Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máro, oni si fakt šijí roušky? Premiér si připsal divácký rekord, napříč stanicemi. Kál se a děkoval, jenže lidé mu už nevěří

26.03.2020
Máro, oni si fakt šijí roušky? Premiér si připsal divácký rekord, napříč stanicemi. Kál se a děkoval, jenže lidé mu už nevěří

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš a státnický projev. Národ je rozdělený, jedni adorují, druzí kritizují

Marketingový tým premiéra Babiše, jemuž dělá chování jeho šéfa v poslední době obrovské starosti (především když se rozhodne sám promluvit a trousí jednu perlu za druhou), očividně dospěl k názoru, že už to tak dále nejde. Z dosavadní neotřesitelné pozice totiž lídra hnutí ANO sesadil vládní rival, vicepremiér Jan Hamáček. Tomu podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění věří lidé v současné krizové situaci nejvíce. A to muselo okolí premiéra pořádně vyděsit.

Babišovi ´spin doktoři´ se proto rozhodli, že namísto příšerně hovořícího a arogantního zmatkaře, jenž každý den říká něco jiného, předhodí veřejnosti nového, lepšího premiéra. Díky enormnímu úsilí se jim alespoň na televizních obrazovkách podařilo vytvořit umělou verzi kultivované Zuzany Čaputové a německé kancléřky Angely Merkelové. Obě totiž promluvily ke svým národům těsně předtím a jejich procítěné projevy vyvolaly zcela právem velmi pozitivní reakce, jak doma, tak v zahraničí. Tím spíše, že Angela Merkelová se k televiznímu projevu odhodlala poprvé po čtrnácti letech. O tom, že výrazně inspirovala autory projevu českého premiéra, nelze pochybovat. Podobně jako kancléřka hovořil o nejtěžší zkoušce a apeloval na občany, aby dodržovali nařízená pravidla. 

Kázal vodu, pije víno

Ještě než premiér stačil v televizi domluvit, zaplavily sociální sítě tisíce reakcí, napůl kritických a výsměšných, napůl souhlasných, což není samozřejmě nijak překvapivé. Lidé se například pozastavovali nad tím, že premiér vyzývá národ k dodržování pravidel a kárá „frajírky u piva“, avšak sám po návratu z lyžování v rizikové oblasti Francie nedodržoval karanténu. Následovaly další konkrétní příklady, jak se Babišův projev liší od skutečnosti, jak často byl usvědčen ze lži, a proto mu už lidé zkrátka nevěří. Většina názorů se rovněž shodovala, že si premiér projev nepsal sám, ale je nejspíš dílem jeho osvědčeného propagandisty Máry (Marka Prchala – pozn. red.). „Kdyby to byl autentický projev, tak neřeknu ani slovo,“ komentuje například Babišovo vystoupení jeden z diskutujících. Vzápětí se rozpoutal názorový souboj na téma, zda byl lepší nedávný projev prezidenta či premiéra. Zatímco Babiš u lidí i opozičních politiků bodoval alespoň tím, že se snažil vystupovat státnicky, Zemanovi lidé zkrátka věřili více. Dal totiž jako vždy jasně najevo, co si myslí on sám, zato v případě premiéra veřejnost zvědavě očekávala, čím se ji bude snažit dojímat.

 

Premiér v krizi

To byl také hlavní důvod, proč si jeho projev (na všech televizních kanálech dohromady) nenechaly ujít více než čtyři miliony diváků, což je rekordní sledovanost. Lidé byli zkrátka zvědaví, co Andrej Babiš předvede a mnozí tušili, že nejspíše něco jiného, než u něj bývá zvykem. Avšak že se až tak promění v někoho zcela jiného, bude se kát a omlouvat, nejspíše nečekal nikdo. Ostatně, skutečnost, jak se jeho proklamace liší od reality, vzápětí zdokumentoval publicistický pořad České televize Reportéři, nazvaný Premiér v krizi. Připomněl například, že Babiš a další poslanci hnutí ANO nesouhlasili, aby se na lednové jednání Poslanecké sněmovny dostal opoziční návrh, věnovaný preventivním opatřením, jenž by zabránil šíření epidemie koronaviru. Stejně tak odmítl návrh ministra vnitra na vyhlášení nouzového stavu, umožňující učinit potřebná radikální opatření. Veřejnosti dokonce vzkázal, že nepotřebuje roušky a respirátory: „Občané to nepotřebují,“ tvrdil na jednom z mnoha brífingů. Kvůli této radě je tedy lidé nepoužívali a nákaza se tak začala nekontrolovatelně šířit po celé zemi.

 

Oni šijí roušky?

Poté, co jeden z novinářů premiéra upozornil, že lékaři nemají dostatek ochranných pomůcek, na další vládní tiskovou konferenci se již nedostal. Rozhodnutí vlády zakázat tuzemským producentům prodej ochranných prostředků komukoliv jinému než státu de facto paralyzovalo trh s nimi. Neuvěřitelně působí scéna, kdy se další novináři ptali premiéra, co říká na to, že si zdravotníci a lidé musí šít roušky sami: „Oni šijí roušky?“ podivil se.

Vložil: Adéla Hofmanová