Nechat národ promořit, nebo ho umořit? Který scénář nakonec zvítězí? Politici řeší velké dilema
08.04.2020
Foto: Facebook
Popisek: Koronavirus; ilustrační foto
Do zásadního sporu se dostali hlavní aktéři, kteří se svými týmy řeší současnou epidemii koronaviru. Zatímco respektovaný epidemiolog Roman Prymula změnil názor a souhlasí s těmi odborníky, kteří se spíše přiklání k tomu, aby se část populace nákazou promořila, šéf krizového štábu Jan Hamáček je proti a považuje to za riskantní krok, z něhož není cesta zpět. Totéž si myslí i premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se naopak ztotožňuje s postojem Romana Prymuly. V nejbližších dnech tak budeme sledovat, který tábor nakonec zvítězí, zda se politická reprezentace rozhodne národ promořit, či tvrdými opatřeními umořit více než obávaný virus.
Roman Prymula začátkem týdne otevřeně přiznal, že se nakonec ztotožnil se stanovisky některých našich i zahraničních expertů. Ti prakticky od začátku epidemie předpokládají, že koronavirem je infikováno mnohem více lidí, než se uvádí v oficiálních statistikách a většina z nich tak již získala imunitu. A nejen to, díky jejich imunitě se může v populaci postupně vytvořit i imunita kolektivní. Je však přitom zapotřebí chránit rizikové skupiny, především seniory a pacienty, trpící nějakou vážnější chorobou. U nerizikových skupin naopak probíhá nemoc Covid-19 ve většině případů jako chřipka.
Jiné řešení není
Prymula rovněž zdůrazňuje, že promořování musí být řízeno s pomocí různých opatření, aby nedošlo k opětovnému prudkému nárůstu nakažených. Nicméně, virus zcela nezmizí a dříve či později se jím nakazí většina lidí. Podle vyjádření člena Ústředního krizového štábu Romana Šmuclera se již všichni jeho členové shodli na postupném promořování obyvatelstva ČR. „Musíme to pomalinku, bezpečně pouštět, jediné řešení je pomalé promořování, jiný způsob není. Začněme teď,“ nechal se slyšet v pondělí v rozhovoru pro zpravodajský kanál ČT 24 a pochvaloval si, že tento názor nyní zastává i Roman Prymula.
Ohrožení celé společnosti
Také jedna z nejvýznamnějších vědeckých osobností u nás, rektor Karlovy univerzity, lékař a biochemik Tomáš Zima, tento týden zveřejnil prohlášení, v němž vyzývá vládu, aby uvolnila současná opatření, protože vážně ohrožují celou společnost. „Mám velké obavy z devastačních dopadů, kterými pokračující restrikce tvrdě a na dlouhou dobu zasáhnou každého občana, naši zemi a celou společnost. Hrozí způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky budeme řešit desetiletí. Jsem přesvědčen, že máme ještě poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku co nejvíce ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti, který by vedl k naplnění smutných prognóz a drastickému úpadku všech oblastí našeho života na dlouhé roky dopředu,“ nabádá.
Tendenční informace
Zároveň upozorňuje, že společnost je atakována řadou neúplných a zkreslených informací a došlo k obrovskému, soustavnému strašení národa s pomocí tendenčního obrazu šířící se epidemie. Souhlasně s dalšími experty je přesvědčen, že mnohem fatálnější dopad než současná pandemie bude mít ohrožení našeho i světového hospodářství. Připomíná, že Mezinárodní měnový fond hovoří o nejhorší krizi v dějinách lidstva. „Volba mezi uvolněním drastických a doufejme krátkodobých opatření a dalším pokračováním karantény není volbou mezi penězi a životy. Je volbou mezi hypotetickými hromadnými oběťmi koronavirové infekce a jistými oběťmi ekonomického úpadku společnosti“, konstatuje rektor Zima ve své výzvě.
Vložil: Adéla Hofmanová