Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Peníze v čudu, anebo šance na jejich vrácení: Co se zakoupeným zájezdem? Koronavirus ve spleti paragrafů

30.03.2020
Peníze v čudu, anebo šance na jejich vrácení: Co se zakoupeným zájezdem? Koronavirus ve spleti paragrafů

Foto: Ilustrační foto Pixabay.com

Popisek: Sen o dovolené v pohádkovém ráji se ztrácí v nedohlednu. Jenže co když už jsme za ni vysolili nemalé peníze?

V současné době platí zákaz vycestovat z České republiky. Netýká se to jen osob, kterým byla udělena výjimka, například zaměstnanců v nákladní, drážní či letecké dopravě. Co tento zákaz znamená z pohledu zákazníků cestovních kanceláří? Mohou zákazníci zrušit svůj zájezd a dostanou zpět plnou cenu, kterou za zájezd zaplatili? V jakých případech přijdou klienti cestovních kanceláří o všechny své peníze? To je otázka, kterou si v této době kladou mnozí. Našim čtenářům na ni odpovídá JUDr. Ondřej Vodák z advokátní kanceláře Jehne, Vodák. Dejme tedy slovo jemu s poznámkou, že jde o první ze série článků, v nichž si na kauzy, spojené s koronavirem, posvítí renomovaný právník…

Tisíce klientů cestovních kanceláří nyní řeší otázku, kdy mohou po cestovní kanceláři požadovat vrácení ceny již uhrazeného zájezdu, zda musí přistoupit na změnu termínu, nebo zda o své peníze zcela přijdou. Dobrou zprávou je, že v drtivě většině případů mohou zákazníci od smlouvy odstoupit a žádat vrácení již uhrazené ceny zájezdu, jak popisuji níže.

O čem cestovky většinou mlčí? 

Nejběžnějším případem bude, kdy cestovní kancelář zákazníka sama informuje o tom, že ruší jeho zájezd. Cestovní kancelář nejpravděpodobněji rovněž klienty informuje, že je možno zájezd využít v pozdějším termínu. O skutečnosti, že má zákazník nárok od smlouvy odstoupit a žádat zpět cenu již uhrazeného zájezdu cestovní kanceláře, zřejmě pomlčí.  

Podobně tomu bylo v případě pana Michala, který měl odletět na vysněnou dovolenou do Egypta. Cestovní kancelář mu sdělila, že je možno termín zájezdu pouze změnit a že nemá nárok na vrácení ceny zájezdu, jelikož za to, že zájezd nelze uskutečnit, cestovní kancelář nemůže. Panu Michalovi toto vysvětlení přišlo poměrně logické, přesto se obrátil na odborníky, kteří konstatovali, že sdělení cestovní kanceláře není pravdivé, a že naopak může požadovat vrácení plné ceny zájezdu. Cestovní kanceláři tak nezbývalo než vrátit uhrazené peníze na účet pana Michala.

I zákazník může odstoupit od smlouvy 

Zajímavá je odpověď na otázku, zda může i samotný zákazník od smlouvy odstoupit, aniž by byl zájezd ze strany cestovní kanceláře zrušen. Dle občanského zákoníku může zákazník od smlouvy odstoupit v momentě, kdy v místě konání zájezdu nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu. Jinými slovy, pokud má zákazník zakoupen zájezd a na místě je např. vyhlášen zákaz vycházení a všechny obchody jsou zavřené, jistě má zákaz vycházení a zavření obchodů významný dopad na zájezd a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat plnou refundaci již zaplacené dovolené.

Je však samozřejmé, že zákazník může od smlouvy odstoupit až v momentě, kdy je jisté, že v místě konání zájezdu tyto mimořádné okolnosti nastanou. Těžko tak bez povinnosti uhradit storno může zákazník odstoupit od smlouvy, když se má jeho zájezd uskutečnit až např. za několik měsíců. Za několik měsíců v místě pobytu již žádné překážky k řádnému čerpání zájezdu být totiž nemusí.

Dobrá zpráva pro občany ČR

Co se ale stane, když je v místě pobytu vše v pořádku, žádná opatření tam nejsou, ale zákazník má zakázáno z České republiky vycestovat? I v takovém případě máme pro klienty cestovních kanceláří dobrou zprávu, mají totiž nárok na vrácení plné ceny zájezdu. 

Jediný případ, kdy cestovní kanceláře nebudou muset peníze vracet, tak nastane v momentě, kdy měl být odlet uskutečněn ze zahraničí, odkud není zakázáno odcestovat, a zároveň pokud v místě pobytu žádné mimořádné okolnosti s významným dopadem na poskytování zájezdu nejsou. V takovém případě již cestovní kancelář může zájezd řádně uskutečnit a nemusí ji zajímat, že se zákazník z důvodu zákazu Vlády České republiky k odletu nemůže dostavit. V takovém případě cena zájezdu (pokud není ve smlouvě uvedeno jinak) zcela propadne. Doufáme však, že cestovní kanceláře budou v takových případech vstřícné a budou jako proklientské gesto zdarma navrhovat změnu termínu dovolené.

 

Advokátní kancelář Jehne Vodák

Článek vznikl ve spolupráci s advokátní kanceláří Jehne a Vodák

Vložil: Redaktor KL