Nemám na nájem. Vyhodí mě majitel a skončím na ulici? Koronavirus ve spleti paragrafů
24.04.2020
Foto: Anna Vančová
Popisek: Nájemnice, ilustrační foto
Jeden z největších pravidelných nákladů řady domácností je nájemné za bydlení. V souvislosti s výpadkem příjmů se řada lidí dostala do situace, kdy není schopna najít ve svém rozpočtu finance na pokrytí tohoto výdaje a dostává se tak reálně do nebezpečí, že pronajímatel vypoví nájemní smlouvu.
Požádali jsme JUDr. Ondřeje Vodáka z advokátní kanceláře Jehne, Vodák, aby naše čtenáře informoval, jak postupovat v případě, že nejste schopni zaplatit nájemné z důvodu současné situace.
Komunikace a dohoda s věřitelem
V prvé řadě je namístě začít aktivně komunikovat s pronajímatelem. Řada pronajímatelů bude jistě v současné situaci preferovat, aby jejich byt byl nadále pronajat, pochopí vaši situaci a bude mít zájem dohodnout se na určitém řešení, jako např. na odkladu splátek či dokonce na poskytnutí určité slevy z nájemného. V tomto smyslu se ostatně vyjadřuje řada obecních (městských) úřadů, takže v případě nájmu obecního bytu bude tento postup pravděpodobně úspěšný.
A co když se pronajímatel dohodnout nechce, může mě vyhodit na ulici?
Pokud pronajímatel nemá pochopení pro vaši současnou situaci, nepropadejte ještě panice. Vláda si je vědoma, že koronavirus uvedl řadu lidí do existenčních problémů a přislíbila rychlou pomoc v oblasti nájemního bydlení. V současné době je tato záležitost projednávána v Parlamentu ČR, kde již Poslanecká sněmovna odsouhlasila návrh zákona, podle kterého budou moct nájemci bytů žádat pronajímatele o odklad nájemného (pozor – netýká se ale plateb za energie či jiných služeb spojených s nájmem) minimálně do konce července. Toto odložené nájemné má být splatné do konce roku 2020. Ochrana nájemců je ještě podpořena tím, že jim pronajímatel nebude moct do konce letošního roku dát výpověď.
Vzhledem k tomu, že k návrhu zákona měl připomínky Senát, a návrh zákona byl vrácen zpět Poslanecké sněmovně k přepracování, doporučuji situaci nadále sledovat ve sdělovacích prostředcích a vyčkat na konečné znění zákona.
To je sice od státu hezké, že platby odloží, ale pomůže mi někdo i s placením nájemného?
Bohužel současný návrh zákona nikterak nepočítá s tím, že by stát jakkoliv vypomohl nájemcům s platbami nájemného. Nicméně v tíživé situaci stát vypomáhá jinými způsoby státní podpory, mimo jiné příspěvkem na bydlení či jednorázovou mimořádnou okamžitou pomocí. Jde o státní dávky, o které lze požádat na Úřadu práce, kde vám rovněž sdělí bližší podrobnosti.
Rovněž není vyloučeno, že pod tlakem veřejnosti ještě dojde ke změně výše uvedeného návrhu zákona ve smyslu speciální pomoci státu při platbě nájemného, popř. že se vláda opětovně bude zabývat podporou bytových nájemců, a to i ve formě finančního příspěvku. I z tohoto pohledu je vhodné situaci nadále sledovat.
Článek vznikl ve spolupráci s advokátní kanceláří Jehne,Vodák
Vložil: Anička Vančová