Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo s 5 pohromadě by o to stál? Velikonoce jsou symbolem naděje. Na život věčný. Zápisníček A.V.

12.04.2020
Kdo s 5 pohromadě by o to stál? Velikonoce jsou symbolem naděje. Na život věčný. Zápisníček A.V.

Foto: Jolana Šťastná / Facebook

Popisek: Počasí je jak malované, tyhle Velikonoce se zatím meteorologům (a svatému Petrovi) mimořádně vyvedly. V pondělí se má prý trochu ochladit i zapršet, ale koledovat stejně nemůžeme, tak to přežijeme

Velikonoce za časů koronaviru. Co k nim, co o nich? Sluší se blahopřát, tak tedy, na Boží hod velikonoční, čili opožděně, přeji čtenářům vše dobré. S tím třikrát prokletým koronavirem to vypadá vachrlatě, mě nejvíce děsí zprávy o tom, že ten, kdo ho prodělal, nemusí mít zaručenou imunitu. Plus samozřejmě ekonomická krize, která by, dle mne, nemusela být tak tvrdá, kdyby se vláda chovala rozumně a podporovala české firmy, nikoliv čínské a americké. Pak by se dokonce mohlo splnit naše zbožné přání, vtělené do tagu ´koronavirus jako šance´.

Co se v perexu zmíněných faktů týče, najdete to ZDE a ZDE. Speciálně ta podpora americkému Honeywellu rozběsnila Štěpána Chába natolik, že náš komentátor, známý prokrastinátor, připravil pondělní komentář s výrazy a la ´to je napřesdržku´, již v pátek, pravděpodobně s pěnou u čenichu… Tyhle výrazy on totiž tak často nepoužívá.

 

Vládu bychom prosili, aby si vzala příklad z Krause, foto FTV Prima 

Já si vybral cestu, která nevyžaduje přibíjet lidi na kříž

Tak mi na přání hezkých Velikonoc odpověděl jeden známý. To ani já a počítám, že nás v zemi ´půlkacířů´ bude víc. Přesto zde, kde všichni redaktoři krátce připomenou význam a historii největšího křesťanského svátku, dám slovo českému primasovi, kardinálu Dukovi, neb je povolaný. „Pozorný čtenář si všimne, že se v biblickém líčení izraelských Velikonoc prolínají dvě roviny. Velikonoce spojené s Abrahámem, v muslimské tradici označovaném jako Ibráhím, odkazují k oběti beránka. Abrahám byl Bohem požádán, aby na důkaz své věrnosti obětoval svého syna Izáka. Na poslední chvíli mu v tom ale anděl zabránil a Abrahám namísto toho obětoval beránka. Z příběhu si tedy můžeme dovodit, že v tehdejší době byly na území biblického Izraele běžné lidské oběti, kterým Abrahám udělal přítrž, když založil novou tradici obětování beránka, který má svou obětí zachránit ostatní. To jsou tedy Velikonoce kočovných pastevců,“ stojí na jeho Facebooku s poznámkou, že jde o část rozhovoru pro Parlamentní listy.cz. Což je mimochodem zajímavé, jediné další médium, které dalo Dukovi prostor, je pak ČRo.

 

Cyklisté již nemusejí nosit roušky, aspoň něco, že. Foto Irena Čani

Nekvašený pita chleba a vajíčka

„Známe i druhé Velikonoce, tentokrát už polokočovné společnosti zemědělců, které představují žně. Jde vlastně o první dožínky a je to den chlebů macesů, nekvašeného pita chleba, který nalezneme na celém Blízkém východě. Vznikají v době izraelského exodu, kdy Mojžíš s Izraelity ještě povečeří beránka a vydají se na čtyřicetileté putování po poušti. Jeho nástupce Jozue pak zakládá dvanáctikmenovou konfederaci společenství jednoho národa, s jedním Hospodinovým chrámem coby symbolem jednoty. Tady se nám také objevuje oslava počátku života, symbolizovaného vyklíčeným obilím a vajíčkem,“ pokračuje Dominik Duka ve svém zasvěceném historickém exkursu.

 

Kostely jsou zavřené, ale i zvenku je na ně pěkný pohled. Foto Jan Hutz

Život nový a věčný?

No, a to nejdůležitější si nechal na konec: „To jsou také Velikonoce, které zažije Ježíš Kristus, kdy jako poslušný beránek jde na porážku mimo město, tak jako se v Den smíření vyháněl kozel hříchu, aby odešel z tohoto světa tou nejpotupnější smrtí, jako velezrádce. Okruhem se tak vracíme k tradici velikonoční oběti. V židovské tradici se jedná o zástupnou oběť beránka, kterou křesťanské Velikonoce povyšují na oběť Mesiáše, Ježíše Krista, pravého Boha i pravého Člověka, který celý kruh uzavírá svým slavným Vzkříšením a nadějí na život nový a věčný. Bez toho momentu by Velikonoce byly jen pasteveckými svátky jara a smrt Ježíše Krista jen tečkou za justiční vraždou. Pokud bych měl Velikonoce vyjádřit jedním slovem, bylo by to slovo naděje.“

 

Velikonoce zrušeny? Jo, no na Facebooku si holt Češi dělají srandu ze všeho, ´smějící se bestie´:-) 

Život věčný ani v Ječný

Bohužel, ani ten ´život v Ječný´, jak žertovali obyvatelé a návštěvníci šestipokojového bytu v pražské Ječné ulici, nebyl věčný. Obrovský byt Němcových, který za totáče sloužil jako základna disentu, opustili poslední jeho obyvatelé, paní Dana Němcová, signatářka Charty 77 a celoživotní neúnavná bojovnice za lidská práva, se, pokud se nemýlím, odstěhovala k dceři. A barák chátrá. I ta pěkná pamětní deska Mejly Hlavsy u vchodu, z níž po vhození desetikoruny hrál Hlavsův hit Muchomůrky bílé, je v čudu… S věčností je prostě trabl. I s tou nadějí na věčnost.

 

Tak si to tak neberte, život je fajn, i s koronou a bez věčnosti. Foto Irena Čani

Proč křesťané preferují ovce před kozly?

Jenže, kdo by o tu věčnost stál? Křesťanská představa, jak J. Kristus v den posledního soudu vzkřísí mrtvé, a to, prosím pěkně, všechny, pak ale ten obrovský počet dle evangelisty Jana omezí tak, že „ti, kdo konali dobro, budou vzkříšeni k životu, kdo páchali zlo, budou vzkříšeni k odsouzení“, se mi jeví dost neproveditelná. Což asi bude tím, že si to fakt jako neumím představit. Tehdy prý Kristus přijde ve slávě a s ním všichni andělé... a budou před něj shromážděny všechny národy. A oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů. Ovce postaví po své pravici, kozly po levici... A ti půjdou do věčného trápení, spravedliví však do věčného života, dle dalšího evangelisty Matouše. Co je špatného na kozlovi, krom toho, že děsně páchne? No nic, tohle jde jaxi mimo mě, ale nikomu jeho ideály neberu. Ale představa, že bych tu trčela věčně, mě spíše děsí, za takový zázrak se nepovažuji. Na zeměkouli je omezený prostor a musíme holt dát šanci i budoucím, já (ve formě čisté energie) se po smrti pěkně nesobecky rozplynu do vesmíru, tam je místa dost.

 

Užijeme si je. I bez tancovačky a koledy... Foto Jitka Jeslínková

Což neznamená, že dokud tu jsem, si Velikonoce pěkně neužiju, s mazancem (koupeným na Rohlíku.cz od firmy Kabát, ta peče dobře), s velikonoční nádivkou (suroviny zakoupeny, teď jen mrknout, co o tom píše osvědčený šéfkuchař Vaněk), s rodinou a kočkami i posezením na terase bez roušky – počasí je nádherné. A vám všem přeji totéž. Pěkně si to užijte, nehádejte se a moc nehulte, ukázalo se, že tráva zhoršuje průběh Covid-19.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace