Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dětská hvězda se hravě přehrála v křehké krásky. Zákeřný osud s ní ale měl jiné plány. Tajnosti slavných

13.04.2020
Dětská hvězda se hravě přehrála v křehké krásky. Zákeřný osud s ní ale měl jiné plány. Tajnosti slavných

Foto: repro/FTV Prima

Popisek: Teprve šestnáctiletá Zuzana Ondrouchová v detektivce Vrah skrývá tvář

FOTO Bylo jí tehdy teprve šestnáct, přesto se díky jejímu výkonu dalo napětí doslova krájet. O pár let později sexy kočka z jedné z nejúspěšnějších sci-fi komedií sedmdesátých let naplno rozjela svůj temperament před kamerou a jen málokdo tušil, že ve skutečnosti bojuje o život.

Možná jste si i vy dopřáli o víkendu reprízu jedné z českých detektivek, která ani po více než padesáti letech neztrácí na divácké přitažlivosti. Napínavý příběh scenáristy Lubomíra Možného a spoluautora a režiséra Petra Schulhoffa Vrah skrývá tvář spolehlivě znovu a znovu přivádí diváky k obrazovkám především díky hereckému koncertu jedinečného Rudolfa Hrušínského coby majora Kalaše a Radoslava Brzobohatého v roli nadporučíka Vargy. K dramatickému vystupňování děje ale mimořádně přispěla Zuzana Ondrouchová jako psychicky zdeptaná Radka, zneužívaná vlastním otcem. Byla to Zuzanina první role, kterou se přehoupla z pozice dětské hvězdičky mezi dospěláky. Jenže sotva se stačila rozehrát, náhle se publiku navždy ztratila.

 

V nestárnoucí rodinné komedii z roku 1964 Táto, sežeň štěně!

V nestárnoucí rodinné komedii z roku 1964 Táto, sežeň štěně!; foto ČT

Dětská hvězdička

Narodila se 20. března 1950 v Praze do rodiny lékaře a herectví jí bylo souzeno od dětství. Poprvé se představila divákům už v šesti letech, právě když nastoupila do základní školy, v rodinném filmu podle stejnojmenné knihy Bohumila Říhy Honzíkova cesta. Znovu si na ni produkce vzpomněly až o tři roky později, zato hned několikrát a již s většími rolemi. Zahrála si Anežku v dětském filmu Jana Valáška st. Prázdniny v oblacích, natočeném na motivy Říhovy knihy O letadélku Káněti, Ivanku v psychologickém dramatu Jiřího Krejčíka Probuzení, Janu v dětské detektivce Milana Vošmika Zpívající pudřenka a Zuzanku v dramatu Vladimíra Síse Život pro Jana Kašpara. V roce 1960 ji Václav Krška obsadil jako Aničku v psychologickém dramatu Osení, o rok později si zahrála malou Olgu v dramatu Oldřicha Daňka Pohled do očí a vzápětí jí Jan Valášek svěřil postavu Růži v dětské klasice, filmové adaptaci románu Josefa Věromíra Plevy Malý Bobeš.

 

Bobina v tragikomedii režiséra Václava Kršky z roku 1966 Dívka se třemi velbloudy

Bobina v tragikomedii režiséra Václava Kršky Dívka se třemi velbloudy; foto repro/youtube.com

Koncert s Horníčkem

Doposud jmenované filmy si nejspíš vybaví jen generace seniorů, která je kdysi sledovala v kině se zatajeným dechem. Ten další, v němž Zuzana stanula před kamerou, už ale určitě znají téměř všichni. O nesmrtelnost rodinné komedie režiséra Milana Vošmika Táto, sežeň štěně!, v níž si zahrála Olgu, se totiž přičinil především herecký koncert Miroslava Horníčka coby redaktora Hlavsy, úžasné Jiřiny Šejbalové a party dětí, která nedá pokoj, dokud otce nevytrhne z jeho snů o poklidných prázdninách a nepřesvědčí ho, že jediné, co jim všem k životu chybí, je pes. Film se stal Zuzaninou poslední dětskou filmovou příležitostí. Krátce nato ukončila základku, byla přijata na Střední všeobecně vzdělávací školu, která byla tehdejší náhražkou gymnázia, a před kamerou se začala přehrávat do postav dospívajících dívek. Tou první se stala právě Radka v Schulhoffově detektivce Vrah skrývá tvář, v níž naplno předvedla svůj talent.

 

Servírka Jana a dcera hlavní hrdinky Anděla (Jorga Kotrbová) v seriálu Kateřina a její děti

Servírka Jana a dcera hlavní hrdinky Anděla (Jorga Kotrbová) v seriálu Kateřina a její děti; foto ČT

Velké dilema

Ještě mnohem výraznější roli dostala v témže roce od režiséra Václava Kršky v tragikomedii Dívka se třemi velbloudy. Ztvárnila v ní šestnáctiletou Bobinu Gromovou, která neplánovaně otěhotní s montérem Pepou v podání Jana Langšádla. Jenže její milý právě odjíždí na montáž do Alžírska. Bobina je na tom stejně jako kdysi její matka, která ji porodila také v pouhých šestnácti letech. Part matky Gromové mistrně rozehrála Slávka Budínová, mladičká Zuzana jí ale byla více než důstojnou partnerkou a Bobina se stala její největší filmovou rolí. Vzápětí si na ni znovu vzpomněla Československá televize s rolí v inscenaci o nenáviděném učiteli Černá ovce. V té době řešila první velké životní dilema. Rodinné prostředí ji výrazně ovlivnilo, takže dlouho uvažovala o studiu medicíny. Nakonec se postava Bobiny stala rozhodujícím závažím na miskách vah, které ji definitivně posunuly směrem k herectví. Úspěšně absolvovala přijímačky na pražskou DAMU a během studia dál úspěšně spolupracovala s Československou televizí, takže si mimo jiné zahrála i v seriálu Kateřina a její děti, v nesmrtelné fantasy sérii pro děti Pan Tau či válečné minisérii Byl jednou jeden dům.

 

Majka, dcera temperamentního drožkaře Drvoty v podání Vladimíra Menšíka, ve válečné minisérii režiséra Františka Filipa z roku 1974 Byl jednou jeden dům

Majka, dcera temperamentního drožkaře Drvoty v podání Vladimíra Menšíka, a Tutek Drvota (Jiří Hrzán) ve válečné minisérii režiséra Františka Filipa z roku 1974 Byl jednou jeden dům; ČT

Prosadila se až do Národního

Po absolutoriu v roce 1972 se stala členkou souboru Východočeského divadla Pardubice, odkud přešla po čtyřech sezónách natrvalo do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Divadlo jí nabídlo mnohem víc velkých příležitostí než kamera, na jevišti excelovala mimo jiné jako Divá Bára, Rosalinda v Shakespearově komedii Jak se vám líbí či šlechtična Anna v dramatu Richard III. Dokonce hostovala i v Národním divadle jako Verunka v Našich furiantech po boku Jiřího Sováka, Karla Högera, Františka Filipovského a Vlasty Matulové. V roce 1976 si vzala kolegu Petra Svárovského, s nímž se seznámila v Pardubicích. Později Svárovský ještě vystudoval dálkově na FAMU dramaturgii a scenáristiku, na přelomu tisíciletí definitivně pověsil herectví na hřebík a působí jako dramaturg, scenárista i režisér v komerčních televizích.

 

Eva a Jan/Karel Bureš (Petr Kostka) v komedii režiséra Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem 

Eva a Jan/Karel Bureš (Petr Kostka) v komedii režiséra Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem; foto imdb.com

Okouzlený Kostka

Další výraznou příležitost dostala Zuzana v roce 1977 v satirické sci-fi komedii režiséra Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem. Hlavní postavu, dvojroli pilota letů do minulosti Karla Bureše a jeho identického dvojčete Jana, v ní ztvárnil Petr Kostka, původně se mu do toho ale ani trochu nechtělo. Scénář mu připadal tak praštěný, že ho nejprve vrátil s tím, že tohle hrát nebude. Režisér ho ale přesvědčil, aby si ho přečetl ještě jednou, a k tomu přidal bonus – nabídl, že si může vybrat hereckou partnerku. Díky tomu si Zuzana zahrála jeho snoubenku, artistku Evu Kroupovou, a její matku opět ztvárnila Slávka Budínová. I díky tomuto filmu se Zuzana poměrně často na televizní obrazovky dodnes vrací.

 

Kačenka a hrnčíř Vincek (Petr Štěpánek) v televizní pohádce z roku 1977 Bylo nebylo: Blaťácká povídačka

Kačenka a hrnčíř Vincek (Petr Štěpánek) v televizní pohádce z roku 1977 Bylo nebylo: Blaťácká povídačka; foto ČT

Nerovný boj o život

Poklidného manželského života si Zuzana nestihla moc užít, protože krátce po svatbě u ní lékaři diagnostikovali leukémii. A tak zatímco divoce řádila po Kostkově boku před kamerou, sváděla v soukromí bitvu o život s nemocí, nad níž neměla v druhé polovině sedmdesátých let šanci zvítězit. Artistka Eva se stala její poslední filmovou rolí. Poté i ještě zahrála s Petrem Štěpánkem v televizní pohádce Bylo nebylo: Blaťácká povídačka, po boku mimořádných hvězd Ladislava Peška a Libuše Havelkové. Krátce před smrtí ještě stihla ztvárnit postavu Karkulky v krimiseriálu ze života celníků Ve znamení Merkura a naposledy se mihla na obrazovce v adaptaci psychologického románu Ivana Olbrachta Zamřížované zrcadlo. Premiéry už se ale nedočkala. Boj se zákeřnou chorobou prohrála 3. února 1978, jen pár týdnů před osmadvacátými narozeninami. Česká kultura tak přišla o mimořádný talent, z nějž mohla vyrůst velká hvězda.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace