Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jde do tuhého, zapojíme se všichni a jedeme na plný pecky. Češi jsou prostě boží. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.03.2020
Když jde do tuhého, zapojíme se všichni a jedeme na plný pecky. Češi jsou prostě boží. Komentář Štěpána Chába

Foto: Corovent.cz

Popisek: Řídící systém zjednodušeného plicního ventilátoru

Jo, jo, mračíme se na sebe, držkujeme, nadáváme, všechno stojí za prd, blbá nálada je jedním z určujících charakteristik národa. Ale když jde do tuhého, popadneme jakoukoliv příležitost za pačesy a jsme prostě svoji. Šikovní, obětaví, ochotní, milí. Víme, že jde o hubu, tak si tu hubu chráníme, nerozbíjíme.

Před pár týdny Češi vybrali během pár dnů přes 50 milionů na léčbu jednoho chlapce. Před pár lety podobnou sumu za moment nasbírali na bionickou umělou ruku pro mladou dívku. Není to dlouho, kdy si Češi vytvořili svůj vlastní systém na on-line registraci dálničních známek. A teď zase. Během dne se nasbíralo skoro 12 milionů na výrobu zjednodušených plicních ventilátorů, které budou zachraňovat životy. A díky nimž se, doufejme, nedostaneme do situace, kterou teď mají v Itálii nebo Velké Británii, kdy se lékaři musí rozhodovat, koho zachrání a koho nechají zemřít. Prostě se o sebe postaráme.

Rozdáváme naději

„Předpokládáme, že veškerá dokumentace, technické výkresy a technologické postupy budeme průběžně zveřejňovat na stránce www.ventilation.cz, aby je mohl využít kdokoliv po celém světě, kdo je schopen díly vyrobit, ventilátor sestavit a kdo má dostatečné vybavení, aby vytvořené ventilátory otestoval a připravil je pro klinické použití. I k tomu zveřejníme, v případě realizace projektu CoroVent, postup a příslušné formuláře,“ řekl Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, který tým vede. A je to jen akce ČVUT? V žádném případě. Na projektu se podílí firmy, univerzity i jednotlivci napříč celou republikou. A navíc všichni bez nároku na odměnu. Prostě chtějí pomoci... mohou pomoci... tak pomáhají.

Nejenže si ventilátory sami zaplatíme, a to hned, během dne, ale také si je vyrobíme a zároveň nasdílíme systém jejich výroby celému světu, ať se pokusí také zachránit sám sebe. Podobně jako MUDr. Soňa Peková PhD., která vyvinula ve své laboratoři rychlotest na koronavir a nasdílela jej celému světu zdarma. Jde o hubu, mělo by tedy přestat jít o peníze. Dobrý přístup, krásný přístup, český přístup.

„Ventilátory na trhu nejsou. Chceme předejít stavu, kdy lékaři budou muset rozhodovat, jakého pacienta připojit na ventilaci a jakého nechat zemřít. Proto jsme vyvinuli CoroVent,” řekl Vojta Roček (WorkDay), který projektově vede v rámci platformy COVID19CZ projekt CoroVent.

Krása společnosti

Nejhezčí na tom vlastně je, že většina lidí, předpokládám, kteří do sbírky na plicní ventilátory přispěli, nebudou jejich službu nikdy potřebovat. Nakazí-li se koronavirem, prostě jej vyleží jako chřipku. Přesto poslali peníze, aby pomohli zachránit ty ostatní, kteří na tom nebudou dobře. Poslali peníze, protože chtějí pomoci, chtějí zachránit druhého člověka. Nejsme zkažení, nejsme porouchaní dobou. Jsme prostě stále svoji. A spolu. To má sakra význam.

Sbírka je ukončená. Do hry se zapojil stát, který po masivní podpoře obyvatel zhodnotil, že projekt má životaschopnost, a chce do něj nalít peníze, a zaplatit tak dalších několik stovek ventilátorů.

Druhé housle, které hrají sólo

Možná nás invaze koronaviru nenaučí odstupu a strachu z druhého člověka jako z chodícího rozprašovače nákazy. Možná nás naučí ještě více se semknout a uvědomit si, že všichni Češi bratři jsou. A snad nám to konečně i zvedne sebevědomí, kdy jako národ zjistíme, že je naše hodnota daleko vyšší, než jakou sami sobě přisuzujeme. Jak říkám už mnoho let – nechtěl bych žít jinde.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb