Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pavel Šafr vybízí k odporu proti policejnímu státu. Bude se věšet za koule do průvanu, tvrdí. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.04.2020
Pavel Šafr vybízí k odporu proti policejnímu státu. Bude se věšet za koule do průvanu, tvrdí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Šafr při kutí piklů

Tak v New Yorku vykopali hromadné hroby a pohřbívají do nich oběti nákazy Covid-19. Situace se ve městě očividně vymkla kontrole. I s vědomím teto skutečnosti se Pavel Šafr, šéfredaktor internetového magazínu Forum24, jehož drakonická opatření české karantény zuří, odhodlal k apelu na obyvatele republiky, jehož středobodem je neposlušnost a odpor k zavedeným opatřením.

Na svém facebookovém profilu napsal: „Chystám se vzbudit hnutí odporu proti policejnímu státu, proti udavačům, za brzké otevření hranic a co nejbližší návrat svobody v plném rozsahu. Epidemie nesmí být záminkou pro nastolení vlády policie, udavačů a primitivů. Symbolem nadvlády primitivního estébáka je slabomyslná plošná povinnost nošení roušek v nesmyslných situacích. Nebojím se koronaviru, ale bojím se policejního státu. Vyslechl jsem si už o tolika případech policejní buzerace kolem roušek, že začínám myslet na občanskou neposlušnost a odpor. Co nám co bude zločinec a estébák přikazovat, co máme dělat? Policejní stát je třeba svrhnout. Neškodila by tu menší revoluce proti nadvládě primitivů. Každý udavač, který nahlásí občana, co neměl roušku, by měl být exemplárně pověšen za koule do průvanu. Varianta pro udavačky je pověsit je do průvanu za drdol.“

Zkusme si to přeložit

Policejní stát? Pokud se nechceme dopracovat do situace, kdy budeme kopat hromadné hroby, je potřeba plnit určitá omezení (o hromadných hrobech psalo i Šafrovo Forum24, takže Šafr se v pohodě chopil velmi křiklavé zprávy, aby poděsil své čtenáře, ale zároveň na svém profilu vyzval k tomu, aby ji čtenáři nebrali vlastně vážně, protože karanténní opatření označil za policejní buzeraci a vyzval téměř k bojkotování samotné karantény). Předpokládám, že jen málokdo rozjasnil tvář v radostném vytržení, když přišla povinnost nasadit si roušku. Vždyť je to jako náhubek. Ale přeci jenom, brání před exponenciálním růstem nakažených. Samotného mě překvapilo, s jakou disciplinovaností jsme si všichni roušku nandali. Čekal jsem větší odpor. Ukazuje to na fakt, že jsme stále mentálně v komunismu a prostě poslechneme? Neřekl bych. Za přijetím roušek spíše stojí ono mohutné vzepětí, kdy na počátku karantény prostě všichni usedli k šicím strojům a šili a šili. A pak nejspíš i skutečnost, že nový koronavirus není 'chřipečka' a nebylo by tedy od věci si ho nedotáhnout domů.

Ochránili jsme se sami a teď si to nenecháme rozvrátit nějakým hovádkem božím, které by chtělo na dovolenou do zahraničí. Jenže svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Předpokládám, že tu nikdo nechce repete s lyžaři z Itálie, kteří sem zavlečou další vlnu nákazy. Proč by někdo měl mít právo odcestovat za hranice a po návratu nakazit své okolí? To přeci nedává smysl. Budeme se tu měsíc mořit s karanténou a pak pošleme lyžaře na rekreaci ROH? Poté, co se lyžaři vyblbnou, můžeme karanténu zase zavést.

A hlavně, uzavřel se celý svět, všechny státy. Neúřaduje jen náš ‘primitivní estébák‘, ale všichni politici ve všech státech a na všech kontinentech. A ač by Pavel Šafr jistě rád vyrazil na nějakou tu lyžovačku do Itálie, stejně by jej tam nikdo nepustil, protože tam mají karanténu. Jako my. Jako všechny státy. A ne, v Itálii, ani kdekoliv jinde, Babiš do vyhlašování nouzového stavu nemá co kecat.

Pokud chce Pavel Šafr, cituji: „co nejbližší návrat svobody v plném rozsahu,“ měl by naopak karanténní opatření nejen vítat, ale zároveň i naplňovat a vyžadovat. Nikoliv plivat po tom ‘primitivním estébákovi‘, který se shodou okolností a neschopností ostatních politických stran ocitl na premiérském postu zrovna v okamžiku, kdy přišla pandemie. A napadat opatření karantény? To udělá jen hlupák, kterému není koncept masového hrobu nikterak cizí. I kdyby na postu premiéra seděl šéf ODS nebo TOP 09, což by Šafr kvitoval jistě s nadšením, přesto bychom byli tam, kde jsme teď. Protože proti pandemii nejde použít ideologický boj politického programu. Dílčí detaily řešení by byly odlišné, v mnohém jistě lepší, ale celý koncept by jel na stejné vlně. Uzavřít, nešířit a kopat se do zadku při čekání ústup viru.

Policejní buzerace a udavači

Policisté jsou občas burani. Siláčtí primitivové, kteří využijí každou situaci, při které můžou ukázat svou moc. Je to tak všude a za každých okolností. Proč zrovna teď to vadí? Protože musíme nosit roušky? A nemá to dobrý důvod? A že policisté buzerují i člověka, který si sundá roušku v liduprázdném parku, protože se chce nadýchat čerstvého vzduchu? Buranů a primitivů je mezi policisty odjakživa značné množství. Což ovšem neznamená, že bychom měli vyzývat k odporu proti rouškám, které zpomalují nárůst počtu nakažených. Pokud máte pocit, že se policista chová špatně, natočte jej a podejte stížnost na něj konkrétně. Ale vyzývat kvůli několika volům u policie k porušování ochrany veřejného zdraví? To je hlupovina.

Udavači. Jistě. Hovádka boží, která jen nevzali k policii, aby tam mohla uplatňovat svou směšnou moc. Tak udávají a udávají a léčí si tím své ublížené ego. Opět to ovšem není důvod k tomu, abychom začali vyzývat k porušování karanténních opatření. Tím se vlastně klesne na stejnou úroveň. Frackovské udávání a frackovský vzdor. Obé je skutečně na Darwinovu cenu. A je zvláštní, že se Šafr nepohoršuje nad úderkami vlastní názorové bubliny, která si z bonzování udělala smysl života. Pokusit se sestřelit na Facebooku článek nebo člověka jen proto, že s ním nesouhlasím? Troufám si tvrdit, že to je mnohem větší svinstvo, než pár přespříliš angažovaných, kteří volají na policii, že támhle pán, co šel se psem po louce, neměl roušku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace