Našim politikům prý jde především o zdraví lidí a dokážou dokonce zachránit mrtvé. Ale neměli by konečně přejít od frází k rázným činům?
29.04.2020
Foto: Facebook
Popisek: Takřka každodenní vládní brífingy, to je realita za časů koronaviru
Téměř každá reakce vládních politiků na kritiku ze všech stran, týkající se především zmatečných nebo nepochopitelných rozhodnutí, spočívá ve stále omílaných frázích, že jim jde především o zdraví lidí. Premiér Babiš se nyní dokonce stal hvězdou četných karikatur a koláží za svůj výrok, že vláda zachránila tisíce mrtvých. Vyznavači černého humoru ho ve svých vtipech dohazují severokorejskému režimu, aby mu pomohl vzkřísit jejich vůdce. Je to adekvátní reakce na Babišovo neustále vychloubání, že jsme premianti a všichni nás kopírují.
Rozhodně přitom nelze zpochybňovat skutečnost, že se vládě, společně s vynikajícími odborníky, podařilo částečně zastavit šíření pandemie koronaviru v naší zemi. To, že přitom záměrně ignoruje řadu faktů, které k tomu přispěly, lze tentokrát velkoryse ponechat stranou. Každopádně můžeme děkovat nejen politické reprezentaci, generacím zodpovědných lékařů a vědců i Bohu, že je naše zdravotnictví v relativně dobré kondici, že patříme k zemím, v nichž se pandemie jako by zázrakem šíří méně než v jiných a že se většina občanů našeho státu chová velmi rozumně.
Potlesk patří všem!
Sečteno a podtrženo, souhrou šťastných okolností zvládá současnou krizovou situaci celá země, a nikoliv tedy jen vláda, relativně dobře. Přesto si dovolím malé postesknutí. Kdyby koaliční politici respektovali varování EU, tajných služeb a v neposlední řadě svých opozičních kolegů, mohli jsme být na novou pandemii připraveni mnohem lépe a stála by nás podstatně méně peněz. Kvůli trestuhodnému zanedbání včasného nákupu ochranných pomůcek se musely později pořizovat za obrovské částky a na jednorázové roušky, respirátory a obleky bylo vyplýtváno mnoho miliard. A ty budou chybět ve zdravotnictví v příštích letech. Již nyní jsme v situaci, kdy se občané skládají na léčbu těžce nemocných dětí, zatímco stát bezostyšně vyžaduje, aby byla z veřejných sbírek zaplacena daň z přidané hodnoty v řádu milionů korun. Tyto miliony budou nutně potřebovat rodiče, jejichž milovaným dětem jde o život. Dokazují to šokující reportáže z nejnovějšího vydání pořadu České televize 168 hodin.
Češi se nyní bojí jen koronaviru, i když pro ně znamená mnohem menší riziko než jiné příčiny smrti, zdroj ČSÚ
Populistický kalkul
Je to jeden z mnoha důkazů, že vládě zas až tak o životy lidí nejde a že populisticky kalkuluje s novou nemocí, která se stala postrachem národa. A to přesto, že od začátku roku u nás zemřelo na jiné choroby mnohonásobně více lidí než na Covid-19, přičemž jsou největším zabijákem nemoci srdce a cév či nádory. Jak to, že vláda alespoň jednou za měsíc nevystoupí na brífinku a nevaruje před nimi? Jak to, že nedělá rázná opatření, aby se úmrtnost na tyto choroby snížila? Premiér Babiš i ministr zdravotnictví se neustále chlubí úspěchy při boji proti koronaviru a velmi nediplomaticky ukazují prstem na země, kde má pandemie fatální průběh, ale jiné hodnoty úmrtnosti nesrovnávají. Třeba skutečnost, že ve Francii nebo Itálii podlehne nemocím srdce třikrát méně lidí než u nás, v našem případě tak jde o tisíce úmrtí ročně (!), což je skutečně alarmující. V případě nádorů slinivky a ledvin jsme na druhém místě z celé EU.
Úmrtnost na chřipku a počet hospitalizovaných na ni v minulých letech nikoho neděsily, zdroj ČSÚ
Špatný životní styl
Na fatálním průběhu nádorů slinivky se zásadním způsobem podílí konzumace alkoholu, namísto důsledných opatření se však česká vláda rozhodla snížit DPH na sudové pivo. Další nádory má na svědomí kouření a nezdravá středoevropská kuchyně, proto kosí nejen Čechy, ale také Slováky či Maďary. Mezi deset největších zabijáků patří také dopravní nehody. I v tomto případě je úmrtnost násobně vyšší než na Covid-19. Nemluvě o tom, že tato nová obávaná choroba nejvíce ohrožuje pacienty, trpící civilizačními chorobami, které jsou ve většině případů důsledkem nezdravého životního stylu. Stejně tak zůstává ve stínu mediální hysterie na téma koronaviru nebezpečný fakt, že celá řada pacientů rezignovala na preventivní prohlídky a bojí se návštěvy lékaře, i když jim jde o život.
Vložil: Adéla Hofmanová