Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havlíček a Babiš, prodejte nás třeba i státu Burundi. Stejně už je to jedno. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.04.2020
Havlíček a Babiš, prodejte nás třeba i státu Burundi. Stejně už je to jedno. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pat a Mat našeho průmyslu a ekonomiky

Ministr Havlíček společně s premiérem Babišem intenzivně jednají s AMERICKOU nadnárodní korporací Honeywell, která by díky tomu mohla do čtyř měsíců otevřít u Olomouce fabriku na respirátory, co zaměstná na 300 lidí. Ta bude pak schopná vyrobit na pět milionů respirátorů měsíčně. Vláda nepostupuje formou investiční pobídky, nenalije projektu peníze, ale součástí smlouvy bude to, že se stát zaváže k odběru části výroby. Podle ministra Havlíčka se díky tomu staneme soběstačnými ve výrobě této strategické suroviny. No, já vám nevím. Skutečně to tak bude?

Už mě to trochu krká. Na počátku nouzového stavu se vyrojilo neúrekom českých firem, které byly schopné vyrábět roušky, filtry, resporátory, plicní ventilátory… prostě cokoliv, po čem byla akutně sháňka. Vláda o to neprojevila zájem. Namísto toho se jako na povel postavila na letišti a za dozoru čínského velvyslance velmi uctivě děkovala Číně, že jsme si od nich mohli KOUPIT to, co dokážou vyrobit naše firmy. Jen kdyby o to česká vláda projevila zájem. Neprojevila, nalila peníze Číňanům. Dobře, chtělo to rychlou akci, politici se nejspíš rozhodovali pod tlakem emocí a hysterie. Ale nadnárodní korporace Honeywell? To už je jiná.

Dividendy a Babiš

Andrej Babiš dlouhodobě ‘bojuje‘ proti odtékajícím financím do zahraničí, které z naší země stahují zahraniční firmy a korporace. Hospodářské noviny spočítaly, že od počátku naší existence jako České republiky, tedy od roku 1993, od nás odteklo do zahraničí přes tři biliony korun. V roce 2017 to bylo, pro příklad, 280 miliard korun. A jelikož je to populární téma, občas se premiér Babiš chopí příležitosti a společně třeba s ministryní Maláčovou začne křičet o tom, že to není dobré a že by od nás tolik peněz odtékat nemělo. Že by u nás zahraniční firmy a korporace měly vydělané peníze více investovat. Skutečně?

Kde nic, tu nic

A teď tu máme korporaci Honeywell, kterou do země zve Babiš s Havlíčkem a nabízejí jim nádherné podmínky. Představuju si jejich jednání:

Babiš: Pojďte k nám, my tu máme strašně levnou práci, lidi nebrblaj, když jim dáte minimální mzdu, která je oproti zbytku Evropy směšná a ubohá, já to mám ozkoušený ve svejch výrobnách na imitaci masa. Navíc děsivě vyděláte, však všechno, co vyrobí ti levní montéři, prodáte za těžké peníze.

Korporace: Ale co když nebude ve světě odbyt, krize s koronavirem nemusí trvat věčně.

Babiš: To zrobíme, to se nemusíte bát. Prostě do smlouvy hodíme, že si od vás stát část výroby odkoupí za těžký prachy. Bude krize s koronavirem, vyděláte pohádkové peníze. Nebude krize s koronavirem, vyděláte pohádkové peníze. Kde je problém?

Korporace: Tak jo.

Je Babiš stále český premiér?

Desítky českých firem by zvládly to, co nabízí Babiš s Havlíčkem americké korporaci Honeywell. Peníze by se lily do české ekonomiky, nevznikly by další důvody pro brblání nad odtékáním peněz z republiky. A my bychom měli firmu, nebo firmy, které by skutečně produkovaly žádané respirátory vysoké kvality. Očividně win-win situace. Ale ne, řítíme se s celým světem do hluboké ekonomické krize. Koho v ní podpoří Babiš s Havlíčkem?? Nejdříve Čínu, pak USA. Češi jsou vzduch. Takhle se podporuje česká ekonomika? Vždyť to jde vyloženě proti zájmům České republiky a jejích obyvatel. Do kelu, my jsme si fakt ve volbách nikdy nezvolili, že chceme být naprostá montovna. Žádná politická strana nikdy neměla v programu – prodáme vám všechno pod zadkem, uděláme z vás nekvalifikované dělníky a zajistíme, že budete brát prakticky nejméně v Evropské unii.

Už první týden karantény ukázal, kolik je tady nesmírně šikovných a kreativních lidí. A vy jim, vy, vládní šašci, nedáte k těm příležitostem ani přičichnout. Vy je naženete do montoven, které krmí všechny okolo, jen ne nás. Jděte s tím k šípku, už jako opravdu. To je vyloženě na přesdržku.

 

Vložil: Štěpán Cháb