Každá epidemie jednou skončí, ale čínsko-české přátelství prý přetrvá. Cena je však příliš vysoká
11.04.2020
Foto: ČT24 / repro
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pořadu Události Komentáře 27. ledna 2020 ujišťoval diváky, že máme všeho dost
Členové vlády nás na svých brífincích bombardují řadou lží a polopravd, které si většina lidí nemá možnost ověřit. Navíc jsou v době, kdy se v naší zemi stále šíří nebezpečný virus, k propagandě kvůli obavám o vlastní život vnímavější víc než kdykoliv jindy. Jestliže jim někdo dnes a denně neustále něco podsouvá s tím, že jde o jejich blaho, snadno tomu uvěří. Už kvůli zdánlivému pocitu bezpečí.
Skutečnost, že u nás stále chybí dostatek ochranných pomůcek a přes všemožné sliby vázne důležité testování, ministři vlády alibisticky omlouvají s tím, že s pandemií koronaviru nikdo nepočítal. Jenže ve skutečnosti již v lednu žádaly opoziční strany, aby se parlament s ohledem na vývoj událostí v Číně zabýval přípravou na možnost, že se tato pandemie rozšíří i k nám. Vládnoucí koalice však důležitý návrh jako vždy smetla a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navíc poslancům tvrdil, že náš stát má k dispozici dostatek ochranných pomůcek.
Lednové varování
Mnohem závažnější je ale okolnost, že vláda ignorovala i varování tajných služeb, působících v rámci NATO, že virus, šířící se z Číny, může být velmi nebezpečný i pro evropské země. V návaznosti na to si některé z nich, například Estonsko, včas zajistily dostatečné množství ochranných prostředků, zatímco Čína jich v té době na evropském území skupovala obrovské množství. Jenom v naších lékárnách se čínským obchodníkům podařilo nakoupit téměř 800 tisíc lékařských masek. Letadla, plná tohoto zboží, odlétala i z pražského letiště. Také před tímto problémem varovaly evropské vlády tajné služby, avšak naše vláda zakázala vývoz ochranných pomůcek až v únoru, kdy už byly téměř vykoupené. A tak mnoha evropským státům včetně České republiky nezbylo než ochranné pomůcky paradoxně dovážet z Číny.
Šokující svědectví
Šokující svědectví o těchto podezřelých transakcích tento týden zveřejnili Reportéři ČT. Mimo jiné zjistili, že zatímco některé čínské firmy, například známý internetový gigant Alibaba, do některých evropských států (například Řecka či Španělska) posílaly ochranné pomůcky zdarma, a to pod heslem ´Jeden svět - jedno srdce - jeden cíl´ , my jsme museli za bedny s nápisem ´Každá epidemie jednou skončí, ale česko-čínské přátelství přetrvá´ zaplatit vysoké ceny! Přesto premiér Babiš nebo ministr vnitra Hamáček opakovaně děkovali za čínskou 'pomoc', a navíc tvrdili, že Čína epidemii zvládla.
„Skutečně jsem ocenil efektivní práci Číny v prevenci, my skutečně se máme v Číně čemu učit,“ hřímal Babiš na jedné z mnoha tiskových konferencí. Ostatně o tom, v jaké míře je pročínská propaganda v naší zemi rozšířená, se můžeme každý den přesvědčit na sociálních sítích. Ihned poté, co se vůči této totalitní velmoci objeví nějaký kritický text, jsou diskuse infikovány řadou anonymních trollů, útočících na autory článků i ostatní diskutující. Falešné facebookové profily jsou většinou zřízeny pouze za tímto účelem, naštěstí je lze ale velmi snadno identifikovat.
Příklad z Tchaj-wanu
Zatímco česká politická reprezentace vzhlíží k Číně na hranici únosnosti, ve skutečnosti si s pandemií koronaviru mnohem lépe poradil Tchaj-wan. Už koncem minulého roku, hned poté, co se do této země dostaly informace, že se v Číně šíří nový nebezpečný virus, byly do karantény umístěny osoby, které přicestovaly z epicentra nákazy, města Wu-chan. Když se přes všechna přísná opatření nákaza během ledna dostala i na Tchaj-wan, vláda okamžitě zakázala vývoz roušek.
Jejich nošení je v zemi samozřejmostí dávno před námi, třeba během běžné chřipkové epidemie. Zaveden byl rovněž centralizovaný systém přídělu ochranných prostředků nejen pro zdravotníky, ale i pro občany, kteří si pravidelně mohou vyzvednout určité množství roušek. Zároveň vláda vydala příkaz, aby byla okamžitě zvýšena domácí produkce, a nasadila na pomoc i armádu. V současné době zdejší firmy vyrábí deset milionů roušek denně, a tato země je tak zcela soběstačná.
Vložil: Adéla Hofmanová