Hlavolam vládních nařízení. Každý den něco jiného, máme prý zapojit selský rozum. To nejhorší je před námi...
28.03.2020
Foto: ČT / repro
Popisek: Michaela Jílková v pořadu Máte slovo, tentokrát věnovaném dopadům karantény na českou ekonomiku
Pokud se chtějí lidé chovat v současné době smysluplně a s co největší ohleduplností, rozhodně to nemají lehké. Denně jsou totiž atakováni neustále se měnícími příkazy a vzájemně si odporujícími doporučeními. Dodržování různých povinností, týkajících se například karantény, je často matoucí. Na jedné straně se toleruje shromažďování velkého množství lidí na pracovištích, v supermarketech či ve frontách, na druhé jsou policií naháněni jedinci, kteří si vyjdou na čerstvý vzduch.
Že je situace skutečně nepřehledná, dokázalo i nejnovější vydání diskusního pořadu České televize Máte slovo, věnované tématu koronavirové epidemie. V jediné aréně, kde mohou svoje názory veřejně vyslovit i občané, se na ně bohužel tentokrát nedostalo, kvůli přísné karanténě je reprezentoval jediný z nich, hospodský Václav. Michaela Jílková se tak musela spoléhat na dotazy písemné, které jí v průběhu vysílání posílali diváci.
To nejhorší je před námi
Zato diskutující odborníci se dostavili v plném počtu a nechyběli mezi nimi ani předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula a ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. Na otázku, zda máme po prvních týdnech nouzového stavu to nejhorší za sebou, se Roman Prymula zdráhal odpovědět. „Ještě dlouho neřeknu, že to máme zcela pod kontrolou.“ Zároveň avšak vyjádřil naději, že se situace brzy změní, protože se začalo s potřebnými opatřeními včas. Také Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory, se nebál vyslovit názor, že to nejhorší nás teprve čeká. Nicméně, v souladu s názory dalších lékařů, upozornil, že více než na nemoc Covid-19 budou lidé stále umírat na rakovinu a kardiovaskulární choroby.
Diskutujících bylo ve čtvrtek 26. března ve studiu hodně, jen diváci se tentokrát ke slovu nedostali. Ach, ta karanténa; ČT
Mít, či nemít? To je, oč tu běží
Řada dotazů se poté týkala používání roušek a respirátorů. Diváci s stěžovali, že se doporučení neustále mění a odporují si. Roman Prymula varoval, aby lidé nepoužívali respirátory, především ty s výdechovým ventilem, protože nakažení jedinci přes něj mohou šířit infekci. „Každý by měl chránit své okolí, “ zdůraznil a upozornil také na nevýhody jednorázových roušek na jedno použití. Znovu se nechal slyšet, že nejlepší je používání roušek textilních. Moderátorka ovšem v souvislosti s tím oponovala doporučením Světové zdravotnické organizace, aby roušky používali pouze ti lidé, kteří se necítí dobře. Jednoznačné odpovědi se však nedočkala. Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miroslav Ludvík se zase pozastavoval nad tím, kolik lidí vidí na ulicích v respirátorech třetí třídy, a zajímal se, kde je vzali. Zato Roman Šmucler si postěžoval, že zubaři, kteří tyto respirátory potřebují nejvíc, je stále nemají. Šéf pirátů Ivan Bartoš proto vyslovil podezření, zda se rozdělování ochranných pomůcek odehrává transparentním způsobem. Profesor Prymula nakonec prozradil, že v rámci dodávek z Číny nebyly žádné respirátory FFP3 dovezeny.
Fronty nevadí?
Během vysílání upozornili diváci i na jeden z mnoha paradoxů současné karantény. Zatímco se podle nejnovějšího nařízení mohou lidé objevovat na veřejnosti pouze ve dvou, ve frontách před úřady práce a finančními úřady se nyní shromažďují stovky lidí. V kontrastu s tím je absurdní, že policie nahání některé jedince, kteří se rozhodli část dne trávit sportováním na čerstvém vzduchu. Tím spíš, že to je dle doporučení odborníků vhodnější, než být celý den uvězněný doma (mimochodem, podle nejnovějších výzkumů, se koronavirus nejvíc šíří v budovách a uzavřených místnostech, kde je více lidí pohromadě). Podle Romana Prymuly by měli lidé zapojit především selský rozum. „Pokud jsem na své zahrádce a nikdo tam není, tak přece nebudu v roušce,“ nechal se slyšet a zdůraznil: „Podstatné je, abychom se nepotkávali.“
Vložil: Adéla Hofmanová