Konto prázdné, příjmy žádné. Covid-19 řádí a nezaplacené účty se hromadí. Co s tím? Koronavirus ve spleti paragrafů
06.04.2020
Foto: Ilustrační foto Pixabay.com
Popisek: Sedíte kvůli nařízení státu doma, už nemáte kde brát a valí se na vás tsunami starostí? Nepropadejte zoufalství, pro každý problém existuje řešení.
Koronavirus je v současné době největším tématem společnosti. Řadu lidí připravil o jejich příjmy či jim minimálně snížil jejich výši. Je zřejmé, že v okamžiku výpadku příjmů začíná dříve či později problém s výdaji.
Otázku, jak mám v současné situaci splácet hypotéku, půjčky, platit nájemné a jiné dluhy, si nyní klade stále více lidí. Požádali jsme JUDr. Ondřeje Vodáka z advokátní kanceláře Jehne, Vodák, aby naše čtenáře informoval, jak se chovat v případě finančních problémů, způsobených koronavirem.
Dohoda s věřitelem
V prvé řadě je namístě situaci okamžitě řešit a začít vše komunikovat s věřiteli. Řada věřitelů je v současné době ochotna pochopit situaci a dohodnout se na určitém řešení, jako např. na odkladu splátek, prodloužení splatnosti dluhu, či dokonce poskytnutí určité slevy. V tomto smyslu se ostatně již vyjádřila řada bankovních institucí, obdobný postup bude pravděpodobně úspěšný i u státních organizací.
A co když se věřitel dohodnout nechce, pomůže stát?
Pokud s vaším věřitelem nenaleznete oboustranně přijatelné řešení vašich současných finančních problémů, doporučujeme sledovat aktuální informace v médiích a poskytované vládou. Stát již deklaroval různé druhy podpory svých občanů v řešení finanční tísně. Mimo běžné formy státní podpory, jako je např. nemocenská (pro případ onemocnění koronavirem i pro případ povinné karantény) či ošetřovné (pokud máte dítě, kterému byla uzavřena škola či školka), nebo dále i možnosti odložit podání daňového přiznání a placení daní, je rovněž možné žádat stát o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc. Jde o státní dávku určenou pro osoby, které nenadálou životní událostí přišly o příjem. O tuto dávku lze požádat na Úřadu práce, kde vám rovněž sdělí bližší podrobnosti.
Rovněž lze předpokládat, že stát i privátní banky začnou nabízet bezúročné půjčky, popř. úvěry s minimálním úrokem. V každém případě se však vyhněte dalšímu zadlužování v podobě různých půjček od nebankovních (lichvářských) společností. Výsledkem ve většině případů bývá pouze odsunutí problému a zhoršení celé situace, která končí buď exekucí, nebo insolvencí.
Možný odklad splátek úvěrů či nájemného
V případě plateb úvěrů a nájemného je nyní na úrovni vlády diskutována varianta nového zákona, na základě kterého by mělo dojít k plošnému odložení splatnosti těchto plateb o 6 měsíců. Je proto vhodné situaci opětovně nadále sledovat.
Insolvence jako krajní řešení
Co však dělat, pokud vám ani výše uvedený postup nedokázal pomoci? Pokud nejste schopni splácet své závazky a máte více věřitelů, máte vždy možnost využít insolvenčního řízení v podobě oddlužení. V takovém případě budete svým věřitelům měsíčně splácet určitou částku a v případě, že splníte podmínky oddlužení, bude vám značná část dluhu prominuta, a dostanete tedy možnost pokračovat ve svém životě s čistým štítem.
Článek vznikl ve spolupráci s advokátní kanceláří Jehne, Vodák
Vložil: Redaktor KL