Sarkasmus mu jde jako po másle. Proč se ale vyhlášený workoholik učí i sprostě nadávat? Tajnosti slavných
17.04.2020
Foto: FTV Prima
Popisek: Původně epizodní postavu doktora Zdeňka Vacka proměnil Václav Knop v seriálu Slunečná v hvězdu
Možná nevíte, že vás na cestách doprovází už déle než čtvrt století. Díky jeho hlášení totiž najdete (snad) na většině českých nádraží ten správný vlak. Jedovatý tchán Dany Batulkové v seriálu Slunečná ale zdaleka není jen skvělý herec.
Aktuálně ho vídáme především jako doktora Zdeňka Vacka, který své hysterické a panovačné snaše s povahou maloměstské zákeřné drbny nezůstane v úspěšném seriálu televize Prima Slunečná nic dlužný. Přestože Václav Knop oslavil na podzim sedmdesátiny, druhého tak aktivního workoholika aby v našem uměleckém světě hledal se svíčkou v pravé poledne. Herec, režisér, dabér… ale také spolumajitel vydavatelství, které je zaměřeno na vydávání zvukových záznamů z vyprávění historek v hereckých šatnách, jedinečných dramatických výkonů před mikrofonem či dramatizace ve hvězdném obsazení. Kvůli tomu dokonce vybudoval i vlastní audiostudio. To ale zdaleka ještě není všechno.
Hlášení HIS Praha hlavní nádraží:
Kantorská zátěž
Narodil se 6. října 1949 v Turnově do učitelské rodiny a po maturitě na gymnáziu zamířil rovnou a pražskou DAMU. Profesi po rodičích tudíž nepřevzal, z domácího prostředí mu ale přece jen něco v povaze zakořenilo. Typické je pro něj pedantství a sklon k neustálému napomínání svého okolí, které skvěle uplatňuje i před seriálovou kamerou jako doktor Vacek. „Ten mám ale i v osobním životě a musím se tomu bránit, abych pořád někoho nevedl. Získal jsem ho zřejmě díky rodičům, kteří byli oba učitelé, mám to v sobě jako v koze,“ přiznal na vlnách Českého rozhlasu, kde byl včera hostem Luboše Xavera Veselého. Neopomněl ale dodat, že mu v každodenním životě konflikty nevyhovují a má rád kolem sebe harmonii.

S Lenkou Chasákovou v představení Valentin a Valentina – Divadlo Vítězslava Nezvala Karlovy Vary 1973; foto vis.idu.cz
Neodolatelně příšerný Frank
Po absolutoriu v roce 1971 odešel do prvního stálého angažmá do karlovarského Divadla Vítězslava Nezvala, po čtyřech sezónách se přesunul do Ústí nad Labem, kde působil na jevišti Státního divadla Zdeňka Nejedlého až do roku 1984. A pak zamířil do Prahy, rovnou do činoherního souboru Národního divadla, v němž působil až do roku 1994. V roce 1971 se poprvé objevil na televizní obrazovce jako Viktor v dětském filmu Mášenka, o dva roky později se zařadil do obrovského davu ve slavném dvoudílném historickém velkofilmu režiséra Otakara Vávry Dny zrady. Pravidelně pak přidával do své filmografie další filmové i televizní role a začal intenzivně spolupracovat i s dabingem. Nejstarším projektem, na němž pracoval, je slavný americký osmdesátidílný sci-fi seriál Star Trek z roku 1966. Stovky postav, kterým během desetiletí propůjčil svůj hlas, není možné vypsat, k nejznámějším patří určitě Frank Burns v seriálu M*A*S*H. Při setkání dabérů s americkými herci se k představitelce své seriálové lásky Lorettě Swit naklonil a prohlásil: „Vždyť my se přece dost intimně známe.“ Když pak vyděšené herečce vysvětlil, koho daboval, dostala záchvat smíchu.

Porter a Meg (Regina Rázlová) v hře Beth Henley Zločiny srdce, která získala Pulitzerovu cenu a nominaci na Oscara – Národní divadlo 1984; foto archiv.narodni-divadlo.cz/Oldřich Pernica
Hlas z ampliónu
K jedné z nejdelších spoluprací v životě přišel vlastně náhodou. Kdysi dávno ho oslovili přátelé, jestli by nenamluvil pár hlášení pro nádraží. A pak už to prý šlo samo. „Vtipnou historku mi vyprávěl kamarád z rodného Turnova, který dělá přednostu stanice. Po jednom mém takovém hlášení mu zaklepal na okno pán, který v rukou držel dva chlebíčky a podával mu je se slovy: Dejte je tomu pánovi, co hlásí, dnes mu bylo poprvé rozumět,“ prozradil Luboši Xaverovi Veselému. „Kšeft to není, protože na tom se zbohatnout nedá. A já jsem se k tomu dostal tak trochu jako slepý k houslím. Ale je pravda, že když moje hlášení na pražském Hlavním nádraží přestali vysílat, začali někteří ‘šotouši‘ psát: Václav Knop zpátky na Hlavák.“ Řadu jeho hlášení si můžete poslechnout i na youtube.com, kromě těch pravých i několik žertovných.
Vtipné hlášení nádražního rozhlasu Českých drah:
Nerudný Jonáš
Většina rolí, které ztvárňoval, byla vedlejší, do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal až v roce 1997 díky seriálu televize Nova Hospoda, v němž si zahrál věčně nerudného učitele tělocviku Břetislava Jonáše. Projekt režíroval Jaroslav Dudek, který také pocházel z Turnova a Václava prý přizval před kameru na poslední chvíli. A ten si vzpomněl na svoji tělocvikářku z dětství a svoji postavu vylepšil píšťalkou, s níž všechno řídil. Václavova filmová i televizní filmografie je tak bohatá, že by výčet rolí nejspíš zahltil i zdánlivě neomezený internetový prostor. Hrál ředitele, úředníky, právníky, lékaře, vojáky i policisty různých hodností, nejpůvabnější ale byl vždy coby nerudný dědek, jehož jedovaté poznámky nikdy neminou cíl. Od počátku osmdesátých let také přibývaly seriálové postavy, které se v posledních letech stále množí. „Byl jsem v Krejzových, hrál v Modrém kódu i v Ohnivém kuřeti, a tak si mě otestovali. Dělají to dobře, protože si své lidí opečovávají. A já jsem stále postupoval a postupoval, až jsem se dostal k téhle roli ve Slunečné,“ popsal svoji seriálovou pouť.

Tělocvikář Břetislav Jonáš v seriálu Hospoda; foto TV Nova
Budovatelská vášeň
Při letmém pohledu na jeho pracovní vytížení snadno dojdeme k závěru, že už mu stěží zbývá čas a energie na cokoli jiného. To by ale nesměl být Václav Knop nenapravitelný workoholik. Svůj první domácí projekt odstartoval už v osmdesátých letech, poté co konečně měl v Praze kam hlavu složit. Přidělili mu malý byt v přízemí na pražské Kampě, který byl původně určen pro domovníka, v domě, v němž kdysi bydlel legendární bard Národního divadla Eduard Kohout. Často chodíval na půdu, odkud byl nádherný výhled na Pražský hrad, a stav obrovského zanedbaného prostoru mu nedal spát. A tak se nakonec pustil do boje, po dlouhých tahanicích zvítězil nad úředním šimlem a půdu předělal v nádherný několikapodlažní byt. K tomu si ještě pořídil další ‘pracoviště‘, chalupu v Horních Beřkovicích na Podřipsku, kde mimo jiné vybudoval nahrávací studio, jež slouží jako základna nakladatelství Kanopa, které vlastní s manželkou.

Doktora Zdeňka Vacka ze Slunečné připravili podvodníci o luxusní vilu, a tak předstírá stařeckou demenci, díky níž by mohl být jeho podpis na smlouvě zpochybněn; foto FTV Prima
Pomoc zahřeje u srdce
Kdeco si dokáže udělat svépomocí, navíc se ale stihne i věnovat svým koníčkům. Mimo jiné je vášnivým odborníkem na skotskou whisky, takže spolupracoval na knižní publikaci s názvem Skotská whisky. A dokonce mu ještě zbývá elán i pro charitativní činnost. Od roku 2013 propůjčuje svoji tvář společnosti Spokojený domov, která poskytuje terénní sociální služby seniorům upoutaným na lůžko v domácím prostředí, asistenci vozíčkářům, zdravotně postiženým dětem ve škole, doprovody seniorů a handicapovaných k lékařům i za kulturou. Působí v okolí Mnichova Hradiště, Mladé Boleslavi, Turnova a Jinolic u Jičína, od městských paneláků až po osady o pěti chalupách. Václava s tímto regionem spojuje právě Turnov, z nějž pochází. „Lidé by si měli pomáhat a nikdo by neměl zůstat sám,“ říká. „Když někoho potěším, i když jen slovem, hřeje to u srdce také mě.“

Arcibiskup Arnošt z Pardubic v muzikálu Noc na Karlštejně; foto Facebook
Noc na Karlštejně bude
Právě nyní je celá naše kulturní scéna v karanténě, takže výjimkou není ani jindy akční Václav Knot. A tak se přesunul na chalupu, kde rozhodně nedostatkem práce netrpí. V posledních letech navíc začal uvažovat i o návratu na jeviště a povedlo se. Dostal nabídku zahrát si pacienta s Tourettovým syndromem v představení Komorního divadla Kalich Tik Tik, které se odehrává v čekárně psychiatrie. Příznakem této nemoci bývá koprolálie, tedy sklon k používání takzvaných fekálních slov. „Toho jsem se nejprve zděsil, ale potom mě to tak chytlo, že jsem začal na internetu hledat další a další nadávky. Tím jsem začal překvapovat a bavit i své kolegy,“ přiznal v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým. Moc se těší i na další natáčení Slunečné a čeká ho turné legendárního muzikálu Noc na Karlštejně, v němž se kromě role arcibiskupa Arnošta z Pardubic ujal i režie. Odstartovat by mělo v červnu v Třeboni, producent Janis Sidovský ale včera oznámil na Facebooku, že ještě není nic ztraceno ani na samotném hradě Karlštejn a produkce chce vyjednat podmínky, za nichž by bylo možné představení odehrát.

Vložil: Adina Janovská