Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané si pomáhají sami, socanská figurka ve svetru dává jen tresty a sankce. Národ vytočila hrozba mastných pokut

04.04.2020
Občané si pomáhají sami, socanská figurka ve svetru dává jen tresty a sankce. Národ vytočila hrozba mastných pokut

Autor: Twitter

Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček, od úterý 31. března nový předseda krizového štábu

Způsob, jímž nynější vládní činitelé hovoří o občanech, a přitom většinu z nich nechali na holičkách, nemá za posledních třicet let obdoby. Arogance některých ministrů současné vlády začíná být naprosto neúnosná a je jen otázkou času, kdy na to bude veřejnost reagovat projevy občanské neposlušnosti. Přestože je český národ až na výjimky velmi disciplinovaný a v naprosté většině respektuje všechna drastická omezení, jaká pamětníci nezažili ani v době války, ministr vnitra Jan Hamáček chce urychlit způsob, jak mohou být na místě okamžitě trestáni vysokými pokutami někteří hříšníci, například za to, že si na předzahrádce dají pivo.

Když se ministr na středeční tiskové konferenci chlubil, že ve sněmovně předloží zákon, jenž by umožnil zvýšení pravomocí policistů, aby mohli na místě ukládat až desetitisícové pokuty bez správního řízení, jasně ukázal, s kým máme tu čest. A že jeho náhlá proměna ze socanského funkcionáře (jenž se nikdy v životě neživil ničím jiným než politikou a nezvládl ani dokončit svoje studia) v rázného ministra v červené mikině či svetru je jen dočasný zázrak. Platí o něm vrchovatě, že starého psa novým kouskům nenaučíš. K jeho kvalifikaci totiž mimo jiné patří, že dva roky zastával funkci ve vedení Světové organizace socialistické mládeže. Je tedy infikován virem socialismu, který je podstatně horší než obávaný koronavir. V této souvislosti se lépe chápe, proč mu nevadí, že je členem vlády, kterou řídí bývalý člen KSČ, a už vůbec ne, že tato menšinová vláda vládne s podporou komunistů. Samostatnou kapitolou je pak jeho patolízalství vůči totalitní Číně.

Káže vodu, pije víno

Je u nás dosti příznačné, že Hamáček, jenž chce v době drastických zásahů do osobní svobody trestat drobné přestupky, například popíjení piva na předzahrádce nebo pobyt na veřejnosti bez roušky, sám není žádný svatoušek. V kuloárech Poslanecké sněmovny se o něm hovoří jako o chlapíkovi, který si rád přihne. Na internetu lze dodnes najít několikaminutové video, z něhož je zřejmé, že schůzi Poslanecké sněmovny řídil posilněný několika panáky, komolil jména svých kolegů, podivně gestikuloval, dělal různé grimasy, a dokonce vyplazoval jazyk. Bez přehánění lze toto video označit za jednu z nejlepších alkoholických etud, jaká kdy u nás vznikla.

Platí opravdu pro každého?

Jako by toho nebylo málo, ministr, který neváhal nasadil tisíce policistů (kteří nebyli schopni celé týdny dopadnout partu drzých zlodějů, vykrádajících v okolí Prahy stovky domů), aby kontrolovali, kdo si dovolil objevit se na veřejnosti bez zakrytého obličeje, sám toto pravidlo porušil. Navíc společně se stranickou kolegyní, ministryní Janou Maláčovou. Zatímco obyčejný lid je trestán za to, že si roušku odloží na čerstvém vzduchu, Hamáček s Maláčovou ji neměli v místnosti, kde u stolu při jednání krizového štábu sedělo několik lidí, což je s ohledem na možnost virové nákazy velmi rizikové. Teprve když se na veřejnosti objevila fotografie z této schůze jako důkaz, oba se začali kát s tím, že poslali „pokutu“ ve výši deseti tisíc na charitu. Na svém Twitteru to Hamáček komentoval slovy, že pokuta platí pro každého. Jenže, může normální smrtelník také poslat deset tisíc na charitu namísto blokové pokuty?

Socanská figurka

Hamáčkovo chování vytočilo stovky lidí, kteří to jasně dali najevo na sociálních sítích. Mimo jiné ministrovi vnitra vzkazují, že už zase může zpátky do obleku, červená mikina to prý už nezachrání, protože teď už mu stejně jeho zázračnou proměnu nikdo věřit nebude. Jeden z čtenářů se rozhorlil, že občané se rozumně chrání sami, vyrábějí si doma dezinfekce a roušky, „ale ta socanská figurka ve svetru jen rozdává tresty a sankce“.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace