Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč z nás dělají hlupáky? Vláda často neříká pravdu nebo ji zamlžuje. Jak jsme na tom ve skutečnosti?

17.04.2020
Proč z nás dělají hlupáky? Vláda často neříká pravdu nebo ji zamlžuje. Jak jsme na tom ve skutečnosti?

Autor: Facebook

Popisek: Vláda ČR pořádá brífingy každou chvíli. A nikdy se nezapomene pochválit

Nekončící série tiskových brífinků vlády se nejspíše koná především proto, aby byla veřejnost neustále ujišťována, jak naši ministři skvěle zvládají nynější krizi. I když je u nás situace naštěstí relativně dobrá a koronavirová pandemie Českou republiku nezasáhla tak fatálně, jako jiné státy, není to rozhodně důvod k tomu, aby se někteří politici neustále vychvalovali, a naopak útočili na jiné země.

Téměř každá tisková konference vlády začíná ujišťováním, jak je Česká republika premiantem a vzorem pro ostatní. Na úterní tiskové konferenci, věnované harmonogramu uvolňování jednotlivých restriktivních opatření, si například ministr průmyslu Karel Havlíček pochvaloval: „Jsme jednou z prvních zemí v EU, která s tím přichází, protože ostatní země spíše zatím spekulují, co by se mohlo uvolňovat, zatímco Rakousko, Česká republika a částečně Dánsko, což jsou země, které jsou obecně s ohledem na to, jak se vyrovnávají s koronavirem, brány dneska za ty vedoucí v Evropě a přicházejí s jasným scénářem.“

 

Harmonogram k vzteku a bez kostelů

Server Euroactiv ovšem upozornil na skutečnost, že se jedná o pouhý plán, představený na tiskové konferenci, jenž se neopírá o žádné oficiální usnesení. Nemluvě o tom, že nejspíše bude opět neustále měněn a ze slavného harmonogramu nakonec nezůstane kámen na kameni. Jednotlivé etapy ´uvolňování´ totiž okamžitě vyvolaly značnou vlnu nevole, protože vláda například zcela zapomněla na možnost znovuotevření kostelů a některá rozhodnutí, například zpřístupnění zoologických zahrad, nekonzultovala s epidemiology, čímž se mimochodem neustále chlubí. Také premiér Babiš se již několikrát nechal slyšet, že žádná země nereagovala tak rychle jako my. A poté, co napřed na tiskových konferencích oznámil, že lidi nepotřebují roušky a pak se divil, že si je občané šijí sami, dnes se s ministrem Havlíčkem chvástají, jak se po nás s nošením roušek opičí celý svět, což vůbec není pravda. V řadě asijských zemí se používají již mnoho let. Pokud je někdo skutečným premiantem v rázných opatřeních proti šíření koronaviru, pak je to například u nás záměrně ignorovaný Tchaj-wan.

 

Česko premiantem?

Vychloubání se cizím peřím navíc vzbuzuje falešný dojem, že jsme na tom v rámci Evropy nejlépe, i když tomu tak bohužel není. Dnes a denně zveřejňované statistiky zdaleka neodrážející skutečný počet nakažených a zemřelých osob (avšak pouze těch, co byly testovány), vycházejí na první pohled optimisticky, protože nejsou přepočítávány na počet obyvatel členských zemí Evropské unie. Pokud k tomu dojde, výsledky pro nás zas tak vynikající nejsou. Velmi zajímavá je například bilance, kolik obětí nemoci Covid-19 připadá v jednotlivých zemích EU na 100 tisíc obyvatel (údaje k 15. dubnu). Zatímco u nás je to 1. 51 úmrtí, na Kypru 1. 42, v Maďarsku 1.37, ve Finsku 1.15, v Řecku 0.75, v Polsku 0.69, na Maltě 0.62, v Bulharsku 0.49, v Litvě 0.25 a na sousedním Slovensku dokonce pouze 0.03 zemřelých na 100 tisíc obyvatel. Česko tak dopadá nejhůře ze zemí Visegrádské čtyřky.

 

Testy stále váznou

Česká republika rozhodně není ani premiantem v počtu prováděných testů, i když premiér Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch neustále slibují, že se u nás bude provádět dvacet tisíc testů denně. Jenže v přepočtu na obyvatele se více testuje v Dánsku, Estonsku, Irsku, Itálii, Kypru, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Portugalsku, Rakousku či Německu. Ve srovnání s evropským rekordmanem v počtu provedených testů, Lucemburskem, se u nás testuje téměř čtyřikrát méně. Důvod k potlesku prozatím nepředstavuje ani projekt tzv. chytré karantény, který měl být spuštěn po Velikonocích, avšak stále vázne.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace