Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabij bobra, zachráníš strom, verze koronavirus. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.04.2020
Zabij bobra, zachráníš strom, verze koronavirus. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Nebydlíme pro radost, bydlíme, protože to jinak nejde

Tak je tu možnost, že by nájemníci nemuseli platit nájem. Nynější nájemné si mohou přesunout až na květen roku 2021. Návrh Ministerstva pro místní rozvoj. Což potěší obzvláště ty, kteří musí trčet v karanténě a peněz jim valem ubylo. Báječná perspektiva, nikdo je nevyhodí z bytu za to, že nezaplatí. Kolik nešťastných lidí se otelilo úsměvem a radostí. Nemusím platit, budu jen dlužit.

Jenže je tu druhá skupina lidí, majitelé bytů, kteří si v běžném režimu hodili nohy na stůl a čekali, že je nájmy budou živit. To můžeme vidět i u paniky, která vznikla na bytovém trhu v Praze. Najednou je k dostání byt za hubičku i v centru města. Majitele bytů chytil rapl, jedou načerno přes Airbnb, stát jim tedy nevyplatí náhrady… jakékoliv. A tak by pošli hlady. Co udělali? Začali nabízet pronájem bytu normálním lidem. Za malý obnos, aby si co nejrychleji nahnali platící ovečky. Je jedno, že je po uvolnění karantény vyhodí, jde o prachy. A krátkodobý pronájem sype mnohonásobně více. Jen ne teď.

Regulérní pronájem

Ale stejně jde o prachy i majitelům bytů, kteří pronajímají svůj majetek obyčejným lidem. Najednou přijde vládní vyhláška (zatím návrh), která opravňuje nájemníka nezaplatit a přesunout si platbu na později. Co bude žrát majitel bytu?I on přeci musí platit. Mnozí splácí hypotéky, aby pronajímaný byt splatili. Vládní návrh tak vede tajuplnými cestičkami k druhotné platební neschopnosti

Návrh chce navíc zavést dočasný ráj pro neplatiče plošně, tedy i lidem, kteří nejsou karanténou příjmově dotčení a mohli by vesele pokračovat v placení nájmu. Což je přinejmenším krátkozraké a může to vést k podvodům. Hlavním cílem státu by mělo být minimalizovat ztráty, nikoliv je navyšovat.

Proč nejít jinudy?

Stát dotujeme, kudy chodíme, dotujeme si jej i jako pojistku v případě nouze. Ta nastala, pojistka by se tedy měla aktivovat tak nějak samostatně, bez toho, aby do ní musel člověk kopat jako do vzpurného elektrospotřebiče. Jen tak si představuji, nehledě teď na majitele bytu, jak bydlím v Praze, platím dvacet tisíc měsíčně a teď tři nebo čtyři měsíce nebudu moci, protože sedím z nařízení vlády doma na zadku, ale budu je muset zaplatit příští rok i s regulérním nájmem, tedy s dalšími dvaceti tisíci. To mám za jeden měsíc jen na bydlení čtyřicet tisíc (třikrát za sebou)… děkuji pěkně, to je řešení pro poslanecké platy, ne pro platy normálních lidí. Dokonale neproveditelné. A lidem to nabízí jediné řešení, zadlužit se.

Pojistka

Máme tu pojistku ve formě doplatku na bydlení, který každý měsíc využije na padesát tisíc obyvatel republiky. Nemůže se aktivovat tato služba i v nouzovém režimu? Dát instrukce úřadu, přijímat žádosti datovou schránkou nebo dopisem? Stačí jediné – prokázat, že došlo vinou karantény ke snížení příjmů a prostě chybějící peníze bez obvyklé byrokratické pauzy na oběd vyplatit? A že státní kasa není bezedná? Naučte se šetřit, přesuňte neaktuální projekty na pozdější dobu, nepřesouvejte na pozdější dobu zoufalství lidí, nepřelévejte zoufalství jedněch na druhé. A nezavádějte plošná opatření tam, kde plošná opatření budou jedině škodit. Dejte jen možnost nespadnout do bažiny bídy jak nájemníkům, tak ani pronajímatelům bytů. Stát má kde šetřit, lidé ne takovou. A to obzvláště s ohledem na to, že nezaměstnanost může stoupnout vinou koronavirové krize do překvapivých výšek. Jak s takovou budou lidé žádat o půjčku, aby mohli zaplatit zdvojené nájemné?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace