U kasy, za volantem… umělci makají, kde se dá. Kde ale skončil vykolejený Šíp?
02.05.2020
Foto: ČT / repro
Popisek: Karel Šíp na seniorské lince. Zpočátku to vypadalo jako v čekárně, protože jeho odpovědi přicházely do studia s časovou prodlevou. Šikovní technici ale vymysleli vychytávku s mobilem
Současná bezprecedentní situace způsobila mnoha lidem vážné potíže, protože jim okolnosti nedovolují pracovat, a získávat tak potřebné peníze na svoji obživu. Je to o to vážnější, že mnoho uměleckých profesí je dlouhodobě špatně honorováno a adekvátní finanční rezervy mají k dispozici většinou pouze ti, kteří našli uplatnění v několika oborech najednou. Jako v jiných případech, i v tomto se navíc stát vůči nim chová velmi nespravedlivě. Někomu totiž umožnil pracovat bez omezení, jiným stále brání, aby si mohli vydělávat jako doposud.
Řada umělců proto musí vzít zavděk i profesemi, které zdaleka neodpovídají jejich kvalifikaci a schopnostem. Ostatně není to poprvé. Dokázali tak, že zatímco mnozí jiní by jejich profesi pro nedostatek talentu vykonávat nemohli, oni sami si poradí téměř s jakoukoliv prací a žádnou nepohrdají. Mediální senzaci nedávno vyvolala atraktivní herečka a zpěvačka Barbora Mottlová, kterou překvapení zákazníci našli u pokladny v samoobsluze. Její rozhodnutí mělo takovou odezvu, že se dokonce stala jedním z hostů pořadu Události, komentáře na ČT 24.
Když je nejhůř
V rozhovoru s moderátorem Petrem Řezníčkem prozradila, že když přišla o práci, nějakých deset dnů se poflakovala a řešila si zlomené srdce, že ona i další umělci přišli o práci. Ale pak při nákupu objevila nabídku na brigádu. „Vždycky jsem si říkala, že když bude nejhůř, tak prostě půjdu na pokladnu. Slovo dalo slovo, druhý den jsem se šla zeptat a za týden už jsem vesele pípala na pokladně,“ vtipkovala. Prozradila také, že zaučení jí trvalo jen pár minut a že se zbytečně bála, že to nezvládne, hlavně kvůli různým kódům. Pro brigádu se rozhodla, přestože má našetřené peníze, a dokonce i nějaké investice. Víc ji trápilo být doma, kynout, lenivět a mařit čas a peníze. „Nemám ráda zahálení a mrhání,“ zdůraznila a nechala se také slyšet, že ji práce moc baví, a že by byla dokonce smutná, kdyby měla hned u pokladny skončit. Ráda si s lidmi pokecá a rozdává úsměvy i přes roušku. „Ohromně mi to srovnalo žebříček hodnot,“ pochvaluje si, ale zároveň přiznává, že se nemůže dočkat, až se vrátí mezi kolegy do divadla. Až skončí karanténa, prý vyběhne z baráku a bude řvát: „Svoboda, svoboda!“
„Nesedím doma na zadku a nečekám, až dojdou peníze. Nenechám se od nikoho vyživovat, a když mám zdravé nohy a ruce, nebudu si ani půjčovat, abych si mohla doma válet šunky,“ prohlásila Bára Mottlová, s níž se můžete setkat u kasy jednoho z pražských supermarketů; Youtube / repro
Vykolejený Šíp
Zcela jiný přístup zvolil populární moderátor Karel Šíp. Také on musí kvůli restrikcím vlády po mnoha letech přestat natáčet bezkonkurenčně nejoblíbenější talk show u nás, Všechnopárty, vysílanou každý páteční večer na ČT 1. Ve vysílání speciálního pořadu Linka 1212, věnovaném seniorům, se na dálku (ze své kuchyně) přiznal, že ze začátku bral nucenou karanténu jako takovou bojovku, něco, co jsme ještě nezažili. „Nevěřil jsem, že jeden virus drží v šachu celou zeměkouli,“ nechal se slyšet. Ale rychle ho to omrzelo, protože to trvá dva měsíce a změna je v nedohlednu. „Mně chybí ten pohyb v zajetejch kolejích, postěžoval si. Pořád trčí doma a marně se kouká do diáře, jestli zítra nemá být třeba v Mohelnici. Na rozdíl od řady svých kolegů, které obdivuje, neboť využili volný čas k tomu, že něco dělají, to prý nedokázal kvůli nedostatku soustředění. Ven moc nechodí, protože je v ohrožené věkové skupině. „ Já jsem přesvědčenej, že kdybvch vyšel ven a na Žižkově proletěl jediný virus, tak by ho chytil,“ vtipkoval.
Zabav se sám
Avšak pochlubil se, že si doma sám vyrábí humor. Třeba když ve zpravodajství slyšel zprávu, že stát zajistí seniorům cestování (ve skutečnosti to bylo testování). „Mě ta myšlenka tak pobavila, že jsem si již v hlavě odvíjel scénku, protože jsem si představil, jak do domu seniorů přijdou dva náměstci z ministerstva cestovního ruchu a sezvou všechny do jídelny, protože my jsme tady kvůli tomu cestování, tak se hlaste, kdo kam chcete. Tou myšlenkou, že by stát měl seniorům zajistit cestování, tím jsem se bavil asi deset minut,“ vyprávěl s hlasitým smíchem.
Vložil: Adéla Hofmanová