Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I Maláčová by se z toho zbláznila. Kdo vystaví potvrzení, že vaše dítě existuje?

03.05.2020
I Maláčová by se z toho zbláznila. Kdo vystaví potvrzení, že vaše dítě existuje?

Foto: Facebook

Popisek: Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Krajské listy jako vůbec první upozornily na potíže rodičů z kategorie osob samostatně výdělečně činných. Kvůli nařízení vlády, týkajícímu se okamžitého uzavření základních škol, byli donuceni ze dne na den zůstat doma, aby se mohli starat o své děti, a navíc plnit náročnou roli učitelů. Jako částečnou kompenzaci za ušlý výdělek jim stát nabídl takzvané ošetřovné. Rodiče přitom rozdělil do dvou kategorií, na zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné, a každá z nich musí žádat o ošetřovné jinak.

Způsob, jakým ovšem stát k těmto žádostem přistupuje, vytočil nejen rodiče, ale i poslance a senátory. Tento týden se proto téma ošetřovného dostalo i na jednání Poslanecké sněmovny a Senátu. Podle senátora Michaela Canova (STAN) vyžadují úřady po rodičích absurdní potvrzení, že jsou školy zavřené. „Já osobně tento požadavek od příslušných státních úřadů požaduji nejen za byrokratický a šikanózní, ale dokonce je v rozporu se zákonem, neboť potvrzení o uzavření něčeho může podle mého právního názoru vydávat pouze ten, kdo tento zákaz vydal. A to je vláda České republiky,“ uvedl senátor Canov rozhořčeně u řečnického pultu a na závěr svého vystoupení si ještě postěžoval, že se v tomto případě jedná o buzeraci.

Znáte ten mechanismus?

Na jeho slova reagovala přítomná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a tím celou absurditu završila. Snažila se bránit ještě absurdnějším zdůvodněním: „To není potvrzení o tom, že škola byla zavřena, to je naprosto mylná interpretace, ono se to tak ani nejmenuje. To je potvrzení o tom, jestli znáte ten mechanismus, jak vzniká ošetřovné, že ten daný zaměstnanec má dítě, protože škola vystaví potvrzení o tom, že to dítě existuje, pošle se to zaměstnavateli, ten potvrdí, že se jedná o zaměstnance. A pak se to na základě těchto dvou údajů, dítě existuje a ten člověk je v pracovním poměru, pošle okresní správě sociálního zabezpečení. Je to mechanismus, který funguje asi 40 let,“ snažila se Maláčová neuvěřitelným způsobem vyvrátit kritiku senátora.

Musí se přikládat, a basta!

Jenže, jak jsme již nedávno zjistili, v případě OSVČ Ministerstvo průmyslu a obchodu skutečně vyžaduje potvrzení o uzavření školy. Když jsme se na MPO písemně zeptali, proč je zapotřebí, když musely být všechny školy uzavřeny na základě rozhodnutí vlády, David Hluštík z tiskového odboru nám odpověděl: „Potvrzení o zavření školy se musí přikládat. Školy se zavíraly různě a podle toho se pak vyplácí ošetřovné.“ Ministryně Maláčová navíc zcela ignorovala skutečnost, že OSVČ žádají o ošetřovné jiným způsobem než zaměstnanci. Ti tak činí na formuláři České správy sociálního zabezpečení, jehož součástí je přímo potvrzení o uzavření školského zařízení. Naopak OSVČ vyplní na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu jiný formulář, nazvaný Žádost o dotaci, a k ní musí přiložit zvláštní potvrzení o uzavření školy, a poté vše zaslat na MPO. Každopádně však musí jak zaměstnanci, tak OSVČ předložit v rámci žádosti o ošetřovné potvrzení o uzavření školy!

Ještě nepřišla na řadu

Co je ovšem ještě horší, většina OSVČ, která si o ošetřovné řádně požádala hned, jak to bylo možné, dodnes nedostala z Ministerstva průmyslu a obchodu ani korunu. Když jsme se přímo na tomto ministerstvu telefonicky zajímali, proč dosud žádné peníze neobdrželi, tak jsme se až po několika opakovaných pokusech dovolat se dozvěděli, že na ně dosud nepřišla řada. Rodičům (OSVČ) navíc dosud není známo, kdy a jakým způsobem mohou žádat o ošetřovné za měsíc duben. Již konečně chápeme, proč se Jana Maláčová nedávno v televizi přiznala, že kdyby teď byla v roli drobného živnostníka, asi by se zbláznila.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace