Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děkujeme, pane ministře, že nás nebudete střílet. Nouzový stav rozdělil zemi na občany a vyvolené

29.03.2020
Děkujeme, pane ministře, že nás nebudete střílet. Nouzový stav rozdělil zemi na občany a vyvolené

Autor: ČT24 / repro

Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček v interview ČT24

I když je nutné v době krizí zatnout zuby a snažit se leccos překonat, v některých případech to zkrátka není možné. Rozhodně nelze například tolerovat povýšené chování a aroganci některých politiků. K národu přistupují jako ke stádu ovcí, o němž rozhodují, co mu povolí a co nikoliv, případně kolik peněz, vybraných od daňových poplatníků, jim laskavě uvolní. A z podnikatelů opět dělají sprosté podezřelé.

Skutečně nehorázné je vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka na adresu chatařů a chalupářů. Jako by lidem vláda již dost nezkomplikovala život tím, že je uvěznila ve svých domovech, rozhodl se ještě přitáhnout opratě a nabádat je, aby o víkendu nejezdili ani na své chaty a chalupy. S obvyklou mírou arogance tlumočil divákům pořadu Interview ČT 24 vzkaz, že je lepší, aby zůstali doma, přestože současné nařízení občanům povoluje pobyt v přírodě. Vzápětí velkopansky oznámil, že pokud přece jenom někdo na chatu pojede, nikdo ho nezastřelí (!). I když se jeho podřízení policisté prohánějí ve svých autech po prázdných silnicích a ulicích, aby někoho načapali bez roušky, mají většinou smůlu. Jak jsme se sami o tomto víkendu přesvědčili, při výletech do přírody se naprostá většina občanů chová velmi zodpovědně a dodržují nařízená pravidla. Chráněné obličeje mají nejen cyklisté na opuštěných horských cestách, ale i malí caparti na zahrádkách u chat nebo na houpačkách na hřišti.

Větší rizika

Současná extrémně přísná opatření by měla smysl, pokud by je dodržovali všichni a pokud by každý vládní mravokárce nekázal něco jiného. Nemluvě o tom, že v situaci, kdy tisíce zaměstnanců nadále chodí a jezdí do práce, zákazníci v hojném počtu nakupují v supermarketech a stojí ve frontách na úřednické šimly, je cesta na chatu tím nejmenším možným rizikem. Lze do jisté míry pochopit, že se někteří obyvatelé rekreačních oblastí bojí, aby jim tam někdo ´nezatáhl´ nákazu, avšak znamená to pro ně menší riziko, než když se při nákupu setkají s podstatně větším počtem lidí. Nemluvě o tom, že mohou své obavy vyřešit velmi snadno. Kdo se obává nákazy, ať raději zůstane doma, pokud možno sám. Tak se ochrání nejlépe. Je totiž třeba znovu zdůraznit, že virová nákaza se nejvíc rozšiřuje v budovách a místnostech. Jedním z důkazů jsou znepokojující aktuální informace o počtu osob, nakažených v nemocnicích či domovech pro seniory.  

 

Přímmo rekordmankou v blahosklonném shlížení na slaboduché poddané je ministryně financí Alena Schillerová

Přímo rekordmankou v blahosklonném shlížení na slaboduché poddané je ministryně financí Alena Schillerová; foto Hans Štembera

Nedělejte z nás blbečky!

Další ministr vlády, Adam Vojtěch, lidi poučuje, že mají jít jen do práce, a poté hned domů. Avšak, jak je zřejmé, mimořádně riziková jsou právě různá pracoviště včetně těch, co se nacházejí v jeho rezortu. Je to především ministerstvo zdravotnictví, kdo nese odpovědnost za to, že u nás bylo zpočátku testováno na Covid-19 velmi málo osob, a někteří nakažení jedinci tak nevědomě šířili nebezpečný virus dál. A ještě horší je, že řada zodpovědných občanů se musela testování celé dny marně doprošovat a privátním laboratořím bylo znemožněno provádět testy pro samoplátce. Známý je případ infikovaného muže, jenž byl kvůli kritice tohoto postupu veřejně pranýřován jako provokatér. Stejně tak nebyly vyslyšeny žádosti domovů pro seniory, aby byli testováni rizikoví klienti. Nelze se proto co divit, že jejich vedení vytočil nový příkaz ministra zdravotnictví, aby svým klientům dvakrát denně měřili teplotu. „Nedělejte z nás blbečky!“ vzkázala mu ředitelka domova v Hradci Králové a zdůraznila, že vše, co ministerstvo nařídilo, dávno dělají.

Parta vyvolených

Nejhorší ze všeho je ovšem způsob, jímž se členové vlády snaží veřejně prezentovat jako parta vyvolených a chlubí se tím, co vše dělají pro nás občany, jako kdyby oni samotní jimi nebyli. Ministryně financí pro změnu hovoří o podnikatelích a živnostnících (bez nichž si lze jen těžko představit fungování většiny firem, obchodů a služeb) jako o potenciálních podvodnících.  Snahu vlády vyhnout se placení způsobených škod, které podnikatelům vznikají kvůli nouzovému stavu, zbaběle zdůvodňuje tím, že chce zamezit zneužívání situace ´spekulanty a černými pasažéry´. Ona sama je přitom členkou vlády, kterou řídí osoba, podezřelá z podvodného čerpání dotací.  

Pozadu nezůstává ani horlivý ´superministr´ Havlíček. Ten na kritiku, že vláda hodila podnikatele přes palubu, zareagoval ujištěním, že je třeba „těm živnostníkům“ něco dát. Jako by vláda rozdávala ze svého, a nikoliv z jejich daní, jimiž ministerští úředníci tak trestuhodně plýtvají.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace