podle mě naprosto přestřelené a šílené, ale život je takový, těžko se mi s tím však srovnává,“ nechal se slyšet. Fakt, že se nakonec TK zúčastnil, vysvětlil tím, že koncentrovanou formou setkání s novináři se snaží propouštěného pacienta ochránit, aby nebyl ze strany médií terčem celodenních útoků. Ředitel zároveň využil přítomnost novinářů k tomu, aby vyjádřil naději, že se situace v našich nemocnicích konečně vrací do normálu. „My se o to snažíme již od Velikonoc,“ připomněl. Jeho kolega, docent Martin Balík, jenž pacienta osobně ošetřoval, při této příležitosti zdůraznil, že podobných případů léčí ve VFN desítky za rok. „Stejných kazuistik s těžkým kardio-respiračním onemocněním máme sedmdesát ročně, děláme to takto třináct let, je to pro nás poměrně rutinní postup,“ uvedl věcně.
Vypuštěná kritika
Přestože ošetřující lékaři na média naléhali, aby pacienta nechali v klidu, jeho úterní propuštění se stalo hlavním trhákem zpravodajství napříč všemi kanály, včetně nové stanice CNN Prima News. Mimořádnou pozornost mu věnovala i veřejnoprávní Česká televize, která pacienta s kamerou doprovázela až do jeho bytu a ukázala i dům, kde bydlí, včetně speciálního vybavení, což by pro něj mohlo mít fatální následky. V Událostech ČT poté jeho příběhu vyhradila neuvěřitelných pět minut a opakovala přitom již mnohokrát vysílané záběry. Ovšem, tu část tiskové konference, v níž si ředitel VFN stěžoval na přestřelenou a šílenou poptávku médií, ČT vypustila. Na facebookových stránkách nemocnice ale najdete tiskovku komplet.
Vložil: Adéla Hofmanová