Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cirkusové představení z řad opozice. Staví už Babiš koncentráky? Komentář Štěpána Chába

komentář 08.04.2020
Cirkusové představení z řad opozice. Staví už Babiš koncentráky? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tisková konference ODS

V lednu jste nenakoupili na pandemii dostatek ochranných prostředků. A to se v tu dobu poslanec Svoboda z ODS vlády dotazoval, jestli jich je dost. Postupujete zmateně, děláte chyby, chceme vědět, co bude za měsíc a vy nám to neumíte říct. Takové a podobné myšlenkové excesy prskali na mikrofon přes roušky opoziční politici při projednávání prodloužení nouzového stavu. A byla to věru podívaná.

Když vystoupil někdo z vlády a tvrdil, že s podobnou situací jsme se ještě nesetkali, že podobná pandemie tady ještě nebyla, že dělají co mohou, že ochranné prostředky v lednu odpovídaly předepsanému počtu ochranných prostředků podle pandemického plánu a že nikdo, opravdu nikdo nemohl tušit, že se ten sajrajt přelije v takové míře a intenzitě i k nám, když předchozí pandemie SARS a prasečí chřipka a další proběhly v Asii, kde také hrdinně skonaly, tak jej u mikrofonu vystřídal nějaký expert od opozice a spustil zase kafemlejnek otázek, na které nezná odpověď vlastně nikdo. Protože s pandemií takového rozsahu jsme se tu ještě do rodinného alba nefotili. Nebo alespoň ne od španělské chřipky před sto lety. A takovou dovolenou už jsme zasunuli někam za skříň, aby na ni nebylo vidět.

Bianko šek

Piráti nepřímo citovali v mnohých svých proslovech myšlenky a postoje brněnské advokátské manželské dvojice Záhumenských, kteří podali žalobu na Babiše, Hamáčka, Prymulu a Vojtěcha, protože se jim nouzový stav nepozdává a mají pocit, že se žalovaní dopustili mnoha trestných činů a pochybení. Jediné, proti čemu se ale manželé Záhumenští vlastně vzedmuli, je to, že Babiš a spol si napříč nouzovým stavem v mnohých svých tvrzeních odporují. Což je logické, protože vláda a ústřední krizový štáb musí reagovat na vývoj pandemie v čase. Nelze na počátku nástupu pandemie vědět, co bude za měsíc. Lze to jen predikovat. A trefit se. Nebo se zmýlit. Záhumenští, a s nimi v závěsu i Piráti, předvedli to, jak se to nedělá.

Od předsedy ODS Fialy i řadového poslance TOP 09 Kalouska zaznělo, že nebudou vystavovat vládě k nouzovému stavu bianko šek. A mysleli tím jistě i na vlastní volební preference – musí se přeci postavit vládě a Babišovi. Tomu hlavně, však antibabišovská kampaň z minulých let jede bez možnosti zastavit dál a dál. Přinejmenším polovina populace se viru k smrti bojí, všichni až militantně vyžadují, aby se novoty nouzového stavu přísně plnily. Proč? Protože jde o hubu. Společně jsme šili roušky, společně jsme se chránili… a teď do toho opozice se svým – obáváme se, že vyhlášený nouzový stav zasahuje do práv a svobod obyvatel republiky.

Já nevím, nedochází jim, že velké množství obyvatel, a tedy i jejich potenciálních voličů, chápe nouzový stav jako ochranu zdraví společnosti a že v rámci boje proti novému typu koronaviru je dobré prostě omezit krátkodobě práva a svobody, protože chceme chránit zdraví společnosti? A, ostatně, přesně tak funguje nouzový stav, kvůli ohrožení celé společnosti se mohou práva a svobody dočasně omezit. Ono to od té opozice trochu vypadá, že Babiš a spol někde mimo mikrofony plánuje koncentrační tábory nebo vítězný únor. Případně obojí. Což je přinejmenším úsměvné. Pokud Babiš průběh nouzového stavu a zvládnutí pandemie nepohnojí, vystavují mu tak opoziční politici bianko šek pro příští volby. Babiš si při volbách prostě nahrabe jako ještě nikdo.

Nesmí se kritizovat?

Teď to zase z mé strany vypadá, že se nesmí postup vlády kritizovat, že se má politická opozice hrdinně semknout někde v kumbálu na košťata a svorně se tam promlčet do zapomnění. Není tomu tak. Jen mi připadá, že opozice měla obdobné výhrady, jako manželé Záhumenští. Absurdní a mimo mísu. Samozřejmě ne vždy, ale ten pocit zmaru z jejich strany prostě převládal. Je potřeba hlídat všechny kroky vlády, zaříznout jakékoliv snahy Babiše, aby se vložením nadbytečného zákona snažil využít nouzového stavu pro svůj prospěch, stejně, jako nouzového stavu zneužil starosta Prahy 6 za TOP 09 při odstranění sochy Koněva.

Co dál? Dávat veřejně podněty k tomu, jak celou situaci zvládnout lépe. Nikoliv neustále, do omrzení a až k uzoufání nudně poukazovat na dílčí chyby vlády a jejích kroků. Na to bude čas potom. Jak říká Hamáček, parafrázuji – po pandemii se prostě vyloží karty na stůl a pak si dáme do držky. Teď je potřeba vše řešit a vyřešit.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb