Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knížák: Pokud Klaus stane v čele nějaké pravicové unie, musí nejprve této společnosti odpustit, jak se na něm provinila

26.08.2013
Knížák: Pokud Klaus stane v čele nějaké pravicové unie, musí nejprve této společnosti odpustit, jak se na něm provinila

Foto: Kateřina Bouda Kašparová

Popisek: Milan Knížák

ROZHOVOR Bývalý generální ředitel Akademie výtvarných umění profesor Milan Knížák přiznal, že z nástupu levice má velké obavy, protože ČSSD nepovažuje za demokratickou stranu, ale jen za derivaci komunistů, tedy druhou komunistickou stranu. Volání po návratu exprezidenta Václava Klause do politiky mu připadá zpozdilé až zbabělé. „Nechali jsme Václava Klause ugrilovat, osočili jsme ho z vlastizrady, i když on je jedním z mála, který tento národ nechce nechat rozplynout v nadnárodní skrumáži, a teď by nás měl jít zachraňovat? Záleží jen na jeho velkorysosti, kterou by byl ochoten investovat,” řekl Milan Knížák v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz.

Souhlasíte s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, že v nadcházejících sněmovních volbách nepůjde tolik o levicové nebo pravicové směřování, ale o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje?

Je velmi těžké na to odpovědět, poněvadž situace je zmatená. Souhlasím s tím, že v této době jde “o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje”, ale nemyslím si, že urychlené volby jsou tím správným prostředkem k vyřešení tak zásadních problémů. Podezírám poslance TOP 09 z toho, že zvedli ruku pro volby, poněvadž ví, že teď mohou “urvat” řadu voličů ODS. To mi nepřipadá seriózní, protože se dosud jednalo o partnery. Obávám se, že v případě vítězství ČSSD bude TOP 09 jednat o vládní koalici, například s odkazem na KSČM, kterou by pak ČSSD nemuselo přitáhnout do vlády. Nevím, jak se k tomu ČSSD postaví, poněvadž s komunisty by to měla lehčí, ale co se týká vydírání, které vznik koalic u nás vždy provází, vyšlo by to asi nastejno. Podle mne se TOP 09 nezachovala pravicově, když podpořila rozpuštění Parlamentu, poněvadž to, co k tomu vedlo, nebezpečně připomíná (a často i přebíjí) totalitní praktiky 50. let.

Nemáte obavy  z levice a jejího postupného obsazování všech významných ústavních i dalších institucí, od Senátu, Ústavního soudu, NKÚ, Ústavu pro studium totalitních režimů až s největší pravděpodobností po Poslaneckou sněmovnu? Dokonce hrozí, že levice získá v Parlamentu ústavní většinu a k moci se minimálně nepřímo vrátí komunisté. 

Mám z levice velké obavy, poněvadž pro mne není ČSSD demokratickou stranou, ale jen derivací komunistů, tedy druhou komunistickou stranou. Komunisté ukázali, že vždy zneužijí moc, ke které se dostanou, a udělali by to přesně stejně i teď. Prohlášení prezidenta Zemana o tom, že komunisté mohou být ve vládě, považuji za zradu všeho, v co jsme po listopadu 1989 věřili.

Co říkáte na události, které vedly k rozpuštění Poslanecké sněmovny? Mám na mysli především pád Nečasovy vlády, vyšetřování údajné korupce při přidělování trafik exposlancům  a zneužití Vojenského zpravodajství, ale i trapný rozpad „stojedničkové" většiny ve sněmovně při hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Už jsem se o tom zmínil v odpovědi na první otázku. Pro mne jsou ty důvody zcela nedostatečné. Nabubřelé, manipulované, plné osobní a politické zášti, tedy velmi účelové. Noční přepady za pomoci stovek ozbrojenců tam, kde by stačilo předvolání, považuji za zrůdný teror, který by měl být okamžitě a tvrdě potrestán, protože to je něco, co se s demokracií opravdu neslučuje. Ani komunisté v 50. letech nešli tak daleko. Jediná výhoda dnes je, že máme lepší zákony a že není možné lidi popravovat či věznit na doživotí. Doufám, že k posunu doleva až tak daleko nedojde, i když pod tlakem médií a levicových politiků velká část národa volá po krvi.

Považujete tzv. emancipaci policie a státních zástupců, kteří se vehementně pustili do vyšetřování možné korupce a zneužívání moci politiků, za prospěšnou, nebo jde v některých případech o nepřípustné zasahování do moci výkonné? Bývalý prezident Václav Klaus v této souvislosti varoval, že represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. 

Na to už jsem v podstatě odpověděl. Nejen, že je to nepřípustné, je to přímo zločin. Souhlasím v tom naprosto s Václavem Klausem. Myslím, že moje postoje jsou ještě vyhraněnější a nesmiřitelnější než jeho, poněvadž jsem zrůdnou komunistickou moc zažil přímo na vlastní kůži.

Překvapil Vás krok prezidenta Miloše Zemana, když naprosto ignoroval „stojedničkovou" většinu ve sněmovně a jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka a do vlády své příznivce?

Nemyslím si, že situace byla taková, že by prezident musel sáhnout k netradičním opatřením. Obávám se, že jeho kroky nejsou vedeny nějakým jasným a stabilním politickým postojem, ale osobními náklonostmi. Zdá se, že 10 let mimo politiku zanechalo v Miloši Zemanovi hořkost a zmatek, které mu zabraňují racionálně jednat.

Jsou podle vás relevantní obavy, že prezident Miloš Zeman sahá po větším podílu moci a hrozí postupná změna systému parlamentní demokracie na poloprezidentský nebo dokonce prezidentský systém?

To záleží na tom, jak silný bude u nás demokratický systém. Pokud bude Parlament racionálně, transparentně, bez trapných záští a politických půtek vykonávat svou zodpovědnou funkci, není se čeho bát. Prezident je u nás jen tak silný, jak slabý je Parlament.

Jak hodnotíte vládnutí pravice a její vyhlídky ve sněmovních volbách?

I to nejhorší vládnutí pravice, které jsem u nás od roku 1990 zažil, je pro mne lepší než jakékoliv levicové vládnutí. Levicové principy, nestabilní sociální stát, odebírání osobní odpovědnosti a zbytečné řízení shora, to jsou věci, které nemají v demokratické společnosti co dělat.

Objevují se hlasy volající po návratu Václava Klause do politiky. Co si o tom myslíte, mohl by zakladatel ODS přispět k rehabilitaci pravice, ať už v některé současné straně nebo zcela novém uskupení?

Připadá mi to zpozdilé až zbabělé. Nechali jsme Václava Klause ugrilovat, osočili jsme ho z vlastizrady, i když on je jedním z mála, který tento národ nechce nechat rozplynout v nadnárodní skrumáži, a teď by nás měl jít zachraňovat??? Pokud se Václav Klaus rozhodne a stane, například, v čele unie drobných pravicových stran, jak se o tom šušká, určitě bude mít alespoň parciální úspěch, ale záleží opravdu jen na něm, na jeho velkorysosti a na míře síly, která mu pro každodenní politický život zbývá a kterou by byl ochoten investovat. A asi není od věci se zeptat, zda nachází v sobě dost síly k odpuštění této společnosti, která se na něm opravdu provinila. I když znám jeho velkorysost (v tomto směru), není to lehké. Já bych takové smíření v sobě asi hledal těžko.

Libuše Frantová, Parlamentní listy.cz

Vložil: Anička Vančová