Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme štěstí v neštěstí, politický diletantismus zachraňují vynikající odborníci. Jaký průšvih je testování?

23.03.2020
Máme štěstí v neštěstí, politický diletantismus zachraňují vynikající odborníci. Jaký průšvih je testování?

Foto: Youtube / repro

Popisek: Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v Otázkách Václava Moravce

V současné situaci, která nemá v naší historii obdoby, máme při vší smůle velké štěstí. Naprosté selhání politické reprezentace, která nedokázala včas zajistit testování veřejnosti a potřebné ochranné pomůcky, zachraňují lékaři, další odborníci a v neposlední řadě samotní občané. Nebýt varování lékařů, naše vláda by se nás neustále snažila přesvědčit, jak skvěle vše zvládá.

Tristní situace došla až tak daleko, že Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) upozornila premiéra Babiše na skutečnost, že ministr zdravotnictví ztrácí důvěru regionálních nemocnic a jejich pracovníků. „Ani po předchozích upozorněních se stav vybavení ochrannými prostředky v naprosté většině ze 118 nemocnic a zařízení AČMN nezlepšil. Ba naopak, nebyly z jeho strany splněny ani sliby rozdělení ochranných prostředků, zabezpečovaných současným leteckým mostem,“ uvádí ve svém stanovisku.

Vážné riziko

Zároveň varují, že bude-li i u dalších dodávek tento vývoj pokračovat, nemocnice, které jsou svým vybavením a nepřetržitým provozem první i poslední instancí proti epidemii, nebudou moci v regionech naplnit svoji roli. Jako rizikový je přitom definován kontakt bez použití přiměřených ochranných prostředků. Při jejich absolutním nedostatku to znamená, že jakýkoli nositel nákazy při každém kontaktu vyřadí jednoho nebo i více zdravotnických pracovníků, a ve svém důsledku regionální nemocnice z provozu. Již nyní došlo k tomu, že se kvůli chybějícím rouškám a respirátorům nakazilo několik lékařů a zdravotních sester. Situace je o to vážnější, že s ohledem na jejich průměrný věk (u nás se blíží šedesáti letům) patří do rizikové skupiny obyvatel, koronavirovou epidemií nejvíce ohrožených. Na tuto skutečnost upozornil v nedělních Otázkách Václava Moravce i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Chybné testy

Vážné problémy v OVM připustil také samotný náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který byl naštěstí zvolen předsedou Ústředního krizového štábu (jenž však byl svolán příliš pozdě). Na rozdíl od neustálého mlžení premiéra Babiše dokonce prozradil, že zpočátku na tom byla Česká republika hůř než samotná Itálie, do níž se český premiér neustále naváží. Stejně tak nepopíral slova dalšího hosta OVM, virologa Ivana Hirsche, jenž považuje za největší současný problém neustále se šířící epidemie nízký počet testování a fakt, že není centrálně koordinováno. „Každopádně se v zemích, kde se podařilo epidemii zploštit, dobře testovalo,“ zdůraznil. Jako příklad uvedl Jižní Koreu.

Chybné čínské rychlotesty

Během debaty odborníků navíc vyšlo najevo, že tzv. rychlotesty, které nechala vláda s velkým humbukem minulý týden přivézt z Číny, jsou nekvalitní, chybné výsledky ukazuje až pětina z nich. Profesor Prymula otevřeně přiznal, že chybovost rychlotestů z Číny je značná a pozitivní výsledek ukáží až po několika dnech nákazy. Podle něj nelze spoléhat na zahraniční dovoz, ale především na domácí firmy a ústavy, například na Akademii věd, která má obrovskou kapacitu. „Potřebujeme přejet na model, kdy budeme soběstační,“ nechal se slyšet v OVM, což je v protikladu s neustálou vládní propagandou, že jediný, kdo nám může pomoci, je Čína.

 

Vzhledem k tomu, že dosud bylo otestováno velmi málo lidí, profesor Prymula očekává další nárůst nakažených osob. Ten by podle jeho odhadů mohl do konce března dosáhnout kolem osmi a půl tisíc. Zmírnění dosavadních restrikcí se tak (při hodně optimistickém scénáři) můžeme dočkat až někdy v polovině dubna.

Vložil: Adéla Hofmanová