Jako ´šmejdi´ už se chovají i některé lékárny. Nabízejí předražené výrobky, které stejně skončí v koši
12.04.2020
Foto: Ilustrační foto Pixabay
Popisek: Vydělat se dá na všem. Dokonce i některé lékárny nabízejí na internetu dezinfekci a ochranné prostředky za nehorázné ceny.
Naši čtenáři nás v návaznosti na článek, který jsme věnovali nestoudnému chování některých podvodných internetových obchodů, upozornili, že podobně se chovají i některé lékárny. Pravidelní zákazníci různých lékárnických e-shopů jsou nyní atakováni nabídkou ochranných pomůcek a dezinfekčních gelů, které jsou často nehorázně předražené.
Jeden z nich například nabízí antibakteriální obličejové roušky asijského výrobce z nano materiálu, které údajně vydrží až čtyřicet použití. Háček ovšem spočívá v tom, že jsou k mání pouze v balení po pěti kusech, které stojí 899 korun, a nelze je tak vrátit. Zákazník tak riskuje, že pokud mu nebude výrobek z nějakého důvodu vyhovovat, přijde o značnou částku, nemluvě o tom, že jiné internetové obchody tyto roušky prodávají ve stejném množství až o 150 korun levněji.
Když dva nedělají totéž
Zmíněný e-shop také prodává antibakteriální gely na ruce za cenu podstatně vyšší, než je nabízí jiní prodejci. V nabídce jiných lékárenských e-shopů jsou k mání i předražené jednorázové rukavice, balení sto kusů se pohybuje kolem 750 korun. U solidnějších obchodníků je však lze pořídit za třetinovou cenu, ve velmi dobré kvalitě. Nezbytná ochrana proti současné virové infekci (v případě roušek a respirátorů navíc povinná pod hrozbou vysoké pokuty) se tak lidem hodně prodraží. Pokud se jedná o prostředky pro celou rodinu, měsíčně dosahují částek, které si mnohé z nich už ani nemohou dovolit. Ne každý má navíc možnost šít si roušky sám nebo si podomácku vyrábět dezinfekci.
Počítat a porovnávat
Pokud jste nuceni potřebné vybavení zakoupit v lékárnách, dávejte si velký pozor na ceny i na množství, třeba právě v případě dezinfekčních gelů. Opravdu stojí za to přepočítat si množství na cenu, některá balení obsahují jen 50 ml, jiná 80 či 100 ml. Hlavně malá, kabelková balení bývají nemravně předražená. Nákupu se tak nyní vyplatí věnovat větší pozornost než kdykoliv jindy. A mějte také na paměti, že jednorázové ochranné pomůcky jsou nejen velmi drahé, ale také extrémně neekologické. Jednorázová rouška se musí ihned poté, co provlhne nebo se používá pár hodin, vyhodit, textilní lze vydezinfikovat vypráním či alespoň přežehlením. Samostatnou kapitolu představují vlhčené ubrousky, které mohou ucpávat kanalizaci.
Vložil: Adéla Hofmanová