Tohle vás překvapí. Takový velikonoční půst jsme ještě nezažili. Jak vidí nejbližší budoucnost uznávaný ekonom?
06.04.2020
Foto: Facebook
Popisek: Ekonom a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček
Nouzový stav, který v naší zemi shodou okolností panuje v období tradičního jarního půstu, donutil mnoho občanů, aby si mnohé odříkali a konečně si odpočinuli. Většinou se tak bohužel neděje z jejich svobodné vůle, protože, jak známo, jsou Češi národ ateistický, ale kvůli přísným nařízením vlády. Každopádně však míra, v jaké se naše země vyprázdnila a ztichla, nemá obdoby. Podle řady odborníků je to však dobře, lidstvo potřebovalo dostat lekci a svoji nenasytnost alespoň načas zkrotit.
Známý ekonom Tomáš Sedláček, který dokáže svými názory často rozvířit ospalou hladinu veřejného mínění, se navíc nedávno nechal slyšet, že to, co prožíváme nyní, se v budoucnosti může opakovat. Zároveň připomněl, že již ve své knize Ekonomika dobra a zla dlouho volal po jakémsi šábesu, protože je unavená příroda i lidé. „Přetáhli jsme přírodu, přetáhli jsme kapitál, přetáhli jsme sebe, jsme ve společnosti, která si spíš stěžuje na příliš rychlé tempo. Jsme ve společnosti, která si stěžuje na vyhoření, na chronickou únavu,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro server Seznam zprávy.
Signál k zastavení?
Myslí si, že situace, v níž jsme se nyní ocitli, je signálem k pozastavení, a dokonce nevylučuje, že by ekonomika poté mohla fungovat lépe, protože mnoho věcí, které nyní děláme, děláme špatně. S tím nelze než souhlasit. Jako příklad stačí uvést past, do které se vlastní vinou dostaly nejvyspělejší státy světa. Většina z nich přesunula, především v honbě za co nejvyšším ziskem, výrobu strategických výrobků do Číny, ať už jde o životně důležité léky, nebo ochranné pomůcky, a nyní jim zůstaly (a to doslova) oči pro pláč. Vrchovatě to platí i pro Českou republiku, kde byl nejen kvůli překotné privatizaci, ale také levné konkurenci čínských továren zdecimován náš tradiční průmysl, a namísto toho se Česko stalo montovnou s levnou pracovní silou.
Pustý pokoj
Tento neblahý stav, kdy se u nás již nevyrábí téměř nic jiného než auta, popsal populární ekonom velmi trefně. „Pokud se rozhlédnete po svém pokoji, ve kterém právě jste, a odmyslíte si všechny věci, které nejsou z České republiky, notabene, odmyslete si všechny věci, které nejsou z vašeho města, tak zjistíte, že váš pokoj bude velice pustý, velice prázdný a velice chudý.“ Naštěstí se však nepodařilo zlikvidovat všechny podniky a vynalézavé mozky, takže se postupně díky nim daří vyrábět velmi potřebné výrobky ve špičkové kvalitě, ať už jde o respirátory a masky, ochranné štíty či plicní ventilátory.
Více odpočinku, více energie
Tomáš Sedláček si také myslí, že pokud si lidé odpočinou, budou mít více energie. „Ve všech kulturách dávnějších se takto odpočívalo. Římané, jak známo, měli jenom deset měsíců a ty dva zbylé měsíce prostě nepočítali, 61 dní pro ně neexistovalo a jako zimní medvěd uléhali ke spánku. To jenom my v moderní společnosti 365 dní pracujeme úplně stejně a je jedno, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima,“ postěžoval si právem.
Jako ekonom navíc zastává názor, že z podobných šoků, jaký přišel kvůli celosvětové pandemii koronaviru, se ekonomika vždy dokázala vzpamatovat. Přežila války i mor, a přežije i nový virus.
Vložil: Adéla Hofmanová