Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Našim politikům prý jde především o zdraví lidí a dokážou dokonce zachránit mrtvé. Ale neměli by konečně přejít od frází k rázným činům?

29.04.2020
Našim politikům prý jde především o zdraví lidí a dokážou dokonce zachránit mrtvé. Ale neměli by konečně přejít od frází k rázným činům?

Foto: Facebook

Popisek: Takřka každodenní vládní brífingy, to je realita za časů koronaviru

Téměř každá reakce vládních politiků na kritiku ze všech stran, týkající se především zmatečných nebo nepochopitelných rozhodnutí, spočívá ve stále omílaných frázích, že jim jde především o zdraví lidí. Premiér Babiš se nyní dokonce stal hvězdou četných karikatur a koláží za svůj výrok, že vláda zachránila tisíce mrtvých. Vyznavači černého humoru ho ve svých vtipech dohazují severokorejskému režimu, aby mu pomohl vzkřísit jejich vůdce. Je to adekvátní reakce na Babišovo neustále vychloubání, že jsme premianti a všichni nás kopírují.

Rozhodně přitom nelze zpochybňovat skutečnost, že se vládě, společně s vynikajícími odborníky, podařilo částečně zastavit šíření pandemie koronaviru v naší zemi. To, že přitom záměrně ignoruje řadu faktů, které k tomu přispěly, lze tentokrát velkoryse ponechat stranou. Každopádně můžeme děkovat nejen politické reprezentaci, generacím zodpovědných lékařů a vědců i Bohu, že je naše zdravotnictví v relativně dobré kondici, že patříme k zemím, v nichž se pandemie jako by zázrakem šíří méně než v jiných a že se většina občanů našeho státu chová velmi rozumně. 

Potlesk patří všem!

Sečteno a podtrženo, souhrou šťastných okolností zvládá současnou krizovou situaci celá země, a nikoliv tedy jen vláda, relativně dobře. Přesto si dovolím malé postesknutí. Kdyby koaliční politici respektovali varování EU, tajných služeb a v neposlední řadě svých opozičních kolegů, mohli jsme být na novou pandemii připraveni mnohem lépe a stála by nás podstatně méně peněz. Kvůli trestuhodnému zanedbání včasného nákupu ochranných pomůcek se musely později pořizovat za obrovské částky a na jednorázové roušky, respirátory a obleky bylo vyplýtváno mnoho miliard. A ty budou chybět ve zdravotnictví v příštích letech. Již nyní jsme v situaci, kdy se občané skládají na léčbu těžce nemocných dětí, zatímco stát bezostyšně vyžaduje, aby byla z veřejných sbírek zaplacena daň z přidané hodnoty v řádu milionů korun. Tyto miliony budou nutně potřebovat rodiče, jejichž milovaným dětem jde o život. Dokazují to šokující reportáže z nejnovějšího vydání pořadu České televize 168 hodin.

 

 

Češi se nyní bojí jen koronaviru, i když pro ně znamená mnohem menší riziko než jiné příčiny smrti, zdroj ČSÚ

Populistický kalkul

Je to jeden z mnoha důkazů, že vládě zas až tak o životy lidí nejde a že populisticky kalkuluje s novou nemocí, která se stala postrachem národa. A to přesto, že od začátku roku u nás zemřelo na jiné choroby mnohonásobně více lidí než na Covid-19, přičemž jsou největším zabijákem nemoci srdce a cév či nádory. Jak to, že vláda alespoň jednou za měsíc nevystoupí na brífinku a nevaruje před nimi? Jak to, že nedělá rázná opatření, aby se úmrtnost na tyto choroby snížila? Premiér Babiš i ministr zdravotnictví se neustále chlubí úspěchy při boji proti koronaviru a velmi nediplomaticky ukazují prstem na země, kde má pandemie fatální průběh, ale jiné hodnoty úmrtnosti nesrovnávají. Třeba skutečnost, že ve Francii nebo Itálii podlehne nemocím srdce třikrát méně lidí než u nás, v našem případě tak jde o tisíce úmrtí ročně (!), což je skutečně alarmující. V případě nádorů slinivky a ledvin jsme na druhém místě z celé EU.

 

 

Úmrtnost na chřipku a počet hospitalizovaných na ni v minulých letech nikoho neděsily, zdroj ČSÚ

Špatný životní styl

Na fatálním průběhu nádorů slinivky se zásadním způsobem podílí konzumace alkoholu, namísto důsledných opatření se však česká vláda rozhodla snížit DPH na sudové pivo. Další nádory má na svědomí kouření a nezdravá středoevropská kuchyně, proto kosí nejen Čechy, ale také Slováky či Maďary. Mezi deset největších zabijáků patří také dopravní nehody. I v tomto případě je úmrtnost násobně vyšší než na Covid-19. Nemluvě o tom, že tato nová obávaná choroba nejvíce ohrožuje pacienty, trpící civilizačními chorobami, které jsou ve většině případů důsledkem nezdravého životního stylu. Stejně tak zůstává ve stínu mediální hysterie na téma koronaviru nebezpečný fakt, že celá řada pacientů rezignovala na preventivní prohlídky a bojí se návštěvy lékaře, i když jim jde o život.

Vložil: Adéla Hofmanová