Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knížák: Pokud Klaus stane v čele nějaké pravicové unie, musí nejprve této společnosti odpustit, jak se na něm provinila

26.08.2013
Knížák: Pokud Klaus stane v čele nějaké pravicové unie, musí nejprve této společnosti odpustit, jak se na něm provinila

Foto: Kateřina Bouda Kašparová

Popisek: Milan Knížák

ROZHOVOR Bývalý generální ředitel Akademie výtvarných umění profesor Milan Knížák přiznal, že z nástupu levice má velké obavy, protože ČSSD nepovažuje za demokratickou stranu, ale jen za derivaci komunistů, tedy druhou komunistickou stranu. Volání po návratu exprezidenta Václava Klause do politiky mu připadá zpozdilé až zbabělé. „Nechali jsme Václava Klause ugrilovat, osočili jsme ho z vlastizrady, i když on je jedním z mála, který tento národ nechce nechat rozplynout v nadnárodní skrumáži, a teď by nás měl jít zachraňovat? Záleží jen na jeho velkorysosti, kterou by byl ochoten investovat,” řekl Milan Knížák v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz.

Souhlasíte s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, že v nadcházejících sněmovních volbách nepůjde tolik o levicové nebo pravicové směřování, ale o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje?

Je velmi těžké na to odpovědět, poněvadž situace je zmatená. Souhlasím s tím, že v této době jde “o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje”, ale nemyslím si, že urychlené volby jsou tím správným prostředkem k vyřešení tak zásadních problémů. Podezírám poslance TOP 09 z toho, že zvedli ruku pro volby, poněvadž ví, že teď mohou “urvat” řadu voličů ODS. To mi nepřipadá seriózní, protože se dosud jednalo o partnery. Obávám se, že v případě vítězství ČSSD bude TOP 09 jednat o vládní koalici, například s odkazem na KSČM, kterou by pak ČSSD nemuselo přitáhnout do vlády. Nevím, jak se k tomu ČSSD postaví, poněvadž s komunisty by to měla lehčí, ale co se týká vydírání, které vznik koalic u nás vždy provází, vyšlo by to asi nastejno. Podle mne se TOP 09 nezachovala pravicově, když podpořila rozpuštění Parlamentu, poněvadž to, co k tomu vedlo, nebezpečně připomíná (a často i přebíjí) totalitní praktiky 50. let.

Nemáte obavy  z levice a jejího postupného obsazování všech významných ústavních i dalších institucí, od Senátu, Ústavního soudu, NKÚ, Ústavu pro studium totalitních režimů až s největší pravděpodobností po Poslaneckou sněmovnu? Dokonce hrozí, že levice získá v Parlamentu ústavní většinu a k moci se minimálně nepřímo vrátí komunisté. 

Mám z levice velké obavy, poněvadž pro mne není ČSSD demokratickou stranou, ale jen derivací komunistů, tedy druhou komunistickou stranou. Komunisté ukázali, že vždy zneužijí moc, ke které se dostanou, a udělali by to přesně stejně i teď. Prohlášení prezidenta Zemana o tom, že komunisté mohou být ve vládě, považuji za zradu všeho, v co jsme po listopadu 1989 věřili.

Co říkáte na události, které vedly k rozpuštění Poslanecké sněmovny? Mám na mysli především pád Nečasovy vlády, vyšetřování údajné korupce při přidělování trafik exposlancům  a zneužití Vojenského zpravodajství, ale i trapný rozpad „stojedničkové" většiny ve sněmovně při hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Už jsem se o tom zmínil v odpovědi na první otázku. Pro mne jsou ty důvody zcela nedostatečné. Nabubřelé, manipulované, plné osobní a politické zášti, tedy velmi účelové. Noční přepady za pomoci stovek ozbrojenců tam, kde by stačilo předvolání, považuji za zrůdný teror, který by měl být okamžitě a tvrdě potrestán, protože to je něco, co se s demokracií opravdu neslučuje. Ani komunisté v 50. letech nešli tak daleko. Jediná výhoda dnes je, že máme lepší zákony a že není možné lidi popravovat či věznit na doživotí. Doufám, že k posunu doleva až tak daleko nedojde, i když pod tlakem médií a levicových politiků velká část národa volá po krvi.

Považujete tzv. emancipaci policie a státních zástupců, kteří se vehementně pustili do vyšetřování možné korupce a zneužívání moci politiků, za prospěšnou, nebo jde v některých případech o nepřípustné zasahování do moci výkonné? Bývalý prezident Václav Klaus v této souvislosti varoval, že represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. 

Na to už jsem v podstatě odpověděl. Nejen, že je to nepřípustné, je to přímo zločin. Souhlasím v tom naprosto s Václavem Klausem. Myslím, že moje postoje jsou ještě vyhraněnější a nesmiřitelnější než jeho, poněvadž jsem zrůdnou komunistickou moc zažil přímo na vlastní kůži.

Překvapil Vás krok prezidenta Miloše Zemana, když naprosto ignoroval „stojedničkovou" většinu ve sněmovně a jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka a do vlády své příznivce?

Nemyslím si, že situace byla taková, že by prezident musel sáhnout k netradičním opatřením. Obávám se, že jeho kroky nejsou vedeny nějakým jasným a stabilním politickým postojem, ale osobními náklonostmi. Zdá se, že 10 let mimo politiku zanechalo v Miloši Zemanovi hořkost a zmatek, které mu zabraňují racionálně jednat.

Jsou podle vás relevantní obavy, že prezident Miloš Zeman sahá po větším podílu moci a hrozí postupná změna systému parlamentní demokracie na poloprezidentský nebo dokonce prezidentský systém?

To záleží na tom, jak silný bude u nás demokratický systém. Pokud bude Parlament racionálně, transparentně, bez trapných záští a politických půtek vykonávat svou zodpovědnou funkci, není se čeho bát. Prezident je u nás jen tak silný, jak slabý je Parlament.

Jak hodnotíte vládnutí pravice a její vyhlídky ve sněmovních volbách?

I to nejhorší vládnutí pravice, které jsem u nás od roku 1990 zažil, je pro mne lepší než jakékoliv levicové vládnutí. Levicové principy, nestabilní sociální stát, odebírání osobní odpovědnosti a zbytečné řízení shora, to jsou věci, které nemají v demokratické společnosti co dělat.

Objevují se hlasy volající po návratu Václava Klause do politiky. Co si o tom myslíte, mohl by zakladatel ODS přispět k rehabilitaci pravice, ať už v některé současné straně nebo zcela novém uskupení?

Připadá mi to zpozdilé až zbabělé. Nechali jsme Václava Klause ugrilovat, osočili jsme ho z vlastizrady, i když on je jedním z mála, který tento národ nechce nechat rozplynout v nadnárodní skrumáži, a teď by nás měl jít zachraňovat??? Pokud se Václav Klaus rozhodne a stane, například, v čele unie drobných pravicových stran, jak se o tom šušká, určitě bude mít alespoň parciální úspěch, ale záleží opravdu jen na něm, na jeho velkorysosti a na míře síly, která mu pro každodenní politický život zbývá a kterou by byl ochoten investovat. A asi není od věci se zeptat, zda nachází v sobě dost síly k odpuštění této společnosti, která se na něm opravdu provinila. I když znám jeho velkorysost (v tomto směru), není to lehké. Já bych takové smíření v sobě asi hledal těžko.

Libuše Frantová, Parlamentní listy.cz

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace