Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tloušťka jako image. K svačince zdolal deset rohlíků, ve špitále ho pak obraceli hasiči. Tajnosti slavných

01.05.2020
Tloušťka jako image. K svačince zdolal deset rohlíků, ve špitále ho pak obraceli hasiči. Tajnosti slavných

Foto: repro/youtube.com

Popisek: Jiří Růžička mladší v komedii Slunce, seno a pár facek

Image si postavil na extrémní tloušťce, přesto to překvapivě ženám nevadilo. Jenže stejně nakonec štěstí v lásce neměl. Výhradní podíl na tom měla jeho slavná matka, která ho chtěla mít neustále jenom pro sebe.

Potkali jsme se kdysi na Václaváku, bývalo tam vyhledávané řeznictví s jídelnou. A nevěřila jsem svým očím. Bylo deset dopoledne, takže si zaskočil na svačinku – na stojáka zdolal rychlostí blesku půl kila tlačenky a deset rohlíků! Na první pohled Jiří Růžička mladší sice jako lamač ženských srdcí rozhodně nevypadal, zdání ale leckdy pořádně klame. Byl neustále veselý a usměvavý, super společník, jehož neodolatelný šarm hravě překryl hezkých pár kilogramů navíc jako mávnutím kouzelného proutku. Přesto neměl v partnerských vztazích štěstí. Nebo ho spíš neměly jeho tři manželky. Slavné matce totiž ani jedna nebyla dost dobrá a syn na ní byl závislý. „Mezi matkou a synem byl nezdravý vztah, z její strany to byla přehnaná, až taková ta opičí láska,“ konstatovala jeho poslední žena Helena.

 

Kuchtík v pohádce Tři oříšky pro Popelku

Kuchtík v pohádce Tři oříšky pro Popelku; foto imdb.com

Před kamerou už v plenkách

Narodil se sotva dvacetileté zubní laborantce 8. ledna 1956 v Praze, v době, kdy měla k hvězdné herecké kariéře ještě hodně daleko. Když nepočítáme dva ‘štěky‘ v dětství, měla v době těhotenství na kontě teprve první malou vedlejší roličku ve filmu Nevěra. O rok později ale stanula před kamerou v psychologickém dramatu režiséra Jaroslava Balíka Bomba, a to už s ní šel na plac i Jirka, který se teprve sotva držel na nožkách. Hercem, i když divadelním, byl v té době především jeho otec, po němž dostal jméno. Helena po herectví toužila odmalička, a tak po manželově boku svému snu propadla, což samozřejmě velmi ovlivnilo i syna. Objevil se v řadě dětských rolí a po základní škole se pokusil o konzervatoř. Přijat ale nebyl, a tak vystudoval Střední ekonomickou školu, a pak pracoval jako prodavač.

Mámin ocásek

Ještě před maturitou se znovu uplatnil na filmovém plátně, po matčině boku si zahrál kuchtíka v nestárnoucí pohádce Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku, a pak už začal být pravidelně obsazován do rolí dobrosrdečných mladíků, jejichž komediální pojetí vycházelo především z korpulentní postavy. Hrál v pohádkách a komediích, ale i v dramatičtějším žánru, například v legendární komedii Karla Kachyni Sestřičky. Výrazněji se ale znovu prosadil zase až díky matce v Troškově slavné trilogii Slunce, seno… A pak se stal, opět jako Helenin přívažek, hlavním protagonistou nepříliš zdařilé komedie Trhala fialky dynamitem, na níž se také podílel jako scenárista. Z popularity Troškovy trilogie těžil i zájezdový program, v němž se Jiří Růžička uplatnil jako vypravěč… jak jinak než zase s matkou Helenou. Naposledy na sebe výrazněji upozornil v roce 1993 ve filmu Fontána pro Zuzanu 2. O dva roky později si ještě zahrál synovce Karla v akční kriminálce Hořké léto, opět po matčině boku.

 

Čert Bachor v pohádce S čerty nejsou žerty

Čert Bachor v pohádce S čerty nejsou žerty; imdb.com

Nadváha předností

Po slavné matce zdědil mimo jiné i extrémní sklon k nadváze, stejně jako ona z ní ale dokázal udělat přednost. Postavil si na ní svou hereckou image, jenže se časem vymkla kontrole a ve spojení s poruchou metabolismu způsobila, že zemřel v pouhých 43 letech na celkové selhání organismu, přičemž poslední tři roky života v podstatě strávil permanentně v nemocnici. V období, kdy mu praskl vřed na dvanácterníku, dokonce vážil už více než tři sta kilogramů. „Zkolaboval mezi dveřmi od záchodu a zapříčil se tam. Když přijela záchranka, saniťáci ho nedokázali naložit a vynést z bytu. Tak byl tlustý. Čekalo se proto na hasiče, ale než dojeli, Jiřího stav už byl kritický,“ prozradil před časem jeho kamarád serveru ahaonline.cz. Šest hasičů ho pak denně chodilo do nemocnice obracet. „Dávala jsem jim tisícovku denně. Byl tam skoro čtvrt roku a personál ho nedokázal zdvihnout,“ vzpomínala později Helena.

Neodolatelný tlouštík

I když rozhodně nevypadal jako frajer, na němž by ženy mohly oči nechat, dokázal se dokonce třikrát oženit. S poslední ženou Helenou měl dcery Lucii a Kamilu, přesto i tento vztah zkrachoval už po třech letech, i když se rozvedli až o pět let později. Jedním ze zásadních problémů byl vztah jeho ženy a matky, který rozhodně nebyl vřelý. „Paní Helena nesla těžce, že můj manžel Jirka začal věnovat víc pozornosti své čerstvě narozené dceři než jí. Dokonce si myslím, že se začala chovat, jako by je malá Lucka rozhádala. A potom mi začala mluvit i do její výchovy a péči o ni. A to jsem nesnesla,“ přiznala Růžičkova manželka před časem v rozhovoru pro Blesk. Matka a syn nedali jeden bez druhého ani ránu. Jirka byl na Helenu velmi upnutý, spolu hráli ve většině filmů, společně vytvořili zájezdový program. Jejich vzájemnou provázanost zřejmě nedokázala pochopit žádná žena.

S matkou Helenou v dokumentu České televize Příběhy slavných – Vichřice mezi životem a smrtí

S matkou Helenou v dokumentu České televize Příběhy slavných – Vichřice mezi životem a smrtí; foto ČT

Naštvaná snacha

Třetí snacha byla na bývalou tchyni tak rozezlena, že dokonce zabránila umístění pamětní desky na počest Heleny Růžičkové na zeď rodinné chalupy. „Požádal mě o to starosta obce a já jsem řekla ne. Nestála jsem a nestojím o to, aby soukromí rodiny narušovali zvědavci, nakukující dovnitř. Řekla jsem, ať je pamětní deska klidně na obecním úřadu,“ prohlásila. Podobně nekompromisní byla i v případě svého tchána – zrušila místo na zahradě, kam ho pochovali. „Mrtví patří na hřbitov. Co kdyby moje dcery chalupu prodaly? Co by bylo s jejich dědečkem, kde by skončil?“ prozradila. „Požádala jsem pana Lukeše z Horažďovic, on popel vyzdvihl a rozprášil na Olšanech. Na stejném místě, kde je i matka paní Heleny, Helena a můj exmanžel Jiří. Jsou tam všichni spolu.“

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská