Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zachovej nám, Bože, karanténu, co nejdéle ráčíš uznat za vhodné, nejlépe ovšem napořád. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.03.2020
Zachovej nám, Bože, karanténu, co nejdéle ráčíš uznat za vhodné, nejlépe ovšem napořád. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Stále jen žvaní, žvaní a žvaní

To je ale cynický titulek, který má potenciál poslat všechny seniory a chroniky pod fialky, že? Měl bych se už teď předsmažit na sporáku, jelikož se logicky budu už jen kvůli tomuto titulku smažit v pekle na věky věků. Jen bych začal už teď s malou obhajobou, abych to pak při soudném dni neměl tak namáhavé. Štěstí přeje připraveným, není-liž pravda.

Všimli jste si v poslední době, jak začínají být politici sociálně cítící? Jak myslí na potřebné, na zaměstnance, na malé podnikatele, na seniory, nemocné, na bezdomovce, jak přemýšlí, kterak všem co nejvíce usnadnit život a bytí a… celkově živobytí? A hledají prostředky, jak sloužit lidem a republice. Nádhera. Všimli jste si, jak se snaží politici hledat, kde ušetřit státní výdaje? Mluví o snižování stavu úředníků, o snižování peněz mnohdy zbytečným (někdy až škodlivým) neziskovkám. Mluví se o tom, že sociální experiment s ekologickými novotami by mohl jít do kopru. Mluví se i o revizi vztahu s Evropskou unií. Mluví se o potravinové soběstačnosti republiky, o digitalizaci, o penězích, které odtékají do zahraničí. Mluví se o podstatě, tedy o tom, jak co nejlépe sloužit republice.

Ale hlavně, hledají se cesty, kde by stát mohl ušetřit, aniž by šetřil na obyvatelích republiky, ale naopak, aby ušetřil a tím obyvatelům republiky pomohl. Začínám mít pocit, že by politická scéna měla jet neustále na pohon karantény. Ten kekel koronavirní nechť si odnese sám satan, ale podobnou solidaritu politiků s lidmi, tu bychom si tu mohli nechat. Zvláštní, že podobný étos chytila politická elita až v okamžiku, kdy je to s civilizací na hraně. Zkrátka pět minut před tím, než začneme z hrůzy a hladu žrát jeden druhého. Podobné smýšlení a jednání by mělo být pravidlem pro každého politika. Co nejvíce posloužit. Kdyby podobně smýšleli politici rok před koronavirem? Dva roky? Tři roky? Deset let? Troufám si tvrdit, že bychom měli přebytkový rozpočet, velmi, velmi spokojené obyvatele a ekonomiku, která by se s podobnou spouští karantény a nouzového stavu popasovala s hrdostí a bez zásadního škobrtnutí.

Škrtejte, miláčci

Ale i přes rétorické cvičení v médiích se politici k praxi nemají. Řvou, že se musí seškrtat zbytné výdaje, ale neškrtá se. Miroslav Kalousek na svém Facebooku napsal: „Jsem zoufalý z toho, jak jsou zoufalí živnostníci. Paní ministryně financí, pusťte mě v 7.00 ráno na ministerstvo, dejte mi tři lidi dle mého výběru a já Vám v 16.00 předložím 40 mld. úspor, které můžete druhý den poslat živnostníkům bez zvýšení deficitu. Berete?“ Samozřejmě nebere. Radši se odhlasuje rapidní nárůst státního dluhu. Škoda. Jasně, Kalousek vedle svého zoufalství loví politické body, ale přesto má pravdu. Ministryně Schillerová neškrtá, jak by mohla. Ani vláda neškrtá, jak by mohla.

Co škrtnout?

Seškrtejte úřadovny, nejméně polovina úředníků může jít dělat něco užitečnějšího (třeba stát na poli a plašit vrabce), spojte to s dobře provedenou a důkladnou digitalizací. Přestaňte si hrát na Ramba a odpískejte nákup vojenských vrtulníků z USA. Není to teď potřeba. Stáhněte vojáky ze zahraničních misí. Přestaňte krmit neziskovky, které jsou napojené na politickou ideologii. Zrušte členění na kraje. Opravdu nejsme tak velcí, abychom republiku museli ještě kouskovat. Mluvte s církvemi a požádejte je, aby dovolily třeba pětiletý odklad vyplácení restitučních náhrad (divím se, že to samy nenavrhnou, však solidarita by měla být jejich parketou). Dohodněte se se solárními barony o pokrácení jejich rentičky. Třeba na to přistoupí, i když jejich solidarita není diktovaná vyšší mocí. Po dohodě s EU výrazně omezte, třeba jen na dobu určitou, výdaje, které jsou s EU spjaté. Sestřelte daně na 10 % u všeho (prosperovat mají lidé, nikoliv stát, ten má hospodařit… a bude mít s čím hospodařit, když budou lidé prosperovat). Nežvaňte, konejte tak, aby se nám po krizi vedlo lépe a abychom z ní co nejdříve vybředli.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace