Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kuberův infarkt nepřišel zčista jasna, ale... V neděli večer vybuchla ´čínská´ bomba. Přečetli jsme

28.04.2020
Kuberův infarkt nepřišel zčista jasna, ale... V neděli večer vybuchla ´čínská´ bomba. Přečetli jsme

Foto: ČT / repro (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Věra Kuberová v pořadu ČT promluvila a... Dalo by se opravdu říci, že ´vybuchla bomba´

Smrt oblíbeného Jaroslava Kubery zasáhla mnoho lidí, dlouholetý primátor Teplic a předseda senátu patřil k těm politikům, které měli rádi jak jeho kolegové, a to i političtí oponenti, tak veřejnost. Právě proto dokument, který odvysílala v neděli večer v rámci pořadu 168 hodin ČT, způsobil takový poprask. Zjednodušeně řečeno, z dokumentu plyne, že na náhlé smrti Jaroslava Kubery měli možná nezanedbatelný podíl Číňané prostřednictvím své ambasády v Praze a potažmo i Hrad. O co přesně jde? Ani po třech měsících nejsou jasné okolnosti vzniku dokumentu z čínské ambasády. Dokument vyhrožoval odvetou, pokud předseda senátu Jaroslav Kubera pojede na Tchaj-wan. Kubera zemřel 20. ledna a krátce poté našla takzvaný ´čínský dopis´ jeho manželka Věra, která, spolu s dcerou v dokumentu hovořila.

Vnést do případu jasno se snaží senát i poslanci zahraničního výboru sněmovny. Současný předseda horní komory Miloš Vystrčil kvůli tomu napsal prezidentovi už tři dopisy, Miloš Zeman na ně ale dosud neodpověděl. Podobně liknavý je i přístup hradního kancléře Vratislava Mynáře. Právě ten si měl materiál od čínské ambasády údajně vyžádat. Nedořešená kauza se ale citelně dotýká i rodiny zesnulého Jaroslava Kubery. Spolu s manželkou Věrou Kuberovou a dcerou Vendulou Vinšovou natáčely reportérky ČT.

Manželku i dceru dokumenty vyděsily

„Našla jsem to v aktovce, byly mimo desky, který měl oficiálně ze senátu, takže jsem to přečetla a vyděsila jsem se, protože ten první dopis, ten z čínský ambasády, na mě působil dost výhrůžně. Pak jsem našla ještě jeden dopis, ten byl přímo z Hradu," popsala pro pořad vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra. Dcera Vendula pak maminku doplnila, že to bylo hrozné a že jim opravdu v tu chvíli nebylo dobře. 

 

Věra Kuberová (vpravo) a dcera Vendula Vinšová, která sdělila, že rodině lékaři řekli, že infarkt Jaroslava Kubery byl již z pátku či soboty (politik zemřel náhle v pondělí), což opět nasvědčuje ´čínskému´ nátlaku

Nalezení dokumentu, ve kterém velvyslanectví vyhrožuje odvetou, pokud Jaroslav Kubera pojede na Tchaj-wan, a přípisu z hradu, který vypočítává negativa cesty, Věru i Vendulu vyděsilo. Uvědomily si prý, pod jakým tlakem poslední týden života jejich manžel a otec byl. Ostatně to na něm prý samy pozorovaly. „Najednou byl opravdu jinej, jo. Byl jinej, nemluvil, my jsme ho skoro neviděly. Nebo my jsme ho viděly, udělal si kávu, odešel a nemluvil. I maminka si stěžovala, že nemluví, že na to není zvyklá, opravdu byli spolu strašně dlouhou dobu, najednou tatínek nemluvil," uvedla Vendula Vinšová.

To se stalo poprvé za těch 52 let, co jsme spolu

Jeho chování se prý změnilo šest dní před smrtí, po novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana 14. ledna. I tam se cesta na Tchaj-wan probírala. Právě na tomto obědě předseda senátu taky dostal onen čínský dokument. „Z toho oběda se vrátil domů a jindy mi všecko vždycky líčil, tentokrát mi neřekl nic, jenom že to proběhlo normálně. Bylo mu špatně, večer chodil po zahradě, byl nervózní, což jsem byla překvapená, protože to se snad stalo poprvé v životě za těch 52 let, co jsme spolu," podotkla k setkání paní Kuberová. 

Kdo Jaroslavu Kuberovi materiál na Hradě předal, se neví. Na papíře s razítkem čínské ambasády chybí oslovení a podpis autora. V devíti bodech zde velvyslanectví vypočítává, proč je cesta druhého nejvyššího ústavního činitele České republiky na Tchaj-wan pro Čínu nepřijatelná. A taky se tam píše, jak by Čína na Kuberovu cestu reagovala. Ostrov považuje komunistický stát za svou provincii. Fakticky má ale Tchaj-wan vlastní prezidentku, volby i symboly. Pro Čínu je to velice citlivé téma.

Nepřijatelné čínské výhrůžky

„České podniky, jejichž představitelé navštíví Tchaj-wan s předsedou Kuberou, nebudou uvítány v Číně ani čínskými lidmi. České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit," píše se v materiálu. 

 

Klid a stálý, lehce sardonický úsměv, tak jsme znali Jaroslava Kuberu. Jeho žena ale viděla ´za kulisy´

Čínský velvyslanec tlačil na Jaroslava Kuberu i osobně, naposledy tři dny před jeho smrtí, a to 17. ledna na recepci ambasády k oslavě Nového čínského roku. Nepřímými svědky byla Věra Kuberová a kancléř senátu, Petr Kostka. O tom, že chce velvyslanec s předsedou senátu mluvit, se Jaroslav Kubera dozvěděl prý až po cestě na ambasádu. „Když jsme přijeli do Prahy, tak nás rozdělili, manžela odvedli do místnosti, kde byl jenom s panem velvyslancem a s čínským překladatelem. Nikdo jiný tam z našich lidí nesměl, mě odvedli do sálu, já jsem čekala, o 20 minut se vlastně prodloužil program, než to začalo. Manžel přišel, a když jsem se ho ptala, co se dělo, tak řekl, „nic, pana velvyslance odvolají. Protože jsem neustoupil“,“ vyprávěla Věra Kuberová s tím, že se její muž poté začal projevovat úplně nestandardně, jinak, než ho celý život znala. Tři dny poté zemřel na infarkt. 

Neustoupil a stálo ho to život

„Já jsem na tátu strašně hrdá. Jsem na něj hrdá, protože neustoupil. Neustoupil a opravdu to vnímáme tak, že ho to stálo v podstatě život," poznamenala k tomu jeho dcera Vendula Vinšová.

Od smrti Jaroslava Kubery řeší záhadu takzvaného čínského dopisu senát i poslanci zahraničního výboru sněmovny. Chtějí po Hradu, aby vysvětlil okolnosti vzniku tohoto dokumentu. Předseda horní komory Miloš Vystrčil kvůli tomu napsal už tři dopisy prezidentovi. Odpovědí se ale od Miloše Zemana dosud nedočkal. „Mám z toho takové smíšené pocity. Protože já si myslím, že už to ani není otázka jednání pana prezidenta, ale já si myslím, že těch lidí, co stojí za ním," poznamenala k tomu Věra Kuberová. Vinšová to pak vnímá jako neúctu.

Mynář před poslance nepůjde

Vysvětlení žádá i zahraniční výbor sněmovny. Ten si na příští čtvrtek pozval kancléře Vratislava Mynáře a šéfa hradního zahraničního odboru Rudolfa Jindráka. Poslanci také chtěli, aby jim předali kompletní originály korespondence s čínskou ambasádou na téma Kuberovy cesty na Tchaj-wan. Vratislav Mynář ovšem odepsal, že on ani jeho kolega na výbor nepřijdou a materiály nedají. Podle informací deníku N to byl přitom právě Mynář, kdo si dokument od čínské ambasády vyžádal. Ten to odmítá a zároveň tvrdí, že měl s Kuberou přátelský vztah. 

„To mně přijde nefér, protože pan předseda Kubera se nemůže bránit. A já vím bezpečně a předpokládám, že Vám to potvrdila i paní Kuberová, že oni neměli přátelské vztahy. Pan Kubera si pana Mynáře nevážil, měl ho za intrikána, vůbec spolu nemluvili. Jenom v nejnutnější možné míře," uvedl dlouholetý předseda sekretariátu předsedy senátu Petr Kostka. Ten vedl kancelář zesnulému předsedovi Kuberovi, nyní je pravou rukou i Miloše Vystrčila. „Mynář lže, je arogantní," nechal se slyšet o hradním kancléři Vratislavu Mynářovi v rozhovoru pro Deník N s tím, že zmíněný ´čínský´ dopis ho velmi překvapil.

Mynáře si nevážil, tvrdil, že je ´hrozný člověk´

„Je zvláštní, že šel přes hradní podatelnu, protože takové dokumenty přes podatelnu nechodí. Dikce toho dopisu je navíc neobvyklá – diplomatický jazyk vypadá jinak. Věta 'návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou’ by vypadala v diplomatickém oficiálním dopise jinak. Bylo by v něm napsáno 'předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou'. Celý ten dokument má nekulturní dikci," uvedl pro Deník N Kostka. I podle něj šlo o pokus zastrašit a vyhrožovat, aby se neuskutečnila cesta na Tchaj-wan.

 

Předseda sekretariátu předsedy senátu Petr Kostka si nejprve vyžádal svolení současného předsedy Vystrčila a teprve pak dal rozhovor Deníku N a ČT

„Velmi dobře vím, že pan předseda Kubera si pana kancléře Mynáře nevážil. Neměl ho rád. Slova o tom, že mají přátelské vztahy, jsou krutá, protože pan Kubera se nemůže bránit. Pan předseda byl velmi otevřený člověk, který neuměl nenávidět. Tak jsem ho i popsal při posledním přípitku na jeho počest. Takže necítil zášť ani k panu Mynářovi. Neuměl to. Když o něm Jaroslav Kubera mluvil, tak s jistým odporem. Přátelé určitě nebyli, pan Kubera si ho nevážil a z jakéhokoliv setkání s ním neměl radost. Pana prezidenta respektoval, protože to pro něj byl partner," uzavřel Kostka s tím, že Kubera si na Mynáře stěžoval, že je hrozný člověk. On sám s ním mluvil jednou a bylo to pro něj podle jeho slov nepříjemné.  

Ale zpět k nedělnímu dokumentu: Na odpovědi na své otázky čeká nejen parlament, ale i rodina Jaroslava Kubery. „Já, když o tom přemýšlím, tak jsem si vždycky ústavních činitelů vážila, ať to byli senátoři, poslanci, pan prezident, vždycky jsem k nim měla úctu, ať měli myšlenky, jaký měli. Každej máme právo na svoje myšlenky, a tohle se mi nelíbí. Chtěla bych, aby opravdu nelhali a byli upřímní k lidem i k nám, protože dodneška nevím, co si mám o tom všem myslet. Nevím, jestli to je vina pana prezidenta, nebo jestli za ním někdo stojí, ale hrozně mě to mrzí," řekla se slzami v očích Věra Kuberová.

 

+

Čína je daleko. Fakt daleko. Zaplať pánbu.

-

Moc si nevážím ani jedné z velmocí, všechny jsou arogantní, zpupné a mají imperialistické choutky, USA nevyjímaje (jen se podívejte, co svými nesmyslnými válečnými dobrodružstvími způsobily na Blízkém a Středním východě a v Afghánistánu). Čína má již tak na hlavě Pragolaktos s koronavirem, pomalu, ale jistě se světová odborná obec přiklání k tomu, že jde o cosi ukuchtěného ve wu-chanské laboratoři, co jim, patrně vinou nedostatečných ochranných opatření, uniklo.

Čím dál více se ale scházejí vzájemně se podporující svědectví, že se Číňané v ČR chovají jak ve své kolonii. A ano, v tom jim jde na ruku Hrad, já si ale nemyslím, že by s temnějšími stránkami jejich ´působení´ byl důkladněji obeznámený sám prezident. Miloš Zeman sice vždy projevoval k Číně náklonnost, nyní ale prezidentovy snímky a záběry na něj napovídají, že jde o starého, unaveného a nemocného pána, který se víc a víc spoléhá na ´své´ muže v pozadí. A mnohé nasvědčuje tomu, že hovoříme právě o kancléři Mynářovi a možná i poradci Nejedlém.  

Pokud ke Kuberovu infarktu opravdu přispěl čínský nátlak, podpořený kancléřem, je to alarmující. A je nejvyšší čas, abychom, prostřednictvím Parlamentu ČR, řekli rázné DOST. A velmi rychle a efektivně přehodnotili hospodářskou závislost na Číně, včera bylo pozdě.  

Tedy, čistě za sebe, mám děsnou chuť povolat Blanické rytíře a vyhlásit Číně válku. Pan Kubera byl jeden z mála fakt sympatických politiků.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace