Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takové zhůvěřilosti se nedělají! Ponížený táta málem zapomněl, že se nesmí fackovat. Tajnosti slavných

04.05.2020
Takové zhůvěřilosti se nedělají! Ponížený táta málem zapomněl, že se nesmí fackovat. Tajnosti slavných

Foto: ČT-Vlasta Gronská

Popisek: Josef Somr v životopisné minisérii z roku 1970 Alexandr Dumas starší

První velký úspěch maminka oplakala a tatínek prý měl chuť zmlátit ho do bezvědomí. Pro hrabalovský humor, který získal mimo jiné i filmového Oscara, nemělo tradiční Slovácko ani špetku pochopení.

K jeho nejkrásnějším filmovým postavám patří bezesporu chlípný výpravčí Hubička, který se proslavil razítkováním odhaleného zadečku Jitky Zelenohorské ve slavné hořké komedii Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Tenkrát mu bylo dvaatřicet a před kamerou začínal. První divadelní postavu ztvárnil jedinečný Josef Somr před více než šedesáti lety, na kontě má desítky divadelních a více než 450 filmových a televizních rolí. V posledních letech ale zvolnil s tím, že v jeho věku už má před prací přednost zdraví.

 

Beppo ve slavné komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně – Východočeské divadlo Pardubice 1962

Beppo ve slavné komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně – Východočeské divadlo Pardubice 1962; foto vis.idu.cz-Miroslav Tůma

Maminčin mazánek

Prostřední ze tří bratrů se narodil 15. dubna 1934 ve Vracově u moravského Kyjova a od raného dětství musel doma pomáhat. Rodiče měli malé hospodářství a samozřejmě i vinohrad, to ale rodinu nedokázalo uživit, a tak si jeho otec, původní profesí truhlář, našel místo u dráhy. Postupně prošel řadou profesí, až se nakonec stal výpravčím. Malý Josef se mohl důvěrně seznámit s prací ve skladišti, depu i ve stanici, velmi brzy dokázal sám přestavovat koleje nebo stavět návěstidlo, což se mu později hodilo, když natáčel svůj nejslavnější film Ostře sledované vlaky. V dětství prý býval často nemocný, navíc plačtivý a přecitlivělý, a stejně neduživá maminka ho hýčkala a opečovávala. U přísného a konzervativního otce mu to ale neprošlo. „Nemusíš být první, ale pracuj tak, abychom se za tebe nestyděli,“ řekl prý kdysi synkovi.

 

Poprvé před kamerou – jako vězeňský lékař v soudním dramatu Obžalovaný

Poprvé před kamerou – jako vězeňský lékař v soudním dramatu Obžalovaný; foto FSB

Mašinky mu učarovaly

„U nás se tvrdě pracovalo,“ vyprávěl Zuzaně Maléřové pro její knihu Křehké otázky. Současně ale dodal, že v celé rodině i vsi panovaly velmi hezké vztahy. Tatínkovy vláčky mu učarovaly, takže až do čtrnácti let byl přesvědčen, že půjde v otcových stopách a stane se železničářem. Jenže po příchodu na kyjovské gymnázium velmi rychle zjistil, že pro technické předměty nemá sebemenší nadání, takže jeho studijní výsledky byly poněkud rozpačité. Když se blížila maturita, vůbec si s další budoucností nevěděl rady, takže nakonec podal přihlášku na brněnskou JAMU. K tomuto nápadu ho přivedly zkušenosti z dětství, kdy hrál s místními ochotníky, i když býval podle svých slov velmi nesmělý, a tak se pro jistotu objevoval jenom v malých vedlejších roličkách. I tato zkušenost se mu ale později náramně hodila.

 

S Jiřím Zahajským (vlevo) a Petrem Čepkem v roce 1965, v představení pražského Činoherního klubu Piknik

S Jiřím Zahajským (vlevo) a Petrem Čepkem v roce 1965, v představení pražského Činoherního klubu Piknik; foto vis.idu.cz-Miloň Novotný

U zrodu Činoheráku

Během studia přišel herectví na chuť a rychle doháněl i mezery ve vzdělání, především z oblasti hudby a literatury. Po absolutoriu v roce 1956 dostal první angažmá v Českém Těšíně. Po dvou letech se vrátil do brněnského Divadla bratří Mrštíků a od roku 1959 hrál čtyři sezóny v Pardubicích. Tam si ho všimlo slavné režisérské duo Elmar Klos a Ján Kadár a nabídlo mu v roce 1964 první filmovou roli, lékaře v psychologickém dramatu Obžalovaný. Perfektní výkon, který Josef předvedl před kamerou, zaujal režiséra Jana Kačera, který mu v roce 1965 nabídl angažmá v právě zakládaném Činoherním klubu. O rok později si ho Jiří Menzel vybral do role železničáře ve svém oscarovém snímku Ostře sledované vlaky a eroticky laděná jiskřivá scéna chlípného výpravčího Hubičky a Zdeničky Svaté v podání krásné Jitky Zelenohorské ho vyšvihla mezi českou hereckou elitu.

 

S Jitkou Zelenohorskou ve slavném filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, natočeném v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala

S Jitkou Zelenohorskou ve slavném filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, natočeném v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala; foto FSB

Za ‘vlaky‘ to schytal

Právě tahle scéna se velice nelíbila jeho rodičům, především otci. „To byl jeho první biograf v životě, který viděl,“ Zavzpomínal Josef. „Přijel domů a cítil se tak uražený, tak ponížený, že málem zapomněl na to, že se nesmí fackovat... Bylo vidět, že by mě nejraději zmlátil do bezvědomí. Skutečně to neunesl, tvrdil, že něco takového by se na dráze – nebo jak se u nás říkalo ‘na štrece‘ – nikdy nemohlo stát... A mamička to proplakala, protože jí všichni dali najevo, že takové zhůvěřilosti, jaké jsem tam předváděl, se nedělají. Byl to také první film v životě, který viděla. Dovedete si představit, co to bylo pro ženu, chodící každou neděli ve slováckých sukních do kostela?“

Pokračování ve středu 6. května

 

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská