Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nucená dovolená byla fajn, ale už to odpískejte. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.04.2020
Nucená dovolená byla fajn, ale už to odpískejte. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jak až hluboko spadneme?

Poté, co vláda dopřála před Velikonocemi hobby marketům tržby tím, že je nechala otevřít, jsem došel k přesvědčení, že celý koncept současné karantény je hloupý. Do hobby marketů se nahnaly stovky lidí a nakupovaly tyčky k rajčatům, jako kdyby neměl nastat další den. Karanténa přestala platit už v ten okamžik a já došel k přesvědčení, že neměla platit vlastně vůbec.

Uvedu to na příkladu mého přítele antikváře. Už dvacet let onen jinoch knižního prodeje přežívá jakž takž. Tržby za jeden měsíc zaplatí přežití na další měsíc. Nesmí být nemocný, nesmí vypadnout z procesu. Knihy miluje vášnivě a je to odborník (doslova na slovo vzatý). Nařízením vlády ovšem s nouzovým stavem zavřel. A teď nemá na nájem, zadrhly se výkupy knih, prodeje, nemá pořádně ani na jídlo. Očividně nespadá do legendární skupiny OSVČ, která dnem i nocí krade, šulí a nechutně bohatne na úkor společnosti. On ale otevřít nesmí. Hobby market ano. U něj se trousí zákazníci po jednom, zachumlaní cudně do své deviantní vášně číst, v hobby marketech jich byly desítky a stovky najednou.

Rezervy

Přičemž korporátně řešený hobby market má většinou rezervy na přežití a zároveň i právníky na to, aby se procpal změtí žádostí o podporu od státu. Malý živnostník? Tomu kručí v břiše, do čehož mu vláda s blahosklonností sobě vlastní řekne – ty můžeš otevřít až tak za měsíc. Hobby market je přednější, ty si třeba zdechni. Stačilo by pouze nařídit, aby se do obchodů nevpouštěli zákazníci v hordách, ale po jednotlivcích a s ochrannými prostředky.

Zubař

Nejde to? Ale jde. Sousedka se dneska vracela od zubaře. A hned se stavila, aby o věci poreferovala (i s názornými ukázkami, však zákrok u zubaře není žádná řachanda, ta si každopádně zaslouží dramatizaci). Jak to probíhalo? Zajela si před ordinaci, zazvonila a byla vpuštěna do čekárny. V čekárně nikdo. Během zákroku zvonil další pán na holení. Co udělal zubař? Vyzval ho, aby počkal venku, než odvrtá mou sousedku a provede hygienickou údržbu ordinace.A mě tak napadá – skutečně by to malí živnostníci nezvládli obdobně? A to by svým zákazníkům nemuseli zírat do chřtánů chráněni zdravotními svářečskými maskami.

Je ten koronavirus opravdu tak strašně nebezpečný, že se nesmí otevřít malý obchůdek, kam se dostaví za celý den jen pár lidí? Je ten koronavirus tak málo nebezpečný, že se mohou otevřít hobby markety a vpustit tam stovky dychtivých zákazníků, kteří si tam nejdou koupit nic nezbytného. Nebo nic, co by si nemohli koupit přes internet?

Stojí ten koronavirus opravdu za takové lámání vazu? Ona to morová rána prostě není. Kdyby byl současný koronavirus na úrovni španělské chřipky, která proběhla před sto lety, šplhali bychom se teď ke třem milionům mrtvých, nikoliv ‘jen‘ nakažených. A je nutno uznat, že smrt nastává opravdu většinou v kombinaci s dalšími vážnými nemocemi. Prostě nemocné lidi jen dorazí. Stejně jako silnější chřipka, kvůli které karanténu nezavádíme (to je ale názorový veletoč, ano, jsem si ho vědom).

Omluva

Přiznávám se, že jsem naskočil na vlnu hysterie, co se týká koronaviru. Pandemie byla líčená téměř jako morová rána, která nás všechny zlikviduje. Došel jsem k mírnému obratu. Nezlikviduje nás zdravotně, ale ekonomicky (lup ho poznání, ano, vím). A to obzvláště, když se u kormidla střídají existence té naší současné vlády. Začínám podléhat pocitu, že naše vláda, a vlády mnohých dalších zemí, podlehla statistikám z Číny, zavedla všechna ta drakonická opatření. A teď příliš neví, co s tím. Jak z toho vycouvat a nevzdorovat statisícům žalob za to, že uvrhla živnostníky a jejich zaměstnance do zoufalé situace vlastně bezdůvodně.

Ano, vláda měla nastavit režim jisté opatrnosti, sociální distanc, ochranné prostředky. Ale zavřít to tady všechno na dva měsíce? Nebyl a není to mor. Omlouvám se za svou předchozí hysterii. Nehleděl jsem na věc s chladnou hlavou, ale s hlavou mediálně pokřivenou. Koronavirus je z velké části mediální pandemie. A ano, jsem si vědom toho, že jsem součástí toho kolotoče. Sypu si popel a večer si nedám moučníček, abych se potrestal (to je vtip, to s tím moučníčkem, prosím pěkně… a ne, opravdu si ho nedám, a ne proto, že u nás moučníčky po večeři nepěstujeme, ale nedám si ho ze zásady).

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace