Proč z nás dělají hlupáky? Vláda často neříká pravdu nebo ji zamlžuje. Jak jsme na tom ve skutečnosti?
17.04.2020
Foto: Facebook
Popisek: Vláda ČR pořádá brífingy každou chvíli. A nikdy se nezapomene pochválit
Nekončící série tiskových brífinků vlády se nejspíše koná především proto, aby byla veřejnost neustále ujišťována, jak naši ministři skvěle zvládají nynější krizi. I když je u nás situace naštěstí relativně dobrá a koronavirová pandemie Českou republiku nezasáhla tak fatálně, jako jiné státy, není to rozhodně důvod k tomu, aby se někteří politici neustále vychvalovali, a naopak útočili na jiné země.
Téměř každá tisková konference vlády začíná ujišťováním, jak je Česká republika premiantem a vzorem pro ostatní. Na úterní tiskové konferenci, věnované harmonogramu uvolňování jednotlivých restriktivních opatření, si například ministr průmyslu Karel Havlíček pochvaloval: „Jsme jednou z prvních zemí v EU, která s tím přichází, protože ostatní země spíše zatím spekulují, co by se mohlo uvolňovat, zatímco Rakousko, Česká republika a částečně Dánsko, což jsou země, které jsou obecně s ohledem na to, jak se vyrovnávají s koronavirem, brány dneska za ty vedoucí v Evropě a přicházejí s jasným scénářem.“
Harmonogram k vzteku a bez kostelů
Server Euroactiv ovšem upozornil na skutečnost, že se jedná o pouhý plán, představený na tiskové konferenci, jenž se neopírá o žádné oficiální usnesení. Nemluvě o tom, že nejspíše bude opět neustále měněn a ze slavného harmonogramu nakonec nezůstane kámen na kameni. Jednotlivé etapy ´uvolňování´ totiž okamžitě vyvolaly značnou vlnu nevole, protože vláda například zcela zapomněla na možnost znovuotevření kostelů a některá rozhodnutí, například zpřístupnění zoologických zahrad, nekonzultovala s epidemiology, čímž se mimochodem neustále chlubí. Také premiér Babiš se již několikrát nechal slyšet, že žádná země nereagovala tak rychle jako my. A poté, co napřed na tiskových konferencích oznámil, že lidi nepotřebují roušky a pak se divil, že si je občané šijí sami, dnes se s ministrem Havlíčkem chvástají, jak se po nás s nošením roušek opičí celý svět, což vůbec není pravda. V řadě asijských zemí se používají již mnoho let. Pokud je někdo skutečným premiantem v rázných opatřeních proti šíření koronaviru, pak je to například u nás záměrně ignorovaný Tchaj-wan.
Česko premiantem?
Vychloubání se cizím peřím navíc vzbuzuje falešný dojem, že jsme na tom v rámci Evropy nejlépe, i když tomu tak bohužel není. Dnes a denně zveřejňované statistiky zdaleka neodrážející skutečný počet nakažených a zemřelých osob (avšak pouze těch, co byly testovány), vycházejí na první pohled optimisticky, protože nejsou přepočítávány na počet obyvatel členských zemí Evropské unie. Pokud k tomu dojde, výsledky pro nás zas tak vynikající nejsou. Velmi zajímavá je například bilance, kolik obětí nemoci Covid-19 připadá v jednotlivých zemích EU na 100 tisíc obyvatel (údaje k 15. dubnu). Zatímco u nás je to 1. 51 úmrtí, na Kypru 1. 42, v Maďarsku 1.37, ve Finsku 1.15, v Řecku 0.75, v Polsku 0.69, na Maltě 0.62, v Bulharsku 0.49, v Litvě 0.25 a na sousedním Slovensku dokonce pouze 0.03 zemřelých na 100 tisíc obyvatel. Česko tak dopadá nejhůře ze zemí Visegrádské čtyřky.
Testy stále váznou
Česká republika rozhodně není ani premiantem v počtu prováděných testů, i když premiér Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch neustále slibují, že se u nás bude provádět dvacet tisíc testů denně. Jenže v přepočtu na obyvatele se více testuje v Dánsku, Estonsku, Irsku, Itálii, Kypru, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Portugalsku, Rakousku či Německu. Ve srovnání s evropským rekordmanem v počtu provedených testů, Lucemburskem, se u nás testuje téměř čtyřikrát méně. Důvod k potlesku prozatím nepředstavuje ani projekt tzv. chytré karantény, který měl být spuštěn po Velikonocích, avšak stále vázne.
Vložil: Adéla Hofmanová