Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Kikiny je buřič davů, no hleďme na ty proměnné. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.04.2020
Z Kikiny je buřič davů, no hleďme na ty proměnné. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Rouška, nebo příprava na pouliční aktivismus?

Bývalý prezident Klaus řekl v rozhovoru pro Právo: „Řada medicínských odborníků se osměluje říci, že principiálně nesouhlasí s řešením, které propaguje pan profesor Prymula a lidé kolem něj. Pokud první fáze byla březnová, druhá dubnová, tak třetí, květnová fáze už by měla být vzpoura davů. Lidé už by opravdu měli říct dost, a je načase, aby to řekli.“

Pan prezident Klaus zapomněl zmínit, že je tu zase druhá řada medicínských odborníků, kteří se osmělují říci, že principiálně musí trvat na současném diskurzu, protože nabyli přesvědčení o správnosti takového řešení. Podle nich je nový typ koronaviru, který drží celý svět za moudí, nesmírně nebezpečný. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že vrchol pandemie máme ještě před sebou. A, ostatně, z mnoha příkladů mnoha zemí vidíme, že rozvolněný přístup k pandemii nemusí vést ke šťastným zítřkům. Paralyzuje se země a ekonomika karanténou, nebo probíhající promořovací eskapádou?

Neznáme, nevíme

Šéf státních zdravotních statistiků Ladislav Dušek řekl k povědomí o koronaviru následující: „Pravda je, že nevíme, co je venku. Neznáme parametry té choroby. Jsme z jedné třetiny Germáni, možná budeme reagovat tak, z druhé třetiny nás tady přeznásilňoval Čingischán, takže bůhví, jak to s těmi receptory je. Nevíme, kolik je subklinických případů, a nevíme, kde jsme v časoprostoru, pokud jde o imunizaci.“

Dušek je zastáncem opatrného uvolnění nouzového stavu, protože si je vědom, že nemůžeme v rámci ochrany veřejného zdraví namlátit karanténou ekonomiku do pravěku. Ale jeho velké téma bylo slovo ‘nevíme‘. My toho opravdu moc nevíme. A co den, to nová informace tu ze západu, tu z východu, tu z vlastního pozorování, nové poznatky, které si mnohdy až nesmyslně odporují a zmatek jen zvyšují a umocňují. Předpoklad z Duškova poznání ovšem je, že naprosté uvolnění, tedy nejčernější scénář, by vedlo ke 150 000 pozitivně testovaných, z nichž by bylo 8 000 na umělých plicních ventilátorech a to každý den a po dobu půldruhého měsíce. Mrtvoly ve svých odhadech neuvedl.

Co bude, když...

Ladislav Dušek pokračuje dál: „Kdyby se to nedejbože vymklo, tak ta nemoc má parametry a ve zranitelných vrstvách letalitu, kdy projde populací za tři měsíce. Za tři měsíce projde populací. Dostane se na svoje definiční číslo 5, 6 a pak už ji nikdo nezastaví. Prorazí ty zranitelné vrstvy obyvatel. A pak se to zase všechno vrátí do normálu, akorát budeme mít velmi šeredný hrb na mortalitní křivce. A to asi nikdo nechce, takže budeme-li tu vlnu rozkládat, bez vakcíny, beze všeho, tak takovou nálož budeme rozkládat dva roky, aby nenastala. Povolit, utáhnout, povolit, utáhnout.

Na druhé straně je pak samozřejmě druhý extrém, co říkal pan profesor Válek, abychom se nepodívali za tři roky zpátky a nezjistili, že jsme zachránili 5 tisíc, 10 tisíc lidí před smrtí. A na druhé straně nezemřelo 20 tisíc lidí na nemoc, kterou nemuseli ani dostat, třeba na nádor prsu, protože jsme vypli screening.“ Celý proslov pan Duška ZDE.

Dobrá praxe z Číny

Nejde ten čudlík, co zapíná a vypíná nouzový stav, jen zmáčknout a deaktivovat tak rozjetý vlak karantény. Promořenost by nastoupila s okamžitou platností a došlo by na slova Ladislava Duška se 150 000 nemocnými a ekonomika by šla stejně do kopru. V Číně převedli částečně odpovědnost za ne/propuknutí nové vlny pandemie na soukromé společnosti. A soukromý trh to, podle všeho, zvládá výborně (nepřijde-li zítra zpráva, která to celé vyvrátí, samozřejmě, ale zatím nepřišla).

V Číně platí, že provoz spadne ihned do karantény, pokud se v něm objeví nákaza. Podniky tak dělají první poslední, aby do svého provozu nakaženého nevpustily. A to včetně naprosto oddělených směn, kdy se jednotlivé týmy nepotkávají a nemají tak možnost se navzájem nakazit, včetně permanentního dezinfikování pracovního prostředí, včetně měření teplot a testování, včetně povinného sledování instruktážních videí Uršuly von der Leyen o tom, jak si správně umýt ruce. To se u nás neděje a ani se o tom neuvažuje, tady se předsedkyni Evropské komise smějeme a přeposíláme si ji, aby měli rodiče čím strašit svoje děti. Tady jedeme na dvou extrémech – uzavřít to tu snad navěky a neprodyšně, abychom nechytli už ani klíště, natož covid-19 – nebo to všechno rozvolnit a vrátit do původního stavu. Obojí jede na vlně extrému, kdy první cesta zlikviduje ekonomiku, a druhá s ekonomikou i zdraví lidí.

Nutno se pousmát i nad tím, že právě Klaus podněcuje lidi k manifestacím na ulicích. On, odpůrce ukřičených ulic a davů v nich. Pusťte si video od YouTuberky von der Leyen o tom, jak si mýt ruce. Je to nádherná meditační tvorba, která ukazuje, jak až hluboko v té prdeli jsme. Ne ekonomicky, ne se zdravím lidí, ne s promořeností nebo nepromořeností koronavirem. Ale prostě tak, všeobecně, společensky. Prostě v prdeli.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace