Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastavili ho v rozletu a tělo pak odmítlo restart. Temperamentní workoholik spí už pět týdnů. Tajnosti slavných

20.04.2020
Zastavili ho v rozletu a tělo pak odmítlo restart. Temperamentní workoholik spí už pět týdnů. Tajnosti slavných

Foto: archiv autorky

Popisek: Josef Laufer

AUDIO/VIDEO Neodolatelný český José s image inspektora Columba se může pochlubit životopisem jako z románu. Narodil se ve francouzském sběrném táboře, vyrůstal v Londýně a nakonec dobyl i newyorskou Broadway.

Zpěvák, herec, tanečník, mim, kaskadér, tlumočník… Syn kastilské krásky a českého lékaře okouzluje již déle než půl století sametovým barytonem i image, připomínající křížence sicilského mafiána a inspektora Columba. „Za peníze, utracené za doutníky, bych postavil dvě vily,“ říkává s oblibou Josef Laufer. Mimořádně široký umělecký záběr mu umožnil uplatnit se v celé řadě odvětví. Zpíval šansony, latinu, funky i obyčejné písničky, v posledních letech se stal navíc jednou z hvězd naší muzikálové scény, jako interpret, autor i režisér. Nikdy se netajil tím, že je workoholik a práci k životu potřebuje. Před pěti týdny ho ale zradil vlastní organismus. Během plánované operace se jeho stav zkomplikoval a tělo odmítlo restart. A tak od té doby stále ještě spí.

 

Sbohem lásko, já jedu dál:

Legionář a kastilská kráska

Vše začalo tím, že se jeho otec Maxmilián rozhodl v roce 1936 narukovat jako lékař do španělské občanské války. Díky tomu potkal zdravotní sestru Edelmíru Ródrigéz-Montanéz z Nové Kastilie a vzali se přímo v nemocnici, v níž oba sloužili. Když byla Edelmíra v osmém měsíci těhotenství, byli internováni do Francie, jenže každý zvlášť. A tak se s kamarádkou Rositou, která byla také těhotná, vydaly pěšky přes Pyreneje hledat své muže. Nakonec se všichni šťastně sešli ve sběrném internačním táboře v Saint Pierre de Sables d´Ollone v Bretani, kde se 11. srpna 1939 narodil Don José Pedro Rodriguez de Montagnes de Laufer. Poté se přes Mezinárodní červený kříž dostali do Londýna, kde k Pepovi o rok později přibyl bratr Allan.

 

Ptačí nářečí (1968):

Nikdo nepřežil

Po celou dobu druhé světové války pracoval Maxim Laufer jako lékař ve službách RAF. „Můj otec pocházel z položidovské obchodnické rodiny a měl osud kosmopolity. V roce 1947 se s námi vrátil do Čech, protože se toužil shledat se svou rodinou. Nevěděl, že maminka se sestrou válku nepřežily,“ prozradil Josef, kterému nikdo včetně fanoušků neřekne jinak než Pepa, v jednom rozhovoru a dodal: „Moje dcera Ester se nedávno začala zabývat historií naší rodiny a zjistila další nové skutečnosti. Rodiče mého otce a jedna jeho sestra skončili za války v jednom z nejhroznějších transportů smrti, který mířil z Brna do Minsku. Druhá sestra byla nezvěstná, ale pravděpodobně se dostala do Spojených států. Nikdy se ale už neviděli.“ Do Čech přijel Josef, když mu bylo sedm a půl roku.

 

Šumař Pépi:

Návrat do Londýna nestihli

Když otec zjistil, že nikdo z jeho blízkých nacistické řádění nepřežil, chtěl se vrátit do Anglie. Jenže přišel únor 1948, a tak se místo toho rodina stěhovala na Sokolovsko, kde pracoval jako lékař a manželka mu zpočátku v ordinaci hodně pomáhala. Pak se přes další ‘štaci‘ v Dolním Rychnově konečně dostali v roce 1950 do Prahy. „Byl vyhlášený ortoped a specialista na dětskou mozkovou obrnu a v pozdějších letech pomáhal pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace zakládat nemocnice v řadě rozvojových zemí. Uměl spousty jazyků včetně svahilštiny a čínské mandarínštiny, rád kreslil a psal také knihy,“ zavzpomínal Pepa s tím, že ho maminka na cestách často doprovázela.

 

Juliána
(s Hanou Buštíkovou v roce 1975):

Ochotník v uniformě

„Zatímco my jsme se česky naučili poměrně brzy, maminka s tím měla potíže. Také naše středoevropské klima jí moc nesvědčilo, ale jinak byla velmi krásná a milá, vždycky elegantně oblečená a nalíčená,“ popsal nádhernou ženu, které vděčí za život a která působila v padesátých letech v hornických a průmyslových severních Čechách mezi tamními ženami jako zjevení z jiné dimenze. Zatímco jeho mladší bratr Allan emigroval v roce 1968 do Anglie, kreslil pro animovaný film a později se začal věnovat parapsychologii na ostrově Tenerife, Josef se vyučil ve vrchlabské Tesle, a poté nastoupil v pražském výzkumném ústavu vakuové techniky. Základní vojenskou službu prožil na Slovensku a v té době se věnoval pantomimě, režíroval a hrál v ochotnickém divadle. Hostoval také v pražském divadle ABC a připravoval se ke zkouškám na DAMU.

 

Být světoznámý:

(Pokračování ve středu 22. dubna)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace