Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soused na balkóně kouří bez roušky. Zase se nám tady rozmohl jeden ošklivý nešvar. Police je zahlcena množstvím udání

31.03.2020
Soused na balkóně kouří bez roušky. Zase se nám tady rozmohl jeden ošklivý nešvar. Police je zahlcena množstvím udání

Foto: Facebook

Popisek: ´Měšťáci´ mají v Práglu plné ruce práce: Od pátečního do pondělního rána řešili pražští strážníci celkem 2 497 osob, které porušily nařízení vlády nebo ministerstva zdravotnictví. V souvislosti s povinností mít zakryté dýchací cesty to bylo 2 144 osob. Dalších 333 lidí porušilo zákaz shlukování na veřejném prostranství a 20 osob nařízení týkající se opatřeních ve vztahu k provozování restaurací a obchodů. „Ve 40 případech jsme museli přestupky oznámit správním orgánům. I přes tato poměrně vysoká čísla nadále platí, že drtivá většina občanů nařízení vlády a ministerstva zdravotnictví respektuje, děkujeme,“ sdílela na Facebooku Městská policie hl. m. Prahy

Před několika dny jsem si pochvalovala, že se během přetrvávajícího nouzového stavu opět potvrdily všechny dobré vlastnosti českého národa. Především pracovitost, vynalézavost a šikovnost, ale také značná míra solidarity a v neposlední řadě i mimořádný smysl pro humor. Záměrně jsem tehdy opominula, v naivní naději, že snad konečně vymizela, i jednu špatnou národní vlastnost, která se také bohužel vždy projevovala v těžkých dobách, udavačství. V poslední době se rozbujelo natolik, že jsou policisté denně zahlceni nebývalým množstvím různých udání.

Ve svých aktuálních satirických kolážích si toho všímá i populární grafik Tomáš Břínek, alias TMBK. Na jedné z nich zachytil chlapíka, jenž s dalekohledem šmíruje své sousedy a rovnou telefonuje na policii: „Dobrý den, strážníku, soused právě vylezl na balkon a kouří bez roušky.“ Jakkoliv se to může zdát přehnané, koláž bohužel přehnaná není. Mnozí policisté si dokonce stěžují, že jsou kvůli udávání jejich telefonní linky zcela přetížené. Ještě horší je ovšem zjištění, že policisté na tato udání většinou reagují tím, že se vydají potencionální hříšníky kontrolovat a uložili již první mnohatisícové pokuty. V situaci, kdy se prakticky neustále mění doporučení odborníků, zda je nutné a vhodné, aby roušky nosili úplně všichni, je to přinejmenším sporné.

 

Tak jak?

Investigativní server Neovlivní tento týden upozornil na další zásadní nesrovnalost, týkající se nošení roušek. Zatímco předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula lidem doporučuje, aby nosili textilní roušky a podle jeho názoru je naprosto nežádoucí, aby používali respirátory s výdechovým ventilem, protože v případě nakažení koronavirem mohou šířit infekci do svého okolí, Ústav bezpečnosti práce zveřejnil stanovisko, že infikovaná osoba je víc nebezpečná, pokud nosí roušku než respirátor, ať již s ventilem či bez něj. Na obranu profesora Prymuly je ale nutné připomenout, že nošení respirátoru nezakazuje, doporučuje však, aby ho lidé používali společně s rouškou. V diskusním pořadu České televize Máte slovo se navíc nechal slyšet, že při nošení roušek a respirátorů je dobré řídit se selským rozumem a rozhodně není nutné je používat doma nebo na zahradě. Tím by se měli řídit i policisté. Stojí za to připomenout, že nařízení vlády platí od 19. března a nosit ochranu obličeje, ať již roušku, respirátor, šátek nebo šálu se týká všech osob, včetně dětí a batolat. Tato povinnost se ovšem vztahuje pouze na veřejná místa, kde přicházíme do styku s jinými lidmi. Není tak například nutné ji používat v autě či v přírodě, kde jsme sami.

 

Falešný pocit bezpečí

V této souvislosti je zarážející, že se u nás téměř vůbec nehovoří o tom, že podle doporučení Světové zdravotnické organizace může být nadměrné používání roušek kontraproduktivní, protože vyvolává falešný pocit bezpečí a lidé tak méně dbají na jiná důležitá hygienická doporučení. Dalším problémem je, že se pak roušky a respirátory nedostávají v dostatečném počtu k těm, co je potřebují nejvíce, tedy zdravotníkům. A právě to se stalo u nás. Zatímco jsou lékaři překvapeni (například známý stomatolog Roman Šmucler), kolik lidí nosí na ulicích respirátory nejvyšší třídy, lékaři jich mají zoufalý nedostatek. V poslední době se dokonce stává, že někteří lidé darují zdravotníkům respirátory, které si zakoupili pro vlastní potřebu. V poslední době u nás dokonce na Facebooku vznikla iniciativa Daruj zdravotníkovi respirátor, kterou založila lékařka Tereza Janik. Přes všechna ujišťování, co vláda pro zdravotnický personál dělá, musí sestry a lékaři stále volat o pomoc.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace