Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Promluva k národu, největší velikonoční televizní hit. Politika letos rozdrtila i pohádku a seriály. Jednu divačku z toho málem trefil šlak

16.04.2020
Promluva k národu, největší velikonoční televizní hit. Politika letos rozdrtila i pohádku a seriály. Jednu divačku z toho málem trefil šlak

Foto: Facebook

Popisek: Jsou Velikonoce a mám něco na srdci. Ve 20.05 na České televizi, Nově, Primě a Radiožurnálu

Našim vrcholným politikům se osvědčila taktika, že v poslední době zůstávají v ústraní a nechávají ostatní, aby si při řešení nynější zapeklité situace pálili ruce. Čas od času pak před národem vystoupí s nějakou promluvou, samozřejmě v čase nejvyšší sledovanosti. Velikonoční projev premiéra Babiše se díky tomu dočkal dalšího letošního rekordu, když k obrazovkám přilákal tři miliony diváků, což se ostatním pořadům ani zdaleka nepodařilo.

Znovu se tak potvrdilo, že sváteční pohádky či oblíbené seriály dokáží snadno porazit zpravodajské pořady a samotní politici. Diváckým rekordům jsou ovšem také přímo úměrné bouřlivé výměny názorů na sociálních sítích a platí to i pro premiérův nový televizní projev. Jedna část, především Babišovi voliči a fanoušci, jeho velikonoční vystoupení oceňovala superlativy, ta druhá se u něj bavila a třetí, převažující, s nelibostí skřípěla zuby. Převažující část veřejnosti přitom premiérovy apely konfrontovala se skutečností, především jeho minulostí a četnými prohřešky a skandály. 

Nejsložitější týdny v dějinách

K ironickým reakcím už stačily první věty, v nichž Babiš národu oznámil, že letošní Velikonoce budou úplně jiné než dříve. To pro většinu z nás nebylo v době trvajícího nouzového stavu žádné překvapení, ale logický důsledek nařízených restrikcí. Nebo když se premiér snažil tvrdit, že za sebou máme nejsložitější týdny v dějinách naší novodobé historie. Pohnuté události srpna 1968 či listopadu 1989, které kromě morální devastace národa znamenaly také mnoho lidských obětí a tragédií, nesrovnatelných s tím, co právě prožíváme, nejspíše za složité období nepovažuje. Ne náhodou mnozí diváci přirovnávají současné dění k situaci před rokem 1989 a stěžují si, že jsou opět zavřené hranice, před obchody stojí fronty, lidé si potřebné věci vyrábějí sami, v televizi k nám promlouvá Slovák, stejně hroznou ´češtinou´ jako komunistický vůdce Husák, a politická reprezentace se klaní komunistické velmoci. Další zase vytočilo, že se premiér, podezřelý z donášení na StB, neopomněl pochlubit, jak ho mnozí lidé upozorňují na ty, co nenosí roušky.

 

Konec legrace

Řadu občanů však tentokrát humor docela přešel. Rozhořčeně se pozastavili nad tím, že v době největšího křesťanského svátku na náš národ apelují dva politici, jejichž morální kvality jsou velmi nízké. „Je mi regulérně špatně z toho, když komunista, udavač StB, bratr udavače StB, syn ideologické tajemnice z ústavu marxismu leninismu a vnuk poúnorové rudé soudkyně z lidu, který je stíhán za závažné zločiny, mluví o Velikonocích jako o církevních svátcích,“ postěžoval si na serveru iDnes.cz, patřícímu do Babišova svěřenského fondu, jeden z čtenářů. A jeho názor většina z nich podpořila ještě kritičtějšími postoji.

 

V souvislosti s projevem premiéra došlo i k události, která u nás nejspíše nemá obdoby. Po svátcích se v médiích objevila zpráva, že se kvůli jeho televiznímu vystoupení jedné ženě udělalo tak špatně, že musela být převezena s nebezpečnými hodnotami vysokého tlaku do nemocnice. Jak je navíc zřejmé, šlak málem trefil i řadu ostatních diváků.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace