Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč z nás dělají hlupáky? Vláda často neříká pravdu nebo ji zamlžuje. Jak jsme na tom ve skutečnosti?

17.04.2020
Proč z nás dělají hlupáky? Vláda často neříká pravdu nebo ji zamlžuje. Jak jsme na tom ve skutečnosti?

Foto: Facebook

Popisek: Vláda ČR pořádá brífingy každou chvíli. A nikdy se nezapomene pochválit

Nekončící série tiskových brífinků vlády se nejspíše koná především proto, aby byla veřejnost neustále ujišťována, jak naši ministři skvěle zvládají nynější krizi. I když je u nás situace naštěstí relativně dobrá a koronavirová pandemie Českou republiku nezasáhla tak fatálně, jako jiné státy, není to rozhodně důvod k tomu, aby se někteří politici neustále vychvalovali, a naopak útočili na jiné země.

Téměř každá tisková konference vlády začíná ujišťováním, jak je Česká republika premiantem a vzorem pro ostatní. Na úterní tiskové konferenci, věnované harmonogramu uvolňování jednotlivých restriktivních opatření, si například ministr průmyslu Karel Havlíček pochvaloval: „Jsme jednou z prvních zemí v EU, která s tím přichází, protože ostatní země spíše zatím spekulují, co by se mohlo uvolňovat, zatímco Rakousko, Česká republika a částečně Dánsko, což jsou země, které jsou obecně s ohledem na to, jak se vyrovnávají s koronavirem, brány dneska za ty vedoucí v Evropě a přicházejí s jasným scénářem.“

 

Harmonogram k vzteku a bez kostelů

Server Euroactiv ovšem upozornil na skutečnost, že se jedná o pouhý plán, představený na tiskové konferenci, jenž se neopírá o žádné oficiální usnesení. Nemluvě o tom, že nejspíše bude opět neustále měněn a ze slavného harmonogramu nakonec nezůstane kámen na kameni. Jednotlivé etapy ´uvolňování´ totiž okamžitě vyvolaly značnou vlnu nevole, protože vláda například zcela zapomněla na možnost znovuotevření kostelů a některá rozhodnutí, například zpřístupnění zoologických zahrad, nekonzultovala s epidemiology, čímž se mimochodem neustále chlubí. Také premiér Babiš se již několikrát nechal slyšet, že žádná země nereagovala tak rychle jako my. A poté, co napřed na tiskových konferencích oznámil, že lidi nepotřebují roušky a pak se divil, že si je občané šijí sami, dnes se s ministrem Havlíčkem chvástají, jak se po nás s nošením roušek opičí celý svět, což vůbec není pravda. V řadě asijských zemí se používají již mnoho let. Pokud je někdo skutečným premiantem v rázných opatřeních proti šíření koronaviru, pak je to například u nás záměrně ignorovaný Tchaj-wan.

 

Česko premiantem?

Vychloubání se cizím peřím navíc vzbuzuje falešný dojem, že jsme na tom v rámci Evropy nejlépe, i když tomu tak bohužel není. Dnes a denně zveřejňované statistiky zdaleka neodrážející skutečný počet nakažených a zemřelých osob (avšak pouze těch, co byly testovány), vycházejí na první pohled optimisticky, protože nejsou přepočítávány na počet obyvatel členských zemí Evropské unie. Pokud k tomu dojde, výsledky pro nás zas tak vynikající nejsou. Velmi zajímavá je například bilance, kolik obětí nemoci Covid-19 připadá v jednotlivých zemích EU na 100 tisíc obyvatel (údaje k 15. dubnu). Zatímco u nás je to 1. 51 úmrtí, na Kypru 1. 42, v Maďarsku 1.37, ve Finsku 1.15, v Řecku 0.75, v Polsku 0.69, na Maltě 0.62, v Bulharsku 0.49, v Litvě 0.25 a na sousedním Slovensku dokonce pouze 0.03 zemřelých na 100 tisíc obyvatel. Česko tak dopadá nejhůře ze zemí Visegrádské čtyřky.

 

Testy stále váznou

Česká republika rozhodně není ani premiantem v počtu prováděných testů, i když premiér Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch neustále slibují, že se u nás bude provádět dvacet tisíc testů denně. Jenže v přepočtu na obyvatele se více testuje v Dánsku, Estonsku, Irsku, Itálii, Kypru, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Portugalsku, Rakousku či Německu. Ve srovnání s evropským rekordmanem v počtu provedených testů, Lucemburskem, se u nás testuje téměř čtyřikrát méně. Důvod k potlesku prozatím nepředstavuje ani projekt tzv. chytré karantény, který měl být spuštěn po Velikonocích, avšak stále vázne.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace