Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máro, oni si fakt šijí roušky? Premiér si připsal divácký rekord, napříč stanicemi. Kál se a děkoval, jenže lidé mu už nevěří

26.03.2020
Máro, oni si fakt šijí roušky? Premiér si připsal divácký rekord, napříč stanicemi. Kál se a děkoval, jenže lidé mu už nevěří

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš a státnický projev. Národ je rozdělený, jedni adorují, druzí kritizují

Marketingový tým premiéra Babiše, jemuž dělá chování jeho šéfa v poslední době obrovské starosti (především když se rozhodne sám promluvit a trousí jednu perlu za druhou), očividně dospěl k názoru, že už to tak dále nejde. Z dosavadní neotřesitelné pozice totiž lídra hnutí ANO sesadil vládní rival, vicepremiér Jan Hamáček. Tomu podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění věří lidé v současné krizové situaci nejvíce. A to muselo okolí premiéra pořádně vyděsit.

Babišovi ´spin doktoři´ se proto rozhodli, že namísto příšerně hovořícího a arogantního zmatkaře, jenž každý den říká něco jiného, předhodí veřejnosti nového, lepšího premiéra. Díky enormnímu úsilí se jim alespoň na televizních obrazovkách podařilo vytvořit umělou verzi kultivované Zuzany Čaputové a německé kancléřky Angely Merkelové. Obě totiž promluvily ke svým národům těsně předtím a jejich procítěné projevy vyvolaly zcela právem velmi pozitivní reakce, jak doma, tak v zahraničí. Tím spíše, že Angela Merkelová se k televiznímu projevu odhodlala poprvé po čtrnácti letech. O tom, že výrazně inspirovala autory projevu českého premiéra, nelze pochybovat. Podobně jako kancléřka hovořil o nejtěžší zkoušce a apeloval na občany, aby dodržovali nařízená pravidla. 

Kázal vodu, pije víno

Ještě než premiér stačil v televizi domluvit, zaplavily sociální sítě tisíce reakcí, napůl kritických a výsměšných, napůl souhlasných, což není samozřejmě nijak překvapivé. Lidé se například pozastavovali nad tím, že premiér vyzývá národ k dodržování pravidel a kárá „frajírky u piva“, avšak sám po návratu z lyžování v rizikové oblasti Francie nedodržoval karanténu. Následovaly další konkrétní příklady, jak se Babišův projev liší od skutečnosti, jak často byl usvědčen ze lži, a proto mu už lidé zkrátka nevěří. Většina názorů se rovněž shodovala, že si premiér projev nepsal sám, ale je nejspíš dílem jeho osvědčeného propagandisty Máry (Marka Prchala – pozn. red.). „Kdyby to byl autentický projev, tak neřeknu ani slovo,“ komentuje například Babišovo vystoupení jeden z diskutujících. Vzápětí se rozpoutal názorový souboj na téma, zda byl lepší nedávný projev prezidenta či premiéra. Zatímco Babiš u lidí i opozičních politiků bodoval alespoň tím, že se snažil vystupovat státnicky, Zemanovi lidé zkrátka věřili více. Dal totiž jako vždy jasně najevo, co si myslí on sám, zato v případě premiéra veřejnost zvědavě očekávala, čím se ji bude snažit dojímat.

 

Premiér v krizi

To byl také hlavní důvod, proč si jeho projev (na všech televizních kanálech dohromady) nenechaly ujít více než čtyři miliony diváků, což je rekordní sledovanost. Lidé byli zkrátka zvědaví, co Andrej Babiš předvede a mnozí tušili, že nejspíše něco jiného, než u něj bývá zvykem. Avšak že se až tak promění v někoho zcela jiného, bude se kát a omlouvat, nejspíše nečekal nikdo. Ostatně, skutečnost, jak se jeho proklamace liší od reality, vzápětí zdokumentoval publicistický pořad České televize Reportéři, nazvaný Premiér v krizi. Připomněl například, že Babiš a další poslanci hnutí ANO nesouhlasili, aby se na lednové jednání Poslanecké sněmovny dostal opoziční návrh, věnovaný preventivním opatřením, jenž by zabránil šíření epidemie koronaviru. Stejně tak odmítl návrh ministra vnitra na vyhlášení nouzového stavu, umožňující učinit potřebná radikální opatření. Veřejnosti dokonce vzkázal, že nepotřebuje roušky a respirátory: „Občané to nepotřebují,“ tvrdil na jednom z mnoha brífingů. Kvůli této radě je tedy lidé nepoužívali a nákaza se tak začala nekontrolovatelně šířit po celé zemi.

 

Oni šijí roušky?

Poté, co jeden z novinářů premiéra upozornil, že lékaři nemají dostatek ochranných pomůcek, na další vládní tiskovou konferenci se již nedostal. Rozhodnutí vlády zakázat tuzemským producentům prodej ochranných prostředků komukoliv jinému než státu de facto paralyzovalo trh s nimi. Neuvěřitelně působí scéna, kdy se další novináři ptali premiéra, co říká na to, že si zdravotníci a lidé musí šít roušky sami: „Oni šijí roušky?“ podivil se.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace