Zabij bobra, zachráníš strom, verze koronavirus. Komentář Štěpána Chába
komentář
06.04.2020
Foto: Facebook
Popisek: Nebydlíme pro radost, bydlíme, protože to jinak nejde
Tak je tu možnost, že by nájemníci nemuseli platit nájem. Nynější nájemné si mohou přesunout až na květen roku 2021. Návrh Ministerstva pro místní rozvoj. Což potěší obzvláště ty, kteří musí trčet v karanténě a peněz jim valem ubylo. Báječná perspektiva, nikdo je nevyhodí z bytu za to, že nezaplatí. Kolik nešťastných lidí se otelilo úsměvem a radostí. Nemusím platit, budu jen dlužit.
Jenže je tu druhá skupina lidí, majitelé bytů, kteří si v běžném režimu hodili nohy na stůl a čekali, že je nájmy budou živit. To můžeme vidět i u paniky, která vznikla na bytovém trhu v Praze. Najednou je k dostání byt za hubičku i v centru města. Majitele bytů chytil rapl, jedou načerno přes Airbnb, stát jim tedy nevyplatí náhrady… jakékoliv. A tak by pošli hlady. Co udělali? Začali nabízet pronájem bytu normálním lidem. Za malý obnos, aby si co nejrychleji nahnali platící ovečky. Je jedno, že je po uvolnění karantény vyhodí, jde o prachy. A krátkodobý pronájem sype mnohonásobně více. Jen ne teď.
Regulérní pronájem
Ale stejně jde o prachy i majitelům bytů, kteří pronajímají svůj majetek obyčejným lidem. Najednou přijde vládní vyhláška (zatím návrh), která opravňuje nájemníka nezaplatit a přesunout si platbu na později. Co bude žrát majitel bytu?I on přeci musí platit. Mnozí splácí hypotéky, aby pronajímaný byt splatili. Vládní návrh tak vede tajuplnými cestičkami k druhotné platební neschopnosti
Návrh chce navíc zavést dočasný ráj pro neplatiče plošně, tedy i lidem, kteří nejsou karanténou příjmově dotčení a mohli by vesele pokračovat v placení nájmu. Což je přinejmenším krátkozraké a může to vést k podvodům. Hlavním cílem státu by mělo být minimalizovat ztráty, nikoliv je navyšovat.
Proč nejít jinudy?
Stát dotujeme, kudy chodíme, dotujeme si jej i jako pojistku v případě nouze. Ta nastala, pojistka by se tedy měla aktivovat tak nějak samostatně, bez toho, aby do ní musel člověk kopat jako do vzpurného elektrospotřebiče. Jen tak si představuji, nehledě teď na majitele bytu, jak bydlím v Praze, platím dvacet tisíc měsíčně a teď tři nebo čtyři měsíce nebudu moci, protože sedím z nařízení vlády doma na zadku, ale budu je muset zaplatit příští rok i s regulérním nájmem, tedy s dalšími dvaceti tisíci. To mám za jeden měsíc jen na bydlení čtyřicet tisíc (třikrát za sebou)… děkuji pěkně, to je řešení pro poslanecké platy, ne pro platy normálních lidí. Dokonale neproveditelné. A lidem to nabízí jediné řešení, zadlužit se.
Pojistka
Máme tu pojistku ve formě doplatku na bydlení, který každý měsíc využije na padesát tisíc obyvatel republiky. Nemůže se aktivovat tato služba i v nouzovém režimu? Dát instrukce úřadu, přijímat žádosti datovou schránkou nebo dopisem? Stačí jediné – prokázat, že došlo vinou karantény ke snížení příjmů a prostě chybějící peníze bez obvyklé byrokratické pauzy na oběd vyplatit? A že státní kasa není bezedná? Naučte se šetřit, přesuňte neaktuální projekty na pozdější dobu, nepřesouvejte na pozdější dobu zoufalství lidí, nepřelévejte zoufalství jedněch na druhé. A nezavádějte plošná opatření tam, kde plošná opatření budou jedině škodit. Dejte jen možnost nespadnout do bažiny bídy jak nájemníkům, tak ani pronajímatelům bytů. Stát má kde šetřit, lidé ne takovou. A to obzvláště s ohledem na to, že nezaměstnanost může stoupnout vinou koronavirové krize do překvapivých výšek. Jak s takovou budou lidé žádat o půjčku, aby mohli zaplatit zdvojené nájemné?

Vložil: Štěpán Cháb