Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová korona - fraška. Z výrazu, který se běžně používá, se stalo tabu. Přitom nám hrozí mnohem větší nebezpečí

14.04.2020
Nová korona - fraška. Z výrazu, který se běžně používá, se stalo tabu. Přitom nám hrozí mnohem větší nebezpečí

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce v neděli. Zde moderátor to ´zakázané´ slovo překládal; promoření je prostě proimunizování společnosti

Náměstek ministra zdravotnictví a respektovaný epidemiolog Roman Prymula si dokázal díky svému ráznému přístupu při řešení pandemie koronaviru získat v krátké době tak značnou popularitu, že v nedávném výzkumu veřejného mínění porazil všechny politiky. Prezident Zeman se dokonce nechal (poněkud předčasně) slyšet, že mu na podzim udělí nejvyšší státní vyznamenání. Stačilo však jediné slovo a nový miláček národa se rázem ocitl na pranýři.

Roman Prymula se totiž minulý týden nechal slyšet, že by bylo dobré, kdyby se lidé postupně koronavirem „promořili“. I když je slovo promoření používáno mnoho let a tzv. promořování populace vůči různým virům probíhá odjakživa, v mediální hysterii, věnované pandemii koronaviru, se z něj stalo zakázané slovo, které se nyní mnozí bojí vyslovit. A to jenom proto, že odborník na slovo vzatý nazval věci pravým jménem. Jeho kolegové tak nyní raději hovoří o kolektivní imunizaci, i když jde v podstatě o totéž.

 

Statistiky k ničemu

V poslední době se navíc ukazuje, že všechna statistická čísla, jimiž nás denně například bombarduje Česká televize, téměř o ničem nevypovídají. První výsledky studií ze sousedních zemí totiž ukazují, že mezi jejich obyvatelstvem vyskytuje přinejmenším tolik osob, které jsou nakaženy koronavirem, avšak nemají žádné příznaky, jako těch, co měli pozitivní testy, které, jak se ukazuje, jsou často velmi nespolehlivé. Někteří epidemiologové dokonce předpokládají, že v současné době je již v některých státech koronavirem „promořeno“ dvacet až čtyřicet procent populace. A čím více takových lidí bude, tím dříve a lépe se podaří vytvořit kolektivní imunitu. Zatímco u nás se z promoření národa udělal další populistický strašák, odborníci považují co nejvyšší možnou, avšak postupnou promořenost, za dobrý signál, protože je důkazem, že si lidé již vytvořili vůči novému viru protilátky. Nemluvě o tom, že se ve stínu současné koronavirové hysterie ztrácí mnohem podstatnější věcí. Řada lékařů apeluje, že kvůli ní jsou zanedbávání další vážně nemocní pacienti a velmi dramaticky se u nás snížila kvalita a dostupnost lékařské péče.

 

Vážné varování - stagnuje prevence

V nedělních Otázkách Václava Moravce to potvrdil i lékař Martin Balík z Všeobecné fakultní nemocnice. Ten vyslovil velkou obavu, že kvůli koronaviru stagnuje kardiovaskulární a onkologický program a v důsledku toho mohou být nakonec nemocnice přetíženy zanedbanými diagnózami více než kvůli pacientům s nemocí Covid-19. Podle něj je však prozatím situace v českých nemocnicích velmi dobrá a jsou schopné pokrýt veškerou péči, tedy i preventivní a akutní. Právě onkologičtí pacienti nebo lidé s kardiovaskulárními nemocemi patří mezi nejohroženější skupiny, pokud se koronavirem nakazí. „Ukazuje, že řada pacientů ve světě nezemřela přímo na koronavirus, ale na zanedbání péče,“ varoval docent Balík v OVM. Řada lékařů rovněž upozorňuje, že vážně nemocní pacienti jsou tak vystrašení informacemi z médií, že kvůli obavám z nákazy odmítají navštívit lékaře, i když tím riskují vlastní život.

 

Ještě horší čísla

Zatímco každého televizního diváka musí nutně děsit čísla o počtu lidí, kteří údajně zemřeli v souvislosti s Covidem-19 například ve Španělsku, Itálii či Spojených státech, vůbec nejsou zveřejňovány statistiky ostatních úmrtí. Jen zasvěcení vědí, že v naší zemi zemře každý den přibližně 300 lidí, ročně jde průměrně o 110 tisíc osob. Nejspíše také netuší, že v posledních letech se v ČR výrazně zvýšila úmrtnost na některé choroby, především nemoci dýchací soustavy, které jsou fatální právě pro pacienty s Covid-19. Je přinejmenším překvapivé, že tento fakt nyní nikdo nezmiňuje a nikoho neděsí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace