Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako šmejd se už chová i stát. Po lidech chce potvrzení o svém vlastním rozhodnutí a používá různé úskoky

18.04.2020
Jako šmejd se už chová i stát. Po lidech chce potvrzení o svém vlastním rozhodnutí a používá různé úskoky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

Na to, že se jako šmejdi chovají někteří obchodníci, už jsme si bohužel dávno zvykli. Závažnější ovšem je, že to většině z nich stále prochází beztrestně. Stát hraje pozici mrtvého brouka a nebýt Pirátů, kteří alespoň podali trestní oznámení na podvodné e-shopy, existují bez větších problémů dál. Proč je postup státu tak pasivní, naznačuje chování vlády z poslední doby. Vůči občanům se totiž snaží používat podobné praktiky.

Je to paradoxně známý odborářský předák Josef Středula, kdo si nedávno postěžoval, že se chování státu v nynější situaci podobá praktikám šmejdů. Naráží tak především na skutečnost, že vláda v tichosti přesunula svoje rozhodnutí, které učinila v souvislosti s pandemií koronaviru, z působnosti krizového zákona do zákona o ochraně veřejného zdraví. Řadě občanů a firem to patrně znemožní domáhat se náhrady škody, která jim vládním rozhodnutím vznikla.

Záklopka podle šmejdů

V rozhovoru pro server Seznam.cz se Středula dokonce nechal slyšet, že vyvléci se z odpovědnosti se vláda zkoušela víckrát a snažila se tak učinit s pomocí různých úskoků. Když se ho redaktoři ptali, zda si na svém názoru trvá, odpověděl rázně: „Vláda si má být při jakémkoliv aktu, který koná, vědoma toho, co dělá. Má na to obrovské týmy, které jí to mají říct, pokud sama neví. A v tomto případě učinila krok, kterým se velmi plánovitě, velmi nestandardně, vyhnula své zodpovědnosti, kterou na sebe vyhlášením nouzového stavu v České republice vzala. A na tom výroku si skutečně trvám. Protože přesně takovým způsobem se chovají právě šmejdi, kteří se snaží dát do smluv nějakou záklopku.“

Rodiče bez koruny

Takových záklopek učinila vláda v poslední době více. Zatímco neustále ujišťuje občany a podnikatele, jak se jim snaží pomáhat, a na tiskových konferencích mává čísly a formuláři, skutečnost je taková, že drtivá většina z nich ani po týdnech, kdy museli přestat okamžitě pracovat a zavřít své firmy a provozovny, nedostala od státu ani korunu. Na tento neblahý fakt nás upozornilo několik osob samostatně výdělečně činných. Jsou často navíc nuceny zůstat doma a starat se o svoje děti školou povinné. „Zůstali jsme úplně bez příjmů, oba s manželem podnikáme, já jsem okamžitě, hned jak to bylo možné, proto požádala o ošetřovné. Dodnes mi žádné peníze nepřišly, ani žádná odpověď na moji žádost,“ stěžuje si maminka Jana. Podobně dopadla i její kamarádka Blanka. Jana zdůraznila, že si nechce žádné peníze půjčovat, aby se nezadlužila, a tak již druhý měsíc žije jen ze svých úspor, které původně plánovala na rekonstrukci svého podniku. Ani manžel, který podal žádost o finanční pomoc ve výši 25 tisíc, žádné peníze doposud neobdržel.

 

Maláčová ošetřovné

Zatímco ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová výši ošetřovného vyjednává, vyplácet ho má ministerstvo univerzálního 'superministra' Karla Havlíčka... A výsledek? Většinou stále ještě kde nic tu nic. Kde je problém? Kocourkovští by nejspíš řekli, že by to chtělo ještě nějaké to ministerstvo přihodit; foto Facebook

Další rekord?

Abychom oběma maminkám pomohli, obrátili jsme se s žádostí o vysvětlení na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má paradoxně ošetřovné OSVČ vyplácet. Tiskový mluvčí nás odkázal na tiskovou zprávu, z níž jsme se v polovině dubna (tedy více než měsíc poté, co bylo lidem znemožněno pracovat), dozvěděli, že „MPO už vyřizuje žádosti o ošetřovné OSVČ“.  Následuje obvyklá samochvála: „Za dva týdny od spuštění 'ošetřovného' pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přišly Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) žádosti od více než 50 000 lidí. Cca 10 000 z nich už MPO posoudilo. Z toho cca 5000 schválilo, 5000 musí vrátit zpět žadatelům k doplnění či přepracování. Dnes se tato dotace OSVČ začala vyplácet, v první vlně odejde cca 22 milionů korun cca 3 000 lidem. Jde tak zřejmě o jeden z časových rekordů mezi vývojem aplikace, spuštěním až po konkrétní výsledky, které se týkají desítek tisíc lidí.“ Jenže vše nasvědčuje tomu, že rekordem se spíše stane doba, během níž se mnozí rodiče ocitli zcela bez prostředků

Obraťte se jinam

Následuje další podivné sdělení. MPO si stěžuje, že žadatelé žádosti vyřizují špatně, a pokud si nejsou jistí, mají se obrátit na obecní živnostenský úřad. Chápete? Na jiný úřad než ten, co žádost vyřizuje. Jak je z dalšího textu přiložené zprávy zřejmé, řada OSVČ poslala žádost, doplněnou čestným prohlášením, avšak často netuší, že musí přiložit i potvrzení o uzavření školy. Jejich žádost tak není dosud vyřízená především proto, že nebylo zasláno absurdní potvrzení. Stát, jenž nařídil uzavření všech základních škol, chce po rodičích školáků, aby mu to potvrdili! Pochopitelné by to mohlo být v případě některých mateřských školek, které nebyly všechny uzavřené, avšak u žáků základních škol jde o zbytečnou podmínku. Mimo jiné proto, že rodiče musí uvést datum narození svých dětí, z něhož je zřejmé, zda chodí do mateřské či základní školy. Namísto několikavteřinové kontroly tak bude některým rodičům žádost vrácena. V návodu na stránkách ministerstva je navíc uveden jako příklad přílohy „doklad o uzavření mateřské školy“, což je pro řadu žadatelů matoucí. Logicky se domnívají, že doklad o povinném uzavření základní školy není nutný.

Další vážný problém spočívá v tom, že OSVČ, které podaly žádost za měsíc březen, tak musí učinit znovu nyní v dubnu a s největší pravděpodobností vše zopakovat i v dalších měsících. Na náš dotaz, kdy bude možné žádost o ošetřovné za duben podávat, nám David Hlušík z tiskového odboru MPO odpověděl: „Nyní se podávají žádosti za březen, podmínky za měsíc duben budou včas zveřejněny.“ Takže OSVČ se nejspíš mohou těšit, že jim peníze přijdou (pokud vůbec) tak pozdě, jako zboží z podvodných e-shopů.

Vložil: Adéla Hofmanová