Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český James Bond v sukních uchvátil i EXPO v Bruselu. Manžel ale její úspěch nedokázal vydýchat. Tajnosti slavných

27.03.2020
Český James Bond v sukních uchvátil i EXPO v Bruselu. Manžel ale její úspěch nedokázal vydýchat. Tajnosti slavných

FOTO Stala se českou femme fatale a sex symbolem v době, kdy se v socialistickém Československu hvězdná sláva právě nenosila. Nádherná Ruska zazářila v československých ‘barvách‘ i na světové výstavě v Bruselu.

Herectví nikdy nestudovala a první roli dostala jen díky úspěšnému manželovi. S talentem od boha a mimořádnou fotogeničností se pak už dokázala prosadit sama tradiční cestou, úspěšnými filmovými konkurzy. Plavovlasá kráska s očima, z nichž vyzařoval nezkrotný temperament, se stala sex symbolem v době, pro niž byla tou pravou hrdinkou uvědomělá soudružka v montérkách. Úchvatná Valentina Thielová, která ztělesňovala zjevení krásné a osudové ženy, později chtěla konečně herectví vystudovat. Režiséři ale milovali její bezprostřední a přirozený projev, takže jí to rozmluvili.

Milostná fantazie Karla Koníčka v komedii Florenc 13,30

Milostná fantazie Karla Koníčka v komedii Florenc 13,30; repro youtube.com

Vypařil se za oceán

Narodila se 12. března 1933 v Praze jako Valentina Strachovová a po rodičích byla původem Ruska. Oba totiž emigrovali po Velké říjnové socialistické revoluci v listopadu 1917, seznámili se ale až v naší metropoli. Měli spolu tři děti, Valentina byla druhorozená. Do osudu rodiny tvrdě zasáhla druhá světová válka. Otec Grigorij Mitrofanovič Strachov byl zatčen gestapem a domů se už nikdy nevrátil. Matka se pak snažila rodinu uživit jako domácí švadlena a Valentina jí ze všech sil pomáhala. Všichni si mysleli, že otec nejspíš zahynul v některém nacistickém koncentračním táboře, všechno bylo ale jinak. Ve skutečnosti se hned po válce dostal nejprve do Venezuely, kde založil novou rodinu a narodil se mu syn Gregory. V roce 1955 pak emigroval do Spojených států a zemřel 10. září 1975 v Patersonu, ve státě New Jersey. To se ale jeho dcera dozvěděla až mnohem později.

První ztráty

Odmalička ráda recitovala a okouzlovalo ji divadlo, které hrála s ochotníky. Po obecné škole začala studovat na klasickém osmiletém gymnáziu, toužila tehdy po kariéře primabaleríny, se svým snem se ale musela brzy rozloučit kvůli problémům s klouby. A revoluční rok 1948 ukončil i další sen o maturitě a studiu. Po kvintě z gymnázia odešla, začala pracovat jako úřednice v Osvobozené domácnosti a poté v Tesle Karlín. Vyráběla keramiku, předváděla pletací stroje a pletla svetry. V pouhých osmnácti letech se poprvé provdala, jejím manželem se stal o dvanáct let starší Vladimír Thiele. Básník, dramatik, autor rozhlasových her a řady literárních monografií ji uvedl do uměleckého světa, získala díky němu kontakty a v roce 1955 i první malou roli zdravotní sestry v krátkometrážním dramatu dokumentaristy Františka Lukáše Něco se tu změnilo.

Komtesa Veronika a šenkýřka (Míla Myslíková) v historickém filmu Bořivoje Zemana z roku 1964 Bláznova kronika

Komtesa Veronika a šenkýřka (Míla Myslíková) v historickém filmu Bořivoje Zemana z roku 1964 Bláznova kronika; repro youtube.com

Osudový sjezd

Krásná plavovláska s výraznýma očima a postavou manekýnky se pak objevila v několika reklamách, zlom v jejím životě ale znamenal sjezd československých spisovatelů v roce 1956, na který doprovázela manžela. Všiml si jí tam tehdejší asistent režie Josef Mach, požádal ji o kontakt a za nějaký čas se ozval. Díky němu dostala pozvánku na zkoušky k hereckému obsazení komedie Florenc 13,30, v němž získala jednu z hlavních ženských rolí, postavu svůdné Miriam Plecité, která se stane příčinou roztržky mezi řidičem Chalupou a jeho dívkou Barborkou a objektem milostných fantazií Karla Koníčka v podání Karla Effy. Její filmový debut sklidil u diváků nečekaný úspěch, a tak ji vzápětí režisér Zbyněk Brynych obsadil v dramatu Žižkovská romance jako osudovou krásku s neodolatelným sex appealem, rozvernou manželku souseda Kalouse. Zahrál si ho řecký herec Georgis Skalenakis, který vystudoval v padesátých letech režii na pražské FAMU.

Hvězda světové výstavy

Vzápětí následovaly další filmové nabídky, hlavně ale začala Valentina spolupracovat s pražskou Laternou magikou, s níž se zúčastnila v roce 1958 jako herečka a konferenciérka i zahraničního zájezdu na světovou výstavu do Bruselu. V náročné roli skutečné i filmové postavy se střídala se Sylvou Daníčkovou a Zdenkou Procházkovou v tzv. bruselském programu EXPO 58. A v následujícím roce už se její jméno objevilo v titulcích dokonce sedmi filmů. Nebyly to hlavní postavy, ale převážně zajímavé role dívek a mladých žen, ne vždy nejčistšího a nejnevinnějšího charakteru, kterým přitažlivý fyzický zjev a rafinovaná elegance umožňovaly těžit ze slabosti mužů. Herecké vzdělání sice neměla, dokázala ho ale nahradit přirozeným talentem a půvabem, její devízou byl navíc dar od přírody – mimořádná fotogeničnost.

Elizabet v kriminálce Transit Carlsbad

Elizabet v kriminálce Transit Carlsbad; repro youtube.com

Česká femme fatale

Stala se československou filmovou hvězdou padesátých let, uznávaný básník Thiele ale popularitu své krásné ženy velmi těžce nesl, což časem způsobilo rozpad jejich vztahu a rozvod. Do konce desetiletí stihla Valentina natočit deset filmů a začala uvažovat o studiu herectví. Filmoví režiséři ale oceňovali především její civilní herecký projev, a tak jí odbornou průpravu pro jevištní praxi nakonec rozmluvili. Většinou hrála sexy potvory a složité charaktery, kladných postav najdeme v její filmografii jako šafránu. K jejím nejhezčím rolím patří mladá a šťastná manželka Dáša Jiroušková, oslavující pětileté výročí svatby v povídce To zavinil Bonifác z filmu Zbyňka Brynycha z roku 1959 Pět z milionu. Po stránce herecké vždy odvedla velmi dobrý výkon, přesto se ve filmařsky kvalitnějších projektech začala objevovat až počátkem šedesátých let, v nichž konečně mohla předvést i své nadání k dramatu. A v roce 1960 poprvé stanula před televizní kamerou v inscenaci Jiřího Bělky Osm hodin vlakem.

James Bond v sukních

V roce 1963 dostala první zahraniční nabídku od Deutsche Film (DEFA) v dramatu Stacheltier - Der Dieb von San Marengo (Zloděj ze San Marenga), která byla podmíněna dobrou znalostí němčiny. Brzy následovaly další významnější filmové role doma i v zahraničí, od roku 1965 vystupovala i na scéně zájezdových představení Pragokoncertu. A byl to opět Zbyněk Brynych, kdo jí nabídl v roce 1966 největší roli v její kariéře v dobrodružném špionážním dramatu Transit Carlsbad. Jako krásná a tajemná paní Elizabet se vněm elegantně pohybovala mezi lázeňskými hosty karlovarského interhotelu, v blízkosti významného rakouského biologa Lucka. Ten se nikdy nedozvěděl, že dáma, se kterou se sblížil, byla ve skutečnosti pracovnicí kontrašpionáže, bdící nad jeho životem, ohroženým mnoha zahraničními agenty. Postava českého Jamese Bonda v sukních Valentině seděla jak ulitá.

(Pokračování v pondělí 30. března)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace