Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rudý Hamáček se pochlapil, ale jen navenek, když jde o něco podstatného, srazí paty. A ta trapná podlézavost vůči totalitní velmoci…

24.03.2020
Rudý Hamáček se pochlapil, ale jen navenek, když jde o něco podstatného, srazí paty. A ta trapná podlézavost vůči totalitní velmoci…

Autor: Facebook

Popisek: Jan Hamáček si dal dokonce rudý svetr a čínské letadlo jako úvodní foto svého facebookového profilu

Upadající ČSSD v posledních dnech vycítila jedinečnou šanci vzpamatovat se z volebního debaklu. Pomoci jí v tom může nečekaný nárůst popularity jejího šéfa a zároveň ministra vnitra koaliční vlády Jana Hamáčka. Poté, co se na jedné z tiskových konferencí objevil v rudém svetru a vedle premiéra, jenž není schopen dát dohromady několik souvislých vět, rázně a věcně promluvil, nebývale boduje.

Podle výzkumu veřejného mínění, provedeného agenturou SANEP, dokonce překvapivě převálcoval Andreje Babiše. Jan Hamáček se totiž nyní těší větší důvěře veřejnosti než on. Zatímco premiér Babiš má důvěru pouhé pětiny obyvatel, Janu Hamáčkoví věří více než třetina z nich. Na druhém místě přitom skončil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 

S Hamáčkem to zvládneme

Díky těmto povzbudivým výsledkům přešli členové ČSSD do protiútoku a bez skrupulí k tomu využili současný nouzový stav. Hamáčkův stranický kolega, hejtman kraje Vysočina a zároveň místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek, se podepsal pod prohlášení, v němž si členové AK stěžují, že ministerstvo zdravotnictví nezvládá situaci při zásobování ochrannými prostředky, a proto musí vše řešit sami. Podle nich prý chybí jasně definované řídicí centrum. Vzápětí si však pochvaloval, že naštěstí vznikla jasná dohoda mezi ministerstvem vnitra a hejtmany, která nastavila pravidla funkčního způsobu zásobování. Navzdory tomu dodnes zdravotníkům stále chybí potřebné roušky a respirátory, ale i další ochranné pomůcky.

 

Padla by vláda?

Jenže hejtman Běhounek jaksi pozapomněl, že Hamáček je zároveň vicepremiérem a navíc toleruje, že koaliční vláda, v níž zastává významnou funkci, bezostyšně porušuje zákony (již za to mimochodem čelí prvním žalobám). Teprve nyní, kdy se ukazují různá fatální pochybení, se ministr vnitra alibisticky brání, že společně se svými kolegy navrhoval svolání Ústředního krizového štábu, avšak premiér Babiš ho prý nevyslyšel. Hamáček dokonce srazil patky i v případě, když byl namísto něj jmenován šéfem Ústředního krizového štábu někdo jiný. Stejně tak se vymlouvá, že kdyby prý trval na svém, padla by vláda.

 

Nestoudná fraška

Nejostudnější ovšem je, jak se Hamáček nyní snaží svoje četná pochybení a slabošské ústupky překrývat rolí rázného chlapa v rudém sportovním svetru, siláckými prohlášeními, výhrůžkami a urážkami na adresu těch, co si dovolí jeho chování kritizovat. Nejvíc si však renomé pokazil trapnou servilitou. Snad od dob, kdy Gustav Husák očekával na pražském letišti Leonida Brežněva, nezažila naše země tak nestoudnou propagandistickou frašku, jako když on coby ministr vnitra (společně s dalšími členy vlády) vítal přílet čínského letadla s nákladem předražených ochranných pomůcek. V době, kdy si mnozí primátoři měst a starostové obcí, tisíce dobrovolníků, a především samotní občané začali zdarma vypomáhat sami a řešit tak potíže, způsobené přehmaty a diletantismem vlády, svolal absurdní tiskovou konferenci. Podlézavě se na ní klaněl totalitní velmoci, v níž jsou pronásledování lékaři a odvážní občané, snažící se veřejnosti poskytnout pravdivé údaje o smrtící pandemii, která se kvůli trestuhodné liknavosti čínských papalášů záhy rozšířila do celého světa. A když varoval známý sinolog před nebezpečím ze strany čínské propagandy, nazval ho arogantně blbem. 

Sporná pomoc

Je naprosto neomluvitelné, že se Hamáček, i další ministři současné vlády, snaží zneužívat současné krize k tomu, aby poklonkovali čínské straně za údajnou pomoc, navíc zakoupenou za velmi podivných okolností. Nyní se ukázalo, že byly zaplaceny obrovské finanční částky za dodávku respirátorů, které nemají nejvyšší třídu ochrany FFP 3. Právě tu nutně potřebují zdravotníci při styku s nakaženými pacienty. Velmi sporná je i ochrana pomocí jednorázových roušek, protože je nutné po pár hodinách zahodit. Zcela nedoléhají na přední část obličeje a infekce tak může snadněji proniknout Z provedených testů vyplývá, že standardní rouška je schopna zachytit pouze kolem deseti procent mikroorganismů a řada lidí ji navíc nepoužívá bezpečným způsobem, především ji nosí déle, než to má smysl. Ostatně, samotný náměstek ministra zdravotnictví, profesor Prymula, nabádá občany, aby raději nosili textilní roušky a upřednostňuje je před jednorázovými. Ten také přiznává, že rychlotesty, rovněž zakoupené v Číně, jsou nespolehlivé.

 

Opomíjená česká produkce

Celá česko-čínská propagandistická show je o to ubožejší, že zastiňuje skvělou práci českých firem, které za pochodu mění svoje linky a chrlí ve dne v noci tisíce ochranných prostředků. Některé z nich navíc vynalézají nové účinné výrobky, například filtry, které lze používat do podomácku vyráběných roušek či produkty s nanovlákny, schopné ihned zabíjet viry. Vědci z liberecké univerzity dokonce vyvinuli (a již vyrábějí) roušky, jejichž účinnost je srovnatelná s respirátory nejvyšší třídy. Právě občané, šijící si ochranné masky na vlastní pěst, čeští vědci a české firmy si zaslouží obdiv a uznání, bohužel, naše současná politická reprezentace se klaní někomu jinému, paradoxně hlavnímu viníkovi současné situace. A ty, kdo na to upozorňují, ještě uráží. I my se jistě dočkáme další várky urážek, především od těch, které již dobře známe. Čínští trollové se totiž šíří stejně rychle jako čínský virus.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace