Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechat národ promořit, nebo ho umořit? Který scénář nakonec zvítězí? Politici řeší velké dilema

08.04.2020
Nechat národ promořit, nebo ho umořit? Který scénář nakonec zvítězí? Politici řeší velké dilema

Foto: Facebook

Popisek: Koronavirus; ilustrační foto

Do zásadního sporu se dostali hlavní aktéři, kteří se svými týmy řeší současnou epidemii koronaviru. Zatímco respektovaný epidemiolog Roman Prymula změnil názor a souhlasí s těmi odborníky, kteří se spíše přiklání k tomu, aby se část populace nákazou promořila, šéf krizového štábu Jan Hamáček je proti a považuje to za riskantní krok, z něhož není cesta zpět. Totéž si myslí i premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se naopak ztotožňuje s postojem Romana Prymuly. V nejbližších dnech tak budeme sledovat, který tábor nakonec zvítězí, zda se politická reprezentace rozhodne národ promořit, či tvrdými opatřeními umořit více než obávaný virus.

Roman Prymula začátkem týdne otevřeně přiznal, že se nakonec ztotožnil se stanovisky některých našich i zahraničních expertů. Ti prakticky od začátku epidemie předpokládají, že koronavirem je infikováno mnohem více lidí, než se uvádí v oficiálních statistikách a většina z nich tak již získala imunitu. A nejen to, díky jejich imunitě se může v populaci postupně vytvořit i imunita kolektivní. Je však přitom zapotřebí chránit rizikové skupiny, především seniory a pacienty, trpící nějakou vážnější chorobou. U nerizikových skupin naopak probíhá nemoc Covid-19 ve většině případů jako chřipka. 

Jiné řešení není

Prymula rovněž zdůrazňuje, že promořování musí být řízeno s pomocí různých opatření, aby nedošlo k opětovnému prudkému nárůstu nakažených. Nicméně, virus zcela nezmizí a dříve či později se jím nakazí většina lidí. Podle vyjádření člena Ústředního krizového štábu Romana Šmuclera se již všichni jeho členové shodli na postupném promořování obyvatelstva ČR. „Musíme to pomalinku, bezpečně pouštět, jediné řešení je pomalé promořování, jiný způsob není. Začněme teď,“ nechal se slyšet v pondělí v rozhovoru pro zpravodajský kanál ČT 24 a pochvaloval si, že tento názor nyní zastává i Roman Prymula.

 

Ohrožení celé společnosti

Také jedna z nejvýznamnějších vědeckých osobností u nás, rektor Karlovy univerzity, lékař a biochemik Tomáš Zima, tento týden zveřejnil prohlášení, v němž vyzývá vládu, aby uvolnila současná opatření, protože vážně ohrožují celou společnost. „Mám velké obavy z devastačních dopadů, kterými pokračující restrikce tvrdě a na dlouhou dobu zasáhnou každého občana, naši zemi a celou společnost. Hrozí způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky budeme řešit desetiletí. Jsem přesvědčen, že máme ještě poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku co nejvíce ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti, který by vedl k naplnění smutných prognóz a drastickému úpadku všech oblastí našeho života na dlouhé roky dopředu,“ nabádá.

 

Tendenční informace

Zároveň upozorňuje, že společnost je atakována řadou neúplných a zkreslených informací a došlo k obrovskému, soustavnému strašení národa s pomocí tendenčního obrazu šířící se epidemie. Souhlasně s dalšími experty je přesvědčen, že mnohem fatálnější dopad než současná pandemie bude mít ohrožení našeho i světového hospodářství. Připomíná, že Mezinárodní měnový fond hovoří o nejhorší krizi v dějinách lidstva. „Volba mezi uvolněním drastických a doufejme krátkodobých opatření a dalším pokračováním karantény není volbou mezi penězi a životy. Je volbou mezi hypotetickými hromadnými oběťmi koronavirové infekce a jistými oběťmi ekonomického úpadku společnosti“, konstatuje rektor Zima ve své výzvě.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace