Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Guerilla v akci: Martin Bursík je první obětí politické likvidace na internetu. Jsou za tím zhrzení Zelení?

26.08.2013
Guerilla v akci: Martin Bursík je první obětí politické likvidace na internetu. Jsou za tím zhrzení Zelení?

Foto: repro

Popisek: Takto vypadá záhlaví stránek oné „čtvrté strany“.

Někdejší předseda Strany zelených Martin Bursík zřejmě čelí šikovné provokaci. Česká média v noci obdržela email, podle kterého bývalý vicepremiér zakládá novou politickou stranu s názvem „Čtvrtá strana". Mail odkazuje na webové stránky, na kterých zpoza Bursíkova obličeje nevykukuje nikdo jiný než Marek Dalík. A tvůrci stránky dovedli mystifikaci až tak daleko, že na v mailu uvedeném čísle se opravdu ozývá „tisková mluvčí“ Kateřina Malá, respektive ženský hlas, který hraje komedii velmi důsledně... „Nemám s tím nic společného. Primitivní provokace s cílem mne poškodit," řekl k tomu dnes Bursík.

Na stránkách se píše: Pojďte do toho s námi! „Čtvrtá strana znamená novou příležitost, skutečnou alternativu k marasmu současné politiky. Sám mám pro název naší strany slabost, je to čtvrtá strana, do které vstupuji. V politice jde ale o myšlenky, ne o strany,“ podepsán Martin Bursík, který s výrazně omlazeným obličejem tvoří image oné zjevně neexistující strany.

Oportunismus není charakterová vada

Ale to není všechno. „Křesťanští demokraté vítají na společných kandidátních listinách novou energii české politické scény, podpořenou nadto zkušenými politickými profesionály” – s podpisem Jiří Čunek. A pod titulkem Dokážeme se domluvit stojí: „Martin Bursík se dokázal domluvit s Mirkem Topolánkem i Jiřím Čunkem. Dokáže to i v budoucnu. S kýmkoli. Žijeme a pracujeme v České republice. Chceme, aby zde žily i naše děti, protože kdyby žily jinde, stýskalo by se nám po nich. Chceme pro ně lepší budoucnost, a tak jdeme do voleb proti všem, kdo pro ně chtějí budoucnost horší a nebo úplně špatnou. Chceme lepší podmínky pro české firmy a živnostníky, kteří zde platí daně, a stále stejné podmínky pro všechny ostatní, kteří je zčásti nebo vůbec neplatí. Chceme lepší životní standard pro ty, kteří chtějí pracovat a mají odvahu stát na vlastních nohou, ať už žijí ve městech či na vesnicích. Sami víme, kolik práce to ráno dá, na vlastní nohy se postavit. Chceme prosperující stát, který zajistí lepší podmínky mladým rodinám, sociálně slabým, dlouhodobě nemocným, silným, zdravým i těm ostatním. Proto jdeme z politiky zpátky do politiky. Oportunismus není charakterová vada, nýbrž poctivé a důsledné hledání příležitosti!“

Podle Bursíka šlo o odchod v dobrém

Že by s Bursíkem účtoval nějaký bývalý „kamarád“ ze Strany zelených? Bývalý šéf a  místopředseda Strany zelených Martin Bursík odešel totiž po osmi letech z partaje. Odchod zdůvodnil tím, že v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva. Bursík to v pátek oznámil v tiskové zprávě. Zelení se podle Bursíka ženou do široké levicové fronty, jejímž architektem je prezident Miloš Zeman. „Účast SZ v takové frontě považuji za zradu základních hodnot, na kterých strana stojí," uvedl Bursík k rozhodnutí o vystoupení ze strany. „Většinu politické práce v SZ v tomto roce jsem se pokoušel přesvědčit vedení strany o tom, aby přehodnotilo posunu SZ doleva, protože strana je pak oprávněně považována za spojence ČSSD, KSČM, SPOZ a Zemana," uvedl.

Rovněž mu vadí, že Strana zelených opakovaně odmítla jeho návrhy usnesení, kterým by strana odsoudila krajské koalice ČSSD s KSČM a odmítla se podílet na vládě opřené o komunisty. „Založením antikomunista, nemohu setrvávat ve straně, v jejímž vedení nelze dosáhnout jasně deklarovaný odpor ke spolupráci s komunisty," oznámil. Bývalý předseda Zelených kritizoval i poměry ve straně. „Účelová změna vnitrostranického volebního systému umožnila návrat symbolu korupce, klientelismu a rozvratu Dany Kuchtové zpět do strany, dokonce do nejvyššího vedení. Takto navolený orgán strany je paralyzovaný, eticky vadný a neschopný stranu vést," míní Bursík.

Problém Kuchtová

Kuchtová v roce 2007 odstoupila z postu ministryně školství kvůli problémům s evropskými fondy, což se stalo jedním ze spouštěčů konfliktů uvnitř strany. V SZ později Kuchtová zorganizovala vnitrostranickou frakci Demokratická výzva, Bursíkovi vytýkala přílišný příklon k pravici. S dalšími členy frakce byla v roce 2009 vyloučena ze strany, ale nedlouho poté byla znovu přijata a nyní je členkou předsednictva SZ.

Bursík přes své výhrady tvrdí, že ze SZ neodchází ve zlém. „Ve straně je řada lidí, kterým za mnoho vděčím a jejichž práce i lidských hodnot si vážím," uvedl. V dnešním prohlášení také naznačil, že by chtěl dál působit v politice. „Hodlám nadále pracovat ve prospěch ekologických a liberálních témat, avšak na půdorysu nekomunistické demokracie," sdělil.

Zelení: Odchod Bursíka oceňujeme

Vyjádření předsednictva Strany zelených k odstoupení Martina Bursíka

Dne 23. srpna 2013 vystoupil ze Strany zelených dobrovolně a na vlastní žádost 2. místopředseda a Martin Bursík. Strana zelených pokračuje v přípravě předčasných parlamentních voleb.

Odchod Martina Bursíka ze Strany zelených není překvapením. Byť byl zvolen místopředsedou strany, na jejím vedení se již delší dobu nepodílel a spolupráci odmítal. Důvody, které Bursík uvádí, nejsou pravdivé a slouží jako účelová zástěrka k odchodu za naplněním osobních politických ambicí. Je mimo všechny pochyby, že zelení jsou dnes stranou, o niž se žádná zemanovská koalice nemůže opírat. Strana zelených je vůči KSČM jasně vymezená a v platném usnesení [1] konstatuje, že bude po volbách usilovat o takové uspořádání, které se nebude opírat o KSČM. Strana zelených je dnes volbou pro všechny, kdo vidí, že alternativou vůči Zemanovi není Miroslav Kalousek.

„Odchod Martina Bursíka a Kateřiny Jacques ocení všichni, kdo v nich viděli důkaz neschopnosti poučit se z chyb koaliční spolupráce s ODS ve vládě Mirka Topolánka. Martin Bursík odchází, protože nepřesvědčil ve straně dostatek lidí o svém konceptu úzce ekologické strany. Strana zelených nestojí na Martinu Bursíkovi, ale na bezmála čtyřstech místních zastupitelích, starostech a je zastoupena v Senátu Eliškou Wagnerovou a Liborem Michálkem. Strana zelených pokračuje v přípravách na předčasné volby a v nejbližších dnech zveřejní jména osobností, které v nich budou v barvách zelených usilovat o důvěru voličů," říká k tomu Ondřej Liška.

Tři strany Martina Bursíka

Do politiky vstoupil Bursík už roku 1990, kdy se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum. Na konci 90. let byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského a stejnou funkci pak zastával i v Topolánkově vládě mezi lety 2007 a 2009. Byl členem KDU-ČSL. Předsedou Strany zelených byl od září 2005 do června 2009, kdy po neúspěchu strany ve volbách do Evropského parlamentu na post šéfa SZ rezignoval. Loni opět kandidoval na předsedu strany, po neúspěchu se stal druhým místopředsedou.

 

Vložil: Anička Vančová