Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V televizních kuchařských show budeme grilovat, péct a vařit netopýre. Jsme na tom fakt blbě. Komentář Štěpán Chába

komentář 27.04.2020
V televizních kuchařských show budeme grilovat, péct a vařit netopýre. Jsme na tom fakt blbě. Komentář Štěpán Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš s náhubkem

V roce 2016 jsme se jako země propadli z 13. na 21. místo v ‘soutěži‘ ve svobodě tisku, kterou pořádá a každoročně aktualizuje nezisková organizace Reportéři bez hranic, sídlem v Paříži.

V roce 2018 jsme spadli na 34. místo. Řádný sešup k diktatuře, řekl bych. V roce 2019 už jsme se při pečlivém hledání našli až na 40. místě, kde jsme doposud. Slovensko si v roce 2020 naopak polepšilo. I přes vraždu Jána Kuciaka se dostalo z 35. místa roku 2019 na 33. místo v roce 2020. My jsme stále na 40. Proč? Nesmíme tu mluvit o tématech, která nám vláda zakazuje? No, zkusíme to.

Babiš je blbec

Nejlepší zkouškou je napsat o vládních špičkách něco nepěkného. Hned jsem to dal do podnadpisu. Je Babiš blbec? Ale to vůbec není předmětem zkoumání. Předmětem zkoumání je, jestli za takové provolání budu potrestán, umlčen, odstraněn. A budu, když média napříč spektrem jsou plná obdobných zvolání? Přitom ta zvolání jsou doprovázená spravedlivým hněvem a touhou, aby byl Babiš sprovozen ze světa. V médiích se řešilo i úmrtí Miloše Zemana, i lítost nad tím, že z nemocnice minulý rok na rekondičním pobytu a po profouknutí potrubí vylezl téměř jako mladík, kterému se zapalují lýtka. Ne, tím to nebude. Kydat na ty naše vládce můžeme všichni bez omezení… pokud ovšem nevezmeme vážně vyhrůžku ředitelství karlovarské policie, která by ráda trestala i za trochu divočejší vyjádření stran postupů Vlády České republiky. Viz Psali jsme.

Ale ono to bude trochu jinak

Důvod, proč jsme se zhoupli z 34. místa na 40., obhájili Reportéři bez hranic jednoduše: Petr Kellner v tu dobu oznámil svůj záměr koupit TV Nova. Na což redakce Aktuálně.cz reagovala drtivým obviněním, že Kellner udělá z Novy čínskou propagandistickou hlásnou troubu, kde se při kuchařských pořadech budou grilovat netopýři a novoroční projev se bude odehrávat někdy mezi 21. lednem a 20. únorem (čínský nový rok je lunární) a bude se přenášet z Pekingu, v původním znění s titulky.

Opravdu to povede k omezení svobody médií? Vždyť napříč glóbem jsou média vlastněna. Dejme tomu třeba Norsko, které si dlouhodobě střeží první příčku ve svobodě tisku. Jejich nejčtenější deník je VG, bulvárek na způsob našeho Blesku. Mezi velmi významné vlastníky deníku VG patří americká korporace Goldman Sachs nebo americká korporace Northern Trust. Jsem ohromen. Záruka nezávislosti jako z praku. A není náhodou Aktuálně.cz vlastněné jedním z nejvlivnějších miliardářů v republice? A Bakalovo politické smýšlení je všeobecné známé.

Ono to nebude tak horké

Ale vraťme se do našich luhů a hájů. Za pádem z 13. na 21. místo stojí bezesporu nákup Mafry holdingem Agrofert. Ale i po těch letech nemám osobně pocit, že by se MFDnes, jejich hlavní tahoun, stal nějak výrazně probabišovský. Aktuálně.cz, hlavní mediální tahoun Bakalovy stáje Ekonomia, vede ovšem ideologický boj par excellence. A je to vidět na první pohled. Reportéři bez hranic ovšem sníží ‘hodnocení‘ svobody tisku u nás podle hysterických reakcí právě redakce Aktuálně.cz. Což je… zvláštní, protože právě Aktuálně.cz je médium politicky vyhraněné a jednostranné. Aniž by ovšem kdekoliv v tiráži uvedli, že kopou za Bakalu a jeho světonázor.

Podobné je to s MFDnes. Před nástupem Babiše iDnes vedl Pavel Šafr. Ten po odkupu utekl a založil své Forum24. A na jeho příkladu jde vidět, čím bylo MFDnes v předchozích letech, kdo jej vedl, s jakým světonázorem. Není to ono nakonec tak, že si MFDnes přechodem pod Agrofert ve vlastní nezávislosti polepšil? Nynější šéfredaktor Jaroslav Plesl má oproti Šafrovi daleko širší záběr a zdá se, že redakci vede k nezávislosti. Ono to, promiňte mi, vypadá, že Reportéři bez hranic jsou jen mezinárodní verzí pražské kavárny. Pak ovšem jejich ‘soutěž‘ ve svobodě tisku vyznívá trochu impotentně.

 

Vložil: Štěpán Cháb