Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Promluva k národu, největší velikonoční televizní hit. Politika letos rozdrtila i pohádku a seriály. Jednu divačku z toho málem trefil šlak

16.04.2020
Promluva k národu, největší velikonoční televizní hit. Politika letos rozdrtila i pohádku a seriály. Jednu divačku z toho málem trefil šlak

Foto: Facebook

Popisek: Jsou Velikonoce a mám něco na srdci. Ve 20.05 na České televizi, Nově, Primě a Radiožurnálu

Našim vrcholným politikům se osvědčila taktika, že v poslední době zůstávají v ústraní a nechávají ostatní, aby si při řešení nynější zapeklité situace pálili ruce. Čas od času pak před národem vystoupí s nějakou promluvou, samozřejmě v čase nejvyšší sledovanosti. Velikonoční projev premiéra Babiše se díky tomu dočkal dalšího letošního rekordu, když k obrazovkám přilákal tři miliony diváků, což se ostatním pořadům ani zdaleka nepodařilo.

Znovu se tak potvrdilo, že sváteční pohádky či oblíbené seriály dokáží snadno porazit zpravodajské pořady a samotní politici. Diváckým rekordům jsou ovšem také přímo úměrné bouřlivé výměny názorů na sociálních sítích a platí to i pro premiérův nový televizní projev. Jedna část, především Babišovi voliči a fanoušci, jeho velikonoční vystoupení oceňovala superlativy, ta druhá se u něj bavila a třetí, převažující, s nelibostí skřípěla zuby. Převažující část veřejnosti přitom premiérovy apely konfrontovala se skutečností, především jeho minulostí a četnými prohřešky a skandály. 

Nejsložitější týdny v dějinách

K ironickým reakcím už stačily první věty, v nichž Babiš národu oznámil, že letošní Velikonoce budou úplně jiné než dříve. To pro většinu z nás nebylo v době trvajícího nouzového stavu žádné překvapení, ale logický důsledek nařízených restrikcí. Nebo když se premiér snažil tvrdit, že za sebou máme nejsložitější týdny v dějinách naší novodobé historie. Pohnuté události srpna 1968 či listopadu 1989, které kromě morální devastace národa znamenaly také mnoho lidských obětí a tragédií, nesrovnatelných s tím, co právě prožíváme, nejspíše za složité období nepovažuje. Ne náhodou mnozí diváci přirovnávají současné dění k situaci před rokem 1989 a stěžují si, že jsou opět zavřené hranice, před obchody stojí fronty, lidé si potřebné věci vyrábějí sami, v televizi k nám promlouvá Slovák, stejně hroznou ´češtinou´ jako komunistický vůdce Husák, a politická reprezentace se klaní komunistické velmoci. Další zase vytočilo, že se premiér, podezřelý z donášení na StB, neopomněl pochlubit, jak ho mnozí lidé upozorňují na ty, co nenosí roušky.

 

Konec legrace

Řadu občanů však tentokrát humor docela přešel. Rozhořčeně se pozastavili nad tím, že v době největšího křesťanského svátku na náš národ apelují dva politici, jejichž morální kvality jsou velmi nízké. „Je mi regulérně špatně z toho, když komunista, udavač StB, bratr udavače StB, syn ideologické tajemnice z ústavu marxismu leninismu a vnuk poúnorové rudé soudkyně z lidu, který je stíhán za závažné zločiny, mluví o Velikonocích jako o církevních svátcích,“ postěžoval si na serveru iDnes.cz, patřícímu do Babišova svěřenského fondu, jeden z čtenářů. A jeho názor většina z nich podpořila ještě kritičtějšími postoji.

 

V souvislosti s projevem premiéra došlo i k události, která u nás nejspíše nemá obdoby. Po svátcích se v médiích objevila zpráva, že se kvůli jeho televiznímu vystoupení jedné ženě udělalo tak špatně, že musela být převezena s nebezpečnými hodnotami vysokého tlaku do nemocnice. Jak je navíc zřejmé, šlak málem trefil i řadu ostatních diváků.

Vložil: Adéla Hofmanová